MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy podzieleni? „Solidarność” rozczarowana rozmowami z MEiN, a ZNP widzi dobre rokowania na przyszłość. Oto efekty rozmów

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Niebawem kolejne spotkania związków zawodowych z MEIN dotyczące wynagrodzeń nauczycieli i systemu oświaty. „Solidarność” chce przywrócenia art. 88 Karty Nauczyciela. Chodzi o emerytury.
Niebawem kolejne spotkania związków zawodowych z MEIN dotyczące wynagrodzeń nauczycieli i systemu oświaty. „Solidarność” chce przywrócenia art. 88 Karty Nauczyciela. Chodzi o emerytury. Albert Zawada/PAP
Związki zawodowe kontynuują rozmowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. W środę 30 listopada w Warszawie odbyło się spotkanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i wiceministra Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych: ZNP, KSOiW NSZZ „Solidarność” i WZZ „Forum Oświata”. „Znaleźliśmy punkty styczne” - powiedział po spotkaniu wiceszef MEiN. „To spotkanie dobrze rokuje na przyszłość” - ocenił prezes ZNP Sławomir Broniarz. Innego zdania jest NSZZ „Solidarność”. Oto efekty rozmów.

Spis treści

Postulaty związków zawodowych podczas spotkania z MEiN

W Warszawie odbyło się w środę spotkanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i wiceministra Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych: ZNP, KSOiW NSZZ "Solidarność" i WZZ "Forum Oświata". Związkowe postulaty to m.in.

  • umożliwienie podjęcia pracy w zawodzie nauczycielom przebywającym na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, możliwość przywrócenia art. 88 ustawy Karta Nauczyciela, który umożliwiał wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli,
  • wzrost wynagrodzeń w 2023 roku,
  • jednorazowy dodatek inflacyjny jeszcze w tym roku.

Będą zmiany w świadczeniach kompensacyjnych i ocenie pracy nauczycieli

Podniesione przez związki postulaty były rozpatrywane i udało się znaleźć jakieś punkty styczne, jak ocenił wiceminister MEiN, Dariusz Piontkowski.

Będziemy proponowali zmiany przepisów dotyczących pewnego niewielkiego rozszczelnienia świadczeń kompensacyjnych. Myślimy tutaj w kontekście zatrudniania nauczycieli w szkołach, w których są uczniowie ukraińscy; objęcia tym świadczeniem także tych grup nauczycieli, którzy dotąd z takiego świadczenia nie mogli korzystać - powiedział wiceminister Piontkowski.

„W przypadku oceny pracy nauczycieli będziemy rozmawiać o szczegółach rozporządzenia, być może dokonamy tam pewnych zmian dotyczących sposobu oceny pracy nauczycieli, aczkolwiek pozostawimy kryteria, które będą obowiązywały we wszystkich szkołach i placówkach edukacyjnych” - dodał. Zapowiedział, że będzie także niewielka korekta sposobu naliczenia subwencji oświatowej, „biorąca pod uwagę nieliczne pojedyncze samorządy, w których nie ma szkoły samorządowej albo nie ma uczniów”.

Umówiliśmy się na kolejne spotkania, kolejne tematy. Tematem, który ciągle powraca jest sprawa wymagań biurokratycznych pojawiających się w niektórych placówkach, często z inicjatywy dyrektorów. Do tego tematu wrócimy na początku przyszłego roku[ - poinformował wiceminister MEiN

Podwyżki i system wynagrodzeń nauczycieli pominięty w rozmowach?

Wiceminister Piontkowski dopytywany o kwestię podwyżek powiedział, że w trakcie negocjacji rządowych nad budżetem na 2023 rok ministerstwo proponowało wyższy poziom podwyżek.

Ale wskazaliśmy też na to, że nauczyciele zostali potraktowani, jak wszystkie inne grupy zawodowe z administracji publicznej, a więc podwyżki będą na tym samym poziomie 7,8 proc. od stycznia przyszłego roku, choć pierwotnie mówiło się, że będzie to od maja - powiedział.

„Minister Czarnek przekazał także, że podobny schemat będzie dotyczył pracowników uczelni i szkół wyższych” - dodał.

Ministerstwo zadowolone ze spotkania. Będą kolejne rozmowy

„Umówiliśmy się na kolejne spotkania, kolejne tematy. Tematem, który ciągle powraca jest sprawa wymagań biurokratycznych pojawiających się w niektórych placówkach, często z inicjatywy dyrektorów. Do tego tematu wrócimy na początku przyszłego roku” - poinformował wiceminister MEiN.

Piontkowski przyznał też, że cieszy się ze środowego spotkania, które przebiegło „w dobrej, merytorycznej atmosferze”.

ZNP zadowolone także z rozmów z ministerstwem. „To dobrze rokuje”

Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział po spotkaniu w MEiN, że związek przedstawił swoje postulaty dotyczące spraw związanych ze statusem zawodowym nauczyciela i postulaty dotyczące kwestii płacowych.

Po pierwsze oczekujemy i w tym kierunku MEiN daje nam nadzieję na to, że to zostanie skutecznie zrealizowane, możliwość powrotu do pracy nauczycieli przebywających na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych i to wydaje się, że to jest bardzo pozytywna reakcja - ocenił.

Broniarz powiedział, że rozmawiano też o potrzebie odbiurokratyzowania zawodu nauczyciela i oceny pracy. „Tutaj te prace także dobrze rokują” - ocenił. Poinformował też o przekazaniu postulatu ZNP dotyczącego wypłaty jednorazowego dodatku inflacyjnego w 2022 r.

Wydaje się, że to spotkanie, przepraszam za taką subiektywną ocenę, dobrze rokuje na przyszłość, natomiast zobaczymy, jakie będą efekty w kolejnych tygodniach - powiedział Broniarz.

Zaznaczył, że ZNP nie zamierza zrezygnować z tematu kwestii finansowania edukacji.

Tak duża pauperyzacja naszego środowiska, tak niski poziom wynagrodzeń jest groźny także dla tego najważniejszego segmentu życia społecznego, którym bez wątpienia jest edukacja i potrzeba wzrostu wynagrodzeń płac nauczycieli jest absolutnie priorytetem, jeżeli chodzi o ZNP - zakończył.

NSZZ Solidarność rozczarowana spotkaniem z ministerstwem

Rzecznik Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Monika Ćwiklińska powiedziała PAP po spotkaniu:

Z dzisiejszego spotkania wynika to, że możemy się zajmować jakimiś szczegółami dotyczącymi np. drobnych zmian w ustawie o świadczeniach kompensacyjnych na nauczycieli itp. natomiast póki co nie ma woli, bo to widać, ze strony rządu merytorycznej, konkretnej rozmowy o systemie wynagradzania nauczycieli, z którym borykamy się od lat.

Przypomniała, że w 2019 r. Solidarność z rządem podpisała porozumienie w tej kwestii, wedle którego od 1 stycznia 2020 r. miał obowiązywać nowy system. „Jak widzimy, zbliżamy się do 2023 r. i nie mamy nic. Nie mamy pomysłu, nie mamy przede wszystkim woli ze strony rządzących, żeby dotrzymać tego porozumienia i cokolwiek rozpocząć — jakieś prace w tym kierunku” - oceniła.

„My jesteśmy tym bardzo zawiedzeni, rozczarowani. Uważamy, że zostaliśmy w ten sposób oszukani” - dodała Ćwiklińska

Rzecznik przyznała, że w na spotkaniu były „konkrety”, ale w bardzo marginalnych dla Solidarności sprawach. „A sprawach najważniejszych — nie mamy nic. Obawiam się, że tak, jak to się działo w ubiegłych latach od chwili podpisania porozumienia jest to przeciąganie, gra na czas, aby do następnych wyborów” - podsumowała Ćwiklińska.

Wynagrodzenia nauczycieli wciąż tematem rozmów z MEiN

Przypominamy, że w komunikacie Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowani NSZZ „Solidarność”, sygnowanym przez Ryszarda Proksę, poinformowano o przebiegu spotkania przewodniczącego i przedstawicieli Komisji Krajowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Przewodniczący w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na problemy środowiska oświatowego, a głównie katastrofalną sytuację finansową nauczycieli w obliczu braku waloryzacji płac i galopującej inflacji. Premier zobowiązał się, że w ramach zespołu negocjacyjnego rząd – NSZZ „Solidarność”, jeden z podzespołów będzie poświęcony oświacie – czytamy w piśmie.

Na początku listopada w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki szef resortu Przemysław Czarnek spotkał się z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy przygotowali na to spotkanie listę rekomendacji i postulatów, m.in. dotyczących wzrostu wynagrodzeń nauczycieli na poziomie co najmniej 20 proc. Chcieli też rozmawiać na temat zagrożenia, jakie widzą w związku z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm.

„Dobre spotkanie, konstruktywne, kolejne będą”, podsumowała wówczas spotkanie wiceszefowa MEiN Marzena Machałek.

Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli w postulatach „Solidarności” i „Forum-Oświata”

Rada KSOiW ustaliła, że priorytetowymi tematami do podjęcia podczas spotkania związków zawodowych z ministrem edukacji i nauki będą:

  • zmiana systemu wynagradzania nauczycieli wraz ze zmianą finansowania oświaty oraz standaryzacją warunków pracy,
  • przywrócenie art. 88 Karty nauczyciela.

Związkowcom chodzi o przywrócenie wszystkim nauczycielom prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, w tym minimum 20 lat „przy tablicy”, bez względu na wiek. Zostało ono zniesione w wyniku reformy emerytalnej wprowadzonej w 1999 r. przez rząd Akcji Wyborczej „Solidarność”. Realnie wygasło z końcem 2008 r. (zachowali je nauczyciele, którzy do tego czasu spełnili warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę).

Oświatowa „Solidarność” od kilku lat postuluje także zmianę systemu wynagradzania nauczycieli poprzez powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Takiej zmiany chcą też Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy „Forum-Oświata”.

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński