MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze i policjanci otrzymają nowe świadczenie motywacyjne od 1 marca 2023 roku. Rząd zachęca do pozostawania w służbie

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Żołnierze zawodowi mają prawo do wcześniejszej emerytury po 55. roku życia i 25 latach służby
Żołnierze zawodowi mają prawo do wcześniejszej emerytury po 55. roku życia i 25 latach służby Paula Galazka / Polska Press
Od 1 marca 2023 roku będzie obowiązywać nowe świadczenie motywacyjne dla policjantów i żołnierzy z co najmniej 15-letnim stażem. Oferowany dodatek ma powstrzymać służby mundurowe przed wczesnym odchodzeniem ze służby.

Ustawa z 26 stycznia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę, która 20 lutego została podpisana przez Andrzeja Dudę, ma na celu zatrzymanie przed odejściem ze służby doświadczonych funkcjonariuszy i żołnierzy – przekazała kancelaria Prezydenta RP.

Zapowiadane przepisy wprowadzają nowe świadczenie motywacyjne, zwiększające wynagrodzenia mundurowych z minimum 15-letnim stażem. Oferowany dodatek ma też przyciągnąć kolejnych ochotników do Sił Zbrojnych. Świadczenie przyznawane za 15 lat służby wyniesie 5 proc. uposażenia zasadniczego i będzie regularnie zwiększane o 1 proc. za każdy rok pracy, aż do 15 proc. po odbyciu 25-letniej służby.

Do tej pory dodatek wynosił 1500 zł po przepracowanych 25 latach lub 2500 zł po 28 latach i 6 miesiącach służby. Nowe ustawa upoważnia do świadczenia także funkcjonariuszy Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celno-Skarbowej, Służby Wywiadu Wojskowego, a także Straży Marszałkowskiej.

– Wprowadzamy kolejne świadczenie motywacyjne, które ma zachęcić żołnierzy do pozostawania w służbie. Po osiągnięciu 15 lat służby, wojskowi będą otrzymywali dodatkowe 5% uposażenia oraz dodatkowo 1% za każdy kolejny rok – informował Mariusz Błaszczak na Twitterze.

W 2023 roku MON zamierza wydać na obronność 3 proc. PKB, a łącznie na rozwój Sił Zbrojnych trafi prawie 100 mld złotych. W tym roku ruszyć ma produkcja amunicji, armatohaubic, a także czołgów za pośrednictwem umowy zawartej z Koreą Południową. Ponadto do armii mają trafić pierwsze amerykańskie śmigłowce AH-64 i wozy pływające z Huty Stalowa Wola.

– Plany na 2023 rok i następne lata to m.in. kontynuacja programów związanych z obroną przeciwlotniczą - w ramach systemów Wisła, Narew i Pilica+, a także prace związane z transferem technologii z Korei Południowej oraz umowa na wozy bojowe Borsuk – mówił w rozmowie z PAP ppłk Krzysztof Płatek z Agencji Uzbrojenia.

Ile zarabiają polscy żołnierze w 2023 roku?

Wojsko Polskie cały czas prowadzi rekrutację do szeregów polskiej armii. W 2023 roku żołnierze zawodowi mogą liczyć na następujące wynagrodzenia:

 • szeregowi – 4560 zł brutto,
 • starsi szeregowi – 4630 zł brutto,
 • kaprale – 5160 zł brutto,
 • starsi kaprale – 5220 zł brutto,
 • plutonowi – 5260 zł brutto,
 • sierżanci – 5540 zł brutto,
 • starsi sierżanci – 5600 zł brutto,
 • młodsi chorążowie – 5650 zł brutto,
 • chorążowie – 5980 zł brutto,
 • starsi chorążowie – 6100 zł brutto,
 • podporucznicy – 6300 zł brutto,
 • porucznicy – 6460 zł brutto,
 • kapitanowie – 6700 zł brutto,
 • majorowie – 7200 zł brutto,
 • podpułkownicy – 7950 zł brutto,
 • pułkownicy – 9240 zł brutto,
 • generałowie – od 11 400 do 17 750 zł brutto.

W 2020 roku przeciętne wynagrodzenie żołnierza wynosiło 6154 zł. Po trzech latach pensja wojskowego średnio wzrosła o 676 zł, zatem obecnie wynosi 6830 zł.

Do wynagrodzenia żołnierzy zawodowych dochodzą rozmaite świadczenia i dodatki takie jak: trzynasta pensja, dodatek motywacyjny, dodatki stażowe, dodatek za rozłąkę, nagrody uznaniowe, nagrody jubileuszowe oraz świadczenia motywacyjne. Żołnierzom przysługuje również prawo do wcześniejszej emerytury po 25 latach służby (od 2013 roku) oraz ukończeniu 55. roku życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żołnierze i policjanci otrzymają nowe świadczenie motywacyjne od 1 marca 2023 roku. Rząd zachęca do pozostawania w służbie - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński