Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, ile szkół nie sklasyfikowało uczniów w woj. zachodniopomorskim

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Tylko 30 szkół w województwie zachodniopomorskim nie przeprowadziło klasyfikacji maturzystów do piątku do godz. 10. Ostatnie rady pedagogiczne mają się odbyć w poniedziałek.

Na 167 strajkujących szkół w województwie zachodniopomorskim, w których powinien zostać przeprowadzony egzamin maturalny 2019, w 137 szkołach została przeprowadzona klasyfikacja uczniów.

- W piątek o godz. 10 brakowało nam już tylko 30 szkół z przeprowadzoną klasyfikacją, ale mamy informację, że one się odbędą, do końca dnia lub w poniedziałek - mówi Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty. - Mamy też informacje, że coraz mniej szkół strajkuje. W piątek było ich 66 procent.

ZOBACZ TEŻ:

Związek Nauczycielstwa Polskiego postanowił od soboty od godz. 6 rano zawiesić strajk do września. Dlatego w poniedziałek wszyscy nauczycieli powinni już normalnie pracować i przeprowadzić ostatnie klasyfikacje.

- Nie mieliśmy dotąd zgłoszeń od dyrektorów szkół, żeby mieli z tym jakiś problem. Podobnie jak z przeprowadzeniem egzaminu maturalnego - mówi kurator oświaty.

ZOBACZ TEŻ:

Bezpieczeństwo przeprowadzenia matur ma zapewnić nowela ustawy Prawo oświatowe, która została w czwartek przegłosowana przez sejm i senat.

- Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało ustawę, która zakłada, że w wyjątkowych sytuacjach do klasyfikacji uczniów uprawniony jest dyrektor szkoły lub organ prowadzący - mówi pani kurator. - W praktyce to będzie oznaczało, że dyrektor może wyznaczyć nauczyciela do wystawiania ocen lub sam je wystawić, a w przypadku organu prowadzącego też będą pracownicy odpowiedniego wydziału.Ustawa ta będzie mogła być stosowana również w innych nieprzewidzianych okoliczność, w których mogą być zagrożone egzaminy uczniów.

Dotychczasowe przepisy w szczegółowy sposób określają zadania i kompetencje, jakie w zakresie oceniania, klasyfikowania, promowania oraz przeprowadzania egzaminów wykonują nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych, nauczyciele, którym powierzono funkcję wychowawców oddziałów szkolnych, osoby prowadzące praktyczną naukę zawodu i rady pedagogiczne. Nie przewidziano jednak żadnych rozwiązań na wypadek, gdyby którykolwiek z tych podmiotów nie wykonał należących do niego obowiązków. Taka sytuacja może zahamować proces przechodzenia ucznia przez kolejne etapy edukacji.

ZOBACZ TEŻ:

Nowe przepisy mają uzupełnić dotychczasowe rozwiązania prawne.

W tym roku szkolnym maturzyści powinni być klasyfikowani do 26 kwietnia, bo wtedy kończy się rok szkolny dla absolwentów ostatnich klas liceów i techników. Dlatego projekt zmiany przewiduje, że w roku szkolnych 2018/2019 klasyfikacja uczniów może nastąpić także po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, czyli po 26 kwietnia.

Manifestacja przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Nauczyc...

Szczecin: Strajkujący nauczyciele ponownie przeszli przez mi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński