Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wyklęci. Praobchody w Szczecinie

mdr
W tym roku po raz pierwszy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Praobchody odbędą się w Szczecinie w niedzielę 27 marca.

Szczecińskie obchody rozpoczną się już w najbliższą niedzielę 27 lutego mszą w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego o godz. 12 w Katedrze pw. Św. Jakuba w Szczecinie. To nie koniec. Odbędzie się też uroczystość pod tablicą "W hołdzie ofiarom systemu komunistycznego" na pl. Grunwaldzkim o godz. 13.30, oraz spotkanie pokoleń ku czci Żołnierzy Wyklętych" w klubie Tiger Club Restauracja & Pub przy ul. Felczaka 9 w Szczecinie o godz. 14.30. Dla osób starszych podstawiony ma być autokar.

- W tym roku po raz pierwszy ustanowiono 1 marca jako święto narodowe, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - mówi Grzegorz Kozak. - Projekt ustawy złożył w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński. Ma być to hołd oddany ludziom, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, po pokazowym procesie, kaci z UB zamordowali siedmiu członków IV Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. Trzech kolejnych skazano na kary 12 lat więzienia.

Obchody organizuje Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie.

- Porozumienie, to inicjatywa mająca na celu organizowanie podobnych wydarzeń o charakterze patriotycznym, związanych z hoiistorią POlski - tłumaczy Grzegorz Kozak.

W działalność zaangażowani są ludzie związani z Narodowym Odrodzeniem Polski, Stowarzyszeniem Kibiców Pogoni Szczecin "Portowcy", Stowarzyszeniem Na Rzecz Tradycji i Kultury "Niklot", Stowarzyszeniem Patriotycznym "Kontra 2000" oraz Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

W klubie Tiger będzie można zobaczyć:
1. film o podziemiu niepodległościowym "Z archiwum IPN";
2. prezentację multimedialną
3. prezentację wydawnictw szczecińskiego IPN i Instytutu Norwida połączona ze sprzedażą książek;
4. wysłuchać koncertu kwartetu Cantabile;
oraz wykładu Szymona Bursewicza "Podziemie niepodległościowe".

Patronat honorowy nad imprezą objął Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, a w gronie patronów znalazł się m. in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Terminem Żołnierze Wyklęci określa się żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór sowieckiej okupacji w latach 1944 - 1963. Zalicza się do nich zarówno Armię Krajową, jak i Narodowe Siły Zbrojne, Wolność i Niezawisłość, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Ruch Oporu Armii Krajowej, Konspiracyjne Wojsko Polskie i inne, które po 1945 roku stawiały zbrojny opór komunistycznej okupacji.

Ostatnim żołnierzem wyklętym był Józef Franczak ps. "Lalek" z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka". Zginął w obławie pod Piaskami (woj. lubelskie) 21 października1963 r.

Ideały przyświecające żołnierzom podziemia oddaje treść modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych, zwanej też "Modlitwą o Wielką Polskę":
Panie Boże Wszechmogący - daj nam siły i moc wytrwania w walce o Polskę, której poświęcamy nasze życie.
Niech z krwi niewinnie przelanej braci naszych, pomordowanych w lochach gestapo i czeki, niech z łez naszych matek i sióstr, wyrzuconych z odwiecznych swych siedzib, niech z mogił żołnierzy naszych, poległych na polach całego świata - powstanie Wielka Polska.
O Mario, Królowo Korony Polskiej - błogosław naszej pracy i naszemu orężowi. O spraw Miłościwa Pani - Patronko naszych rycerzy, by wkrótce u stóp Jasnej Góry i Ostrej Bramy zatrzepotały polskie sztandary z Orłem Białym i Twym wizerunkiem.

Żołnierze Wyklęci. Praobchody w Szczecinie

Wpinka NSZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński