Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy PŻB chcą wstrzymania prywatyzacji

Iwona Marciniak [email protected]
Związki zawodowe PŻB domagają się od ministra skarbu zamknięcia procedury prywatyzacji, bo negocjacje z chętnymi do kupna akcji pomijają plany rozwoju spółki i pracowniczy pakiet socjalny.

To już trzecie podejście do prywatyzacji spółki z siedzibą w Kołobrzegu. 11 lipca Ministerstwo Skarbu zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie zakupu 91, 64 procent kapitału zakładowego (MS posiada ich w tej chwili 100 procent) PŻB S.A. . Cena jednej akcji to 10 zł. Minimalny pakiet, jaki można kupić to 50 proc. kapitału zakładowego, plus jedna akcja. Do 15 procent akcji mogą otrzymać pracownicy spółki. Termin składania odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji upłynął 22 sierpnia 2011.

Jak poinformowało MS, swoje oferty złożyły dwa podmioty: Żegluga Polska ze Szczecina oraz Swedish House Ltd z Warszawy.

Dzień po zamknięciu przyjmowania zgłoszeń, z pismem do MS wystąpili związkowcy spółki. Domagają się od ministra Aleksandra Grada podjęcia decyzji o natychmiastowym zamknięciu procesu prywatyzacji, bez rozstrzygnięcia negocjacji.

Jak powiedział nam Kazimierz Sikora, przewodniczący NSZZ Solidarność przy PŻB, związkowcy nie chcą się zgodzić na to, by negocjacje z inwestorami dotyczyły głównie ceny sprzedawanego pakietu.- Pod kierownictwem Piotra Redmerskiego (dyrektora ekonomicznego, który po kwietniowym odwołaniu prezesa Jana Warchoła, kieruje spółką - red.) przeszliśmy bolesną restrukturyzację. Odbyło się to dużym kosztem, bo w ciągu ostatniego roku spółka zwolniła 440 marynarzy i 48 pracowników lądowych. Nasza efektywność poprawiła się, wiemy już o kolejnych działaniach, które mają wpłynąć na jej dalszą poprawę, a przyszłości również wyniki finansowe naszej spółki. Efekt finalny tych działań ma być widoczny w 2012 r. , dlatego nie chcemy by firma została sprzedana nim wychodzenie z kryzysu dobiegnie końca, bo będzie to oznaczało sprzedaż naszej spółki poniżej możliwej do osiągnięcia już wkrótce wartości.

Związkowcy sprzeciwiają się też wyborowi inwestora bez negocjacji pakietu inwestycyjnego, programu rozwoju spółki oraz pakietu socjalnego: - W zaproszeniu do negocjacji, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, nie ma o tym mowy. Nasza firma nadal zatrudnia 700 - osobową załogę - mówi Kazimierz Sikora. - Chcemy też by zachowała siedzibę w Kołobrzegu i utrzymała wszystkie linie promowe Polferries.

Związkowcy poinformowali też ministerstwo, że załoga zamierza utworzyć spółkę pracowniczą, uprawnioną do zakupu spółki.

Wczoraj pytaliśmy MS o to jaką odpowiedź usłyszą związkowcy.

- Pracownicy zajmujący się procesem prywatyzacji PŻB opracowują stanowisko, które na początku września zostanie przesłane do związkowców. Chcielibyśmy, żeby to właśnie oni, jako nadawcy, w pierwszej kolejności się z nim zapoznali - powiedział nam Maciej Wiewiór rzecznik MSP.

PŻB obsługuje połączenia promowe między Polską, Szwecją i Danią. Organizuje też rejsy turystyczne. Ma bazę promową w Gdańsku, port handlowy w Kołobrzegu. Jest też właścicielem Morskich Biur Podróży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński