MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUT będzie współpracował z Grupą Azoty w ramach Akademii Wodorowej

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Od marca 2023 roku na ZUT-cie ruszy druga w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów. To inicjatywa, która powstanie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej.

Głównym celem Akademii będzie szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych. Organizatorem tego projektu jest Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

- Wodór to paliwo przyszłości, a my potrzebujemy specjalistów, którzy tę przyszłość pomogą budować - mówi Mariusz Grab, prezes Grupy Azoty Police. Stawiamy na młodych, zdolnych i ambitnych ludzi. Będziemy oferowali studentom wzięcie czynnego udziału w innowacyjnych projektach, z których wiele będzie stanowić prawdziwe novum w Europie. Najlepsi absolwenci będą mogli odbyć staże i wiązać swoją przyszłość z pracą w Grupie Azoty.

Dla studentów ZUT to przede wszystkim szansa na ciekawą pracę.

- Wodór będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w sektorach trudnych lub niemożliwych do zelektryfikowania, w gałęziach przemysłu takich jak lotnictwo, żegluga czy transport ciężki - mówi prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT. - Mamy dobre zespoły badawcze i chcemy być przodownikami w tych badaniach.

I edycja Akademii Wodoru to program edukacyjny skierowany do studentów kształcących się na kierunkach technicznych o różnych profilach i specjalnościach oraz absolwentów, którzy ukończyli już studia inżynieryjne ze średnią ocen powyżej 4,0 i wykonali projekt w ramach pierwszego etapu rekrutacji, a w dniu zgłoszenia nie mogą mieć ukończonego 27. roku życia.

Celem Akademii będzie również wymiana myśli między ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Uczestnicy poznają działania instalacji zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego.

Inwestycje w odnawialne i ekologiczne źródła energii w naszym regionie nabierają rozpędu. Rozwój morskich farm wiatrowych w ramach porozumienia „Nauka dla Morza” oraz Zachodniopomorska Dolina Wodorowa - z tymi programami, wartymi dziesiątki miliardów euro, związani są pracownicy Politechniki Koszalińskiej.

- Decyzje o budowie morskich farm wiatrowych na Ławicy Słupskiej i Środkowej o mocy ponad 30 GW, fabryki generatorów wiatrowych w Szczecinie, portu serwisowego w Ustce, terminala instalacyjnego farm wiatrowych w Świnoujściu, systemów wytwarzania „zielonego” wodoru i mnóstwo innych pokazują, że ta przyszłość jest już bardzo bliska - mówi nam dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i rektor uczelni. - Do tego jednak potrzebni są ludzie o odpowiednich kompetencjach. Politechnika Koszalińska ma doświadczenie w realizacji projektów badawczych dotyczących energetyki, elektroniki, informatyki, czy budownictwa specjalistycznego. Posiada zaplecze aparaturowe, techniczne i lokalowe.

Na Politechnice toczą się prace koncepcyjne nad specjalnością: budowa i konstrukcje elektrowni wiatrowych na kierunku Budownictwo, na kierunku Elektronika - konstruowanie i eksploatowanie urządzeń sterowania i zabezpieczeń generatorów prądu i systemów przesyłowych, na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn - wytwarzanie i eksploatacja maszyn do produkcji energii, na Informatyce - przetwarzanie baz danych pochodzących z czujników pomiarowych internetu rzeczy. Kształcenie kadr odbywa się też w Szkole Doktorskiej, która od tego roku akademickiego oferuje możliwość zdobycia doktoratu w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych oraz społecznych.

Szacowane potrzeby zatrudnienia związane z rozpoczętymi programami to 34 tysiące osób w ramach budowy wiatrowych elektrowni morskich i 29 tysięcy przy ich eksploatacji. Dla przemysłu wodorowego należy przewidywać drugie tyle. Doliny Wodorowe obejmują regiony w Polsce, gdzie będą realizowane projekty skupiające zastosowanie wodoru w różnych obszarach. Dolina Wodorowa sama w sobie to obszar geograficzny (miasto, region, wyspa, obszar przemysłowy), w którym kilka zastosowań wodoru łączy się w zintegrowany ekosystem.

Grupa Azoty prowadzi wiele zaawansowanych projektów, w których wodór stanowi kluczowy element realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Wpisuje się to w realizacje strategii wodorowej Grupy Azoty do 2030 roku, której celem jest wytwarzanie i dostarczenie zero i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński