MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz w Szczecinie przejście Wenus na tle Słońca

www.nasa.gov
Tranzyt Wenus na tyle Słońca to bardzo rzadkie zjawisko astronomiczne.
Tranzyt Wenus na tyle Słońca to bardzo rzadkie zjawisko astronomiczne. www.nasa.gov
Co 243 lata dwie planety naszego Układu Słonecznego znajdują się w pobliżu siebie na swych orbitach - dzięki czemu mamy okazję zaobserwować nietuzinkowe zjawisko astronomiczne. W okresie tych 243 lat zachodzą 4 takie zjawiska… Już 6 czerwca będziemy świadkami kolejnego tranzytu Wenus.

Tranzyt Wenus na tle Słońca LIVE

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca to zjawisko astronomiczne polegające na tym, że planeta Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i jest widoczna na tle tarczy słonecznej. Zjawisko jest w swej istocie podobne do zaćmienia Słońca, jednak ze względu na dużo mniejsze obserwowane z Ziemi rozmiary kątowe planety w porównaniu z rozmiarami Księżyca, zasłonięta jest tylko niewielka część tarczy słonecznej.

Obserwacje tego zjawiska odbędą się 6 czerwca 2012 roku na Wałach Chrobrego przed budynkiem Muzeum Narodowego w Szczecinie i odbędą się metodą projekcyjną teleskopami 13cm oraz koronografem 7 cm z filtrem H-alpha. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych od świtu do godziny 06:54.

Po zakończeniu tranzytu zachęcamy do pozostania na otwartych wykładach przygotowanych przez uczniów i studentów. Wykłady odbędą się na Wystawie Eureka przy ul. Malczewskiego 10.

Tranzyt Wenus będzie można również zobaczyć na żywo dzięki NASA

Video streaming by Ustream

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński