Zobaczcie, jak ma zwiększyć się Strefa Płatnego Parkowania w Szczecinie

red
Do Biura Rady Miasta wpłynął projekt uchwały zwiększającej roku Strefę Płatnego Parkowania. Radni Szczecina zajmą się nim na sesji w październiku.

Projekt uwzględnia wnioski z konsultacji społecznych, które odbyły się między 20 lipca i 20 sierpnia 2016 roku. Oprócz zmian dotyczących granic SPP przewiduje dwie inne nowości: pierwsza dotyczy mieszkańców strefy (zameldowanych na stałe).

Po wykupieniu ryczałtu będą mogli parkować na dwóch ulicach (teraz tylko na jednej). Druga – wydłuża rodzicom możliwość parkowania na zegar przed placówką oświatową z 10 do 20 minut.

Teraz dokument przeanalizują radni w komisjach. Decydujące głosowanie planowane jest na sesji 18 października 2016. Tego dnia radni mają też głosować uchwałę ustalającą zasady korzystania z płatnych placów parkingowych niestrzeżonych (PPPN) położonych poza drogami publicznymi.

Celem zmian granic SPP i stworzenia płatnych placów parkingowych niestrzeżonych jest poprawa warunków parkowania w śródmieściu Szczecina.

Większa SPP w Szczecinie? Zobacz także:

Większa Strefa Płatnego Parkowania w Szczecinie? Nawet o sto...

SPP w nowych granicach

Projekt przewiduje zwiększenie pojemności strefy z 8 tys. do 12 tys. miejsc postojowych, a liczby ulic nią objętych (w całości bądź w części) z 80 do 136. Jego realizacja będzie związana z wymianą parkomatów na nowocześniejsze i wygodniejsze, z większą liczbą przydatnych funkcji. Granice proponowanego poszerzenia SPP wyznaczają następujące ulice:

Piotra Skargi,

Wyzwolenia (od ronda Giedroycia do ul. Malczewskiego),

Malczewskiego,

Parkowa (od ul. Malczewskiego do ul. Kapitańskiej - Starzyńskiego),

Kapitańska,

Jana z Kolna (od ul. Kapitańskiej do Nabrzeża Wieleckiego),

Nabrzeże Wieleckie,

Kolumba (od ul. Nowej do pętli autobusowej za Dworcem PKP),

Owocowa,

Czarnieckiego,

Potulicka (od ul. Czarnieckiego do ul. Narutowicza),

Narutowicza,

Piastów (od ul. Narutowicza do ul. Ku Słońcu),

Ku Słońcu (od ul. Piastów do ronda Pileckiego),

Sikorskiego (od ronda Pileckiego do ul. Boh. Warszawy),

Boh. Warszawy.

Uwaga: Ulica Wawrzyniaka nie będzie w SPP, ale będą do niej dochodziły ul. Piotra Skargi i Kr. Korony Polskiej, które w całości należeć będą do strefy.

W dającej się przewidzieć przyszłości miałby to być docelowy obszar strefy. Opiera się na naturalnych granicach centrum miasta, co uniemożliwi bądź znacznie ograniczy zjawisko nadmiaru zaparkowanych aut wokół strefy. Te naturalne granice to m.in. Park Kasprowicza, Odra, czy ulica Narutowicza, poza którą przeważają funkcje mieszkaniowe.

Konsultacje ws zmian granic SPP

Mieszkańcy obszarów graniczących z SPP od dawna domagają się włączenia ich ulic do strefy, bo wielu właścicieli aut, chcąc uniknąć opłat za parkowanie, okupuje miejsca przed ich domami czy lokalami użytkowymi. Z kolei kierowcy narzekają na zbyt małą liczbę miejsc parkingowych w centrum Szczecina.

Propozycja zmiany granic SPP i stworzenia PPPN jest odpowiedzią na te postulaty. Pokrywa się też z wnioskami z badania SPP i ulic przyległych, które w roku 2015 wykonała Pracownia Inżynierii Komunikacyjnej z Poznania.

Projekt poszerzenia SPP został poddany konsultacjom społecznym, które trwały od 20 lipca do 20 sierpnia 2016 roku.

Na stronie internetowej konsultuj.szczecin.pl umieszczono opis zmian wraz z mapą i wykazem ulic, które mają znaleźć się w nowej strefie. Mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi na piśmie. Wpłynęło 56 e-maili oraz jeden list w formie papierowej.

Za lub częściowo za powiększeniem strefy były 23 listy (w tym jeden podpisany przez 85 osób), przeciw lub częściowo przeciw 26. Sześć miało charakter neutralny, dwie dotyczyły innych tematów.

4 sierpnia 2016 roku w sali sesyjnej Rady Miasta odbyło się spotkanie konsultacyjne, w którym uczestniczyło ok. 20 osób.

Większość uwag i propozycji podnoszonych w trakcie konsultacji uwzględniono w załączonym do konsultacji opisie propozycji rozszerzenia strefy – np. włączenie do SPP ulic: Pocztowej, Bolesława Śmiałego, 5 go Lipca, Jagiellońskiej, Wilków Morskich.

Projekt uchwały w sprawie placów parkingowych (PPPN)

Gmina Miasto Szczecin ma w śródmieściu tereny, które nie są drogami publicznymi (dlatego nie mogą być włączone do SPP), ale które pełnią bądź mogą pełnić rolę parkingów. W związku z powyższym planowane jest utworzenie na nich płatnych placów parkingowych niestrzeżonych, w których postój będzie tańszy niż SPP.

Tabela poniżej przedstawia propozycję cen za postój na PPPN w porównaniu ze stawkami w SPP. (Uwaga: w SPP jest jeszcze opłata za postój do 15 minut, która nie ma odpowiednika w proponowanym taryfikatorze PPPN.

Projekt uchwały nie wskazuje konkretnych miejsc pod PPPN. Władze miasta rozważają cztery lokalizacje:

1. Ul. Kolumba (przy mostku na Wyspę Jaskółczą), ok. 32 miejsc parkingowych.

2. Ul. Duczyńskiego (przy Trasie Zamkowej), ok. 122 miejsc parkingowych.

3. Ul. Kaszubska / Czarnieckiego, ok. 119 miejsc parkingowych.

4. Ul. Piotra Skargi, obecnie bezpłatny parking vis a vis Pomnika Czynu Polaków, ok. 120 miejsc parkingowych.

System poboru opłat na PPPN ma być podobny, jak na parkingu przy Floating Arena.

Projekty obu uchwał (o powiększeniu SPP i zasadach korzystania z placów parkingowych) mają termin wejścia w życie 1 lipca 2017 roku.

Zobacz także: Briefing dotyczący SPP w Szczecinie

Czekają nas zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie

Parkowanie w Szczecinie. Czytaj również:

Gs24.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 28.09.2016 o 18:02, lol napisał:

5 minut po 8? co ty ćpiesz? :D

Jakbyś nie wiedział strefa jest od godziny 8-17, więc kolega dostał mandat 5 minut po godzinie ósmej rano. Wróć do szkoły i naucz się czytać ze zrozumieniem.

o
observer

Kogo nie stać na parkowanie, tego nie stać na samochód. Proste. A nie, że za wszelką cenę każdy chce udawać, że jest dziany, żeby mieć poklask społeczeństwa.  Jak zmniejszy się ruch samochodów, to też wszystkim na zdrowie wyjdzie. A ci co grożą, że wyjadą - dokąd? Na wioskę? Tam pracę będziecie mieć i bliski dostęp do usług? OK, załóżmy, że większość się wkurzy  i się przeprowadzi. Czy myślicie, że w nowym miejscu nie będzie takich problemów, jak zagracicie ulice samochodami? Owszem - problemy przeniesiecie gdzie indziej i tam wam też wójt jakiś strefę wprowadzi, jak się ocknie, że jest problem z duża ilością samochodów.
Zejdźcie ludzie na ziemię. Płatne strefy są na całym świecie, bo samochód jest wrzodem na d.. w miejscach o gęstej zabudowie.
 

j
ja

Też wynajmuje i dlaczego mam ponosić z tego tytułu wyższe koszty za postój? Tylko dlatego że to nie moje mieszkanie i nie mam zameldowania stałego? To jest chore

j
ja
W dniu 28.09.2016 o 16:31, szczecininin napisał:

A tak w ogóle taki oto wykaz z zditm:a) opłata zryczałtowana 12 miesięczna dla osoby niepełnosprawnej – 10 zł, B) opłata zryczałtowana 6 miesięczna dla mieszkańca strefy – 48 zł,c) opłata zryczałtowana 12 miesięczna dla mieszkańca strefy – 96 zł,d) opłata zryczałtowana 12 miesięczna wydawana na okres od 1 września do 31 sierpniadla rodziców, opiekunów dzieci uczęszczających do placówek szkolnych, wychowawczych, opiekuńczych oraz żłobków – 10 zł,e) opłata zryczałtowana 12 miesięczna dla właściciela pojazdu elektrycznego, hybrydowego, którego emisja CO2 nie przekracza 100 g/km – 10 złWielu chyba narzeka tak o tylko dla idei, ceny nie są kosmiczne a mieszkańcom taka strefa ułatwia życie... O ile mogą się mienić mieszkańcami bo według ichniejszych przepisów do abonamentu ulgowego kwalifikują się tylko: "osoby zameldowane na pobyt stały posiadające jako jedyny właściciel samochód zarejestrowany pod tym samym adresem."Wynajmuję mieszanie więc nie mam stałego meldunku, jak i tysiące innych mieszkańców tego miasta. Możesz mi powiedzieć gdzie ja mam parkować skoro jedyny wolny parking przy kamienicy jest stale zawalony autami cwaniaczków z ZPL,ZGR,ZGY,ZST itp. Wywalam co miesiąc kupę kasy na czynsz(bo takie są stawki w śródmieściu) a nawet nie mogę pod domem zaparkować. Niedawno zaspałem rano żeby przeparkować auto pozostawione pod klatką z braku miejsc w podwórzu i dostałem mandat już 5 minut po 8, mimo iż w tym miejscu nie ma nawet wymalowanych linii. Dlaczego do abonamentu uprawnia tylko meldunek? Nie może być umowa najmu? Ten nakaz powinien zostać nakazem sądu zmieniony bo jest niesprawiedliwy i ogranicza migrację ludności Ktoś tu napisał złodziejstwo i ja się pod tym podpisuję

k
kasior

Nie dla nielegalnych opłat w SPP w Szczecinie

 

Szukać  w google

l
lol
W dniu 28.09.2016 o 16:31, szczecininin napisał:

 A tak w ogóle taki oto wykaz z zditm: a) opłata zryczałtowana 12 miesięczna dla osoby niepełnosprawnej – 10 zł, B) opłata zryczałtowana 6 miesięczna dla mieszkańca strefy – 48 zł,c) opłata zryczałtowana 12 miesięczna dla mieszkańca strefy – 96 zł,d) opłata zryczałtowana 12 miesięczna wydawana na okres od 1 września do 31 sierpniadla rodziców, opiekunów dzieci uczęszczających do placówek szkolnych, wychowawczych, opiekuńczych oraz żłobków – 10 zł,e) opłata zryczałtowana 12 miesięczna dla właściciela pojazdu elektrycznego, hybrydowego, którego emisja CO2 nie przekracza 100 g/km – 10 zł Wielu chyba narzeka tak o tylko dla idei, ceny nie są kosmiczne a mieszkańcom taka strefa ułatwia życie... O ile mogą się mienić mieszkańcami bo według ichniejszych przepisów do abonamentu ulgowego kwalifikują się tylko: "osoby zameldowane na pobyt stały posiadające jako jedyny właściciel samochód zarejestrowany pod tym samym adresem." Wynajmuję mieszanie więc nie mam stałego meldunku, jak i tysiące innych mieszkańców tego miasta. Możesz mi powiedzieć gdzie ja mam parkować skoro jedyny wolny parking przy kamienicy jest stale zawalony autami cwaniaczków z ZPL,ZGR,ZGY,ZST itp. Wywalam co miesiąc kupę kasy na czynsz(bo takie są stawki w śródmieściu) a nawet nie mogę pod domem zaparkować. Niedawno zaspałem rano żeby przeparkować auto pozostawione pod klatką z braku miejsc w podwórzu i dostałem mandat już 5 minut po 8, mimo iż w tym miejscu nie ma nawet wymalowanych linii. Dlaczego do abonamentu uprawnia tylko meldunek? Nie może być umowa najmu? Ten nakaz powinien zostać nakazem sądu zmieniony bo jest niesprawiedliwy i ogranicza migrację ludności   Ktoś tu napisał złodziejstwo i ja się pod tym podpisuję 

5 minut po 8? co ty ćpiesz? :D

b
baron

pier***nijcie strefę od Zdunowa do Przecławia i Wołczkowa i będzie spokój. Chuja ta strefa wymusza a nie rotację - to tylko taki pusty slogan i słodkie pierdzenie żeby rąbać kasę z obywateli.

n
nike

Jak w uchwale nie będzie zapisu że opłaty pobierane będą za postój w strefie w miejscach wyznaczonych tak jak stanowi ustawa o drogach publicznych to chociażby z tego powodu zostanie ona zaskarżona.

l
lukasz

A tak w ogóle taki oto wykaz z zditm:

 

a) opłata zryczałtowana 12 miesięczna dla osoby niepełnosprawnej – 10 zł,
b) opłata zryczałtowana 6 miesięczna dla mieszkańca strefy – 48 zł,
c) opłata zryczałtowana 12 miesięczna dla mieszkańca strefy – 96 zł,
d) opłata zryczałtowana 12 miesięczna wydawana na okres od 1 września do 31 sierpnia
dla rodziców, opiekunów dzieci uczęszczających do placówek szkolnych, wychowawczych, opiekuńczych oraz żłobków – 10 zł,
e) opłata zryczałtowana 12 miesięczna dla właściciela pojazdu elektrycznego, hybrydowego, którego emisja CO2 nie przekracza 100 g/km – 10 zł

 

Wielu chyba narzeka tak o tylko dla idei, ceny nie są kosmiczne a mieszkańcom taka strefa ułatwia życie... 

w
wkurzony

zaraz zaraz 23 listy od mocherów, które cały dzień w oknach przesiadują zdecydują w 400 tyś mieście o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania (obciążając dodatkowo kierowców) TO JAKIŚ ŻART !!!!!! LUDZI POWIEDZCIE OD RAZU ŻE CHODZI O DODATKOWE WPŁYWY DO BUDŻETU MIASTA !!! PODZIĘKUJEMY IM PRZY WYBORACH !!!!! DZIADOSTWO.

j
ja

POMYSŁ REWELACYJNY JAKBY CI ZŁODZIEJE ZA TO PLACILI Z WLASNYCH KIESZENI, ONI NIC NIE MUSZA TYLKO NAS OKRADAJA, SZCZECIN JEDNE Z NAJDROZYCH MIESZKAN MA W POLSCE WODE, PARKINGI, AUTOBUSY, WSZYSTKO ZLODZIEJSTWO, A CO ZA PRACE PROPONUJE, W LIDU, BIEDRONCE I INNYCH SIECIACH SMIECIACH!!!!!!!!!!!!!!!! KRZYSTEK TY ZLODZIEDZIEJU WYPAD Z MIASTA!

m
madafaka

... bardzo ciekawe jak bardzo różne są wyniki "konsultacji społecznych " od chodzby tutaj opublikowanej sondy.:(

!!!

ku*** je***e złodziejskie

Q
Q

Sku......stwo !

J
Janosik

Brawo Wy!!!!! Niebawem z Ciecina wyjedzie jeszcze więcej osób!!!! Brawo Wy!!!! Buhahaha

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3