Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze "Błękitnej Brygady" ze Szczecina jadą na misję ONZ do Libanu. Wracajcie cali i zdrow! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Babcia popłakała się. Mama nie kryła wzruszenia, a tata trzymał się twardo. Rodzina pożegnała jednego z oficerów przed misją na Bliski Wschód. W koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyła się uroczystość pożegnania "misjonarzy".

Po oficjalnych uroczystościach była możliwość porozmawiania z uczestnikami misji i ich rodzinami. To były wzruszające momenty.

- Nie wahałem się ani chwili. To moja pierwsza misja - mówi żołnierz.

Nie był sam. Odwiedzili go babcia, mama, tata, siostra, kuzyn z narzeczoną.

- Będziemy się martwić - mówiły mama i babcia.

Pani Dagmara z Torunia żegnała synową, która uczestniczy w swojej pierwszej misji.

- Niepokoimy się, ale duma rozpiera. To jej decyzja, więc ją uszanujemy. To będzie ciężka i niebezpieczna praca - mówi kobieta.

Czy mógłbyś zostać zawodowym żołnierzem? Sprawdź swoje predyspozycje!

To będzie powrót polskich żołnierzy do misji w jednym z najbardziej zapalnych punktów świata po blisko 10 latach nieobecności. W 2009 roku, ze względu na duże zaangażowanie w operacje NATO w Afganistanie i Iraku, rząd zdecydował jednak o wycofaniu żołnierzy z misji pod egidą ONZ, w tym także ze wzgórz Golan i Libanu. misji w Libanie w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (ang. United Nations Interim Force in Lebanon - UNIFIL).

I oraz II zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego Liban wystawi 12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Kontyngenty, liczące ponad 200 żołnierzy powstają na bazie 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, ze wsparciem specjalistów z innych jednostek wojskowych (m. in. łączności oraz logistyki).

Nowe proponowane stawki uposażenia zasadniczego w wojskuZobacz też: Tak mówią w wojsku. Krótki test

Zarobki w wojsku 2021: ile zarabia się w armii? Oto najnowsz...

Dowódcą I zmiany PKW Liban będzie dowódca 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ppłk Paweł Bednarz. Polacy będą współpracować z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi.

Do zadań polskiego kontyngentu będzie należało monitorowanie strefy położonej bezpośrednio przy granicy Izraela, na spornym terenie, gdzie wybuchają konflikty między ludnością libańską i izraelską.

Podczas uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przekazał dowódcy kontyngentu flagę państwową z godłem RP na drzewcu. Kontyngent otrzymał również flagę państwową z godłem do podnoszenia na maszcie od Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

- Po 10 latach przerwy Wojsko Polskie wraca do misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, do misji pokojowych. W ten sposób naprawiamy błąd, który 10 lat temu został popełniony przez ówczesny rząd. Błąd polegający na wycofaniu Wojska Polskiego z misji pokojowych organizowanych przez ONZ. Szczególnie dla naszej Ojczyzny ważne są misje pokojowe. Ważne jest to, aby pokój na świecie był trwały - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Po 10 latach nieobecności, Wojsko Polskie wraca do udziału w misji w Libanie w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (ang. United Nations Interim Force in Lebanon - UNIFIL). Głównymi zadaniami kontyngentu będzie: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. "blue line" oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa.

ZOBACZ TEŻ:

Białe "Rośki" popłyną na Bliski Wschód. To była widowiskowa ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński