MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz ile będzie Cię kosztować budowa domu w 2018 roku!

Magdalena Kmita-Kulesza
Do budowy domu trzeba przygotować się finansowo. Koszt jego budowy wynosi przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. A dodatkowo trzeba mieć kilkadziesiąt-kilkaset tysięcy złotych na zakup działki budowlanej, wykończenie czy wyposażenie wnętrz
Do budowy domu trzeba przygotować się finansowo. Koszt jego budowy wynosi przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. A dodatkowo trzeba mieć kilkadziesiąt-kilkaset tysięcy złotych na zakup działki budowlanej, wykończenie czy wyposażenie wnętrz Redakcja.regiodom
W roku 2017 wzrosły ceny materiałów i usług budowlanych. Między innymi dlatego inwestorzy indywidualni muszą liczyć się ze wzrostem kosztów budowy domów. Serwis Kalkulatory Budowlane sprawdził, jak zmieniły się te koszty na przestrzeni ostatniego roku

Z obliczeń przeprowadzonych przez Kalkulator Budowlany wynika, że w 2018 roku za wybudowanie domu zapłacimy średnio 8 proc. więcej niż w roku 2017. Przy budowie pod klucz modelowego domu o powierzchni 140 mkw. (dom parterowy z użytkowym poddaszem) koszty wzrosną o ok. 27 tys. zł. W 2017 roku taki dom można było wybudować za ok. 340 tys. zł (budowa na już uzbrojonej działce aż do wykończenia pod klucz, bez ogrodu). Natomiast w roku 2018 taka inwestycja to koszt ok. 367 tysięcy zł.

Koszty doprowadzenia modelowego domu o powierzchni 140 mkw. (dom parterowy z użytkowym poddaszem) do stanu:

 • surowego zamkniętego – koszt ok. 165 tys. zł (wzrost o 7,6 tys. zł),
 • deweloperskiego – koszt ok. ok. 111 tys. zł (wzrost o 12,5 tys. zł),
 • pod klucz + wyposażenie – koszt. ok. 91 tys. zł (wzrost o 7 tys. zł).

Koszty budowy domu – co konkretnie podrożało?

Wzrost kosztów budowy domu to przede wszystkim efekt rosnących cen za robociznę. Popyt na usługi budowlane (murarskie, tynkarskie, czy dekarskie) rośnie w zatrważającym tempie, a liczba pracowników w tej branży maleje. Jeśli chodzi o usługi budowlane, to nasz rynek już nie tylko posiłkuje się, ale w dużym stopniu zależy od imigrantów, głównie z Ukrainy. Mimo to firmy wciąż narzekają na brak odpowiedniej liczby rąk do pracy.

W porównaniu z 2017 rokiem znacząco wzrosły ceny za:

 • prace murarskie – ceny wyższe o ok. 11%,
 • usługi dekarskie – ceny wyższe również o ok. 11%,
 • wykonanie elewacji z ociepleniem – drożej o 15%,
 • tynkowanie – wzrost cen o ok. 30%,
 • usługi elektryczne – koszty wyższe o ok. 16%,
 • montaż suchej zabudowy – drożej o ok. 10%,
 • usługi hydrauliczne – ceny wyższe o ok. 30%.

To tylko przykłady podwyżek cen, bo te rosną praktycznie w każdej branży. A do tego to nie koniec złych wieści dla osób planujących budowę domu, wyższe będą również wydatki inwestorów na materiały budowlane. Wzrost tych kosztów to nie tylko efekt wyższych cen materiałów (które faktycznie rosną), ale również wynik zmian w prawie.

Przepisy Prawa budowlanego, które weszły w życie w 2017 roku, wymusiły na inwestorach wyższe wydatki na niektóre materiały i urządzenia. Przepisy te narzucają inwestorom choćby osiągnięcie odpowiedniego współczynnika energii pierwotnej Ep, który łączy parametry termoizolacyjne budynku z rodzajem ogrzewania. W praktyce oznacza to zastosowanie lepszego ocieplenia w domu, wyższej klasy okien oraz odpowiedniego rodzaju ogrzewania (preferowane są odnawialne źródła energii).

W wyniku wprowadzenia tych przepisów wzrosły ceny:

 • stolarki okiennej – średni koszt zakupu okien do domu wzrósł o 15%,
 • materiałów termoizolacyjnych – inwestor zapłaci ok. 20% więcej,
 • wyposażenia kotłowni – wzrost o 40% (głównie z uwagi na dużo wyższe koszty zakupu kotła).

Jeszcze wyższe koszty budowy domu w kolejnych latach

Obecnie brakuje przesłanek na odwrócenie trendu na rynku budowlanym. W 2018 roku deweloperzy planują oddać jeszcze więcej mieszkań, a program budowy dróg krajowych z obecnej perspektywy budżetowej Unie Europejskiej jeszcze bardziej się rozkręci. Z drugiej strony budowlańcy wciąż wyjeżdżają za granicę i tylko nieliczni decydują się na powrót do kraju. Dlatego coraz trudniej znaleźć fachową firmę budowlaną z wolnymi terminami. A jeżeli już się to uda, ceny ich usług są zwykle bardzo wysokie.

Wzrost cen będzie też efektem dalszego zaostrzana przepisów związanych z parametrami izolacyjnymi budynku. Od 2021 roku normy zostaną zaostrzone bowiem aż o 35%. To wymusi na inwestorach dużo lepsze ocieplenie oraz zastosowanie czystszych (a co za tym odzie czystszych) źródeł energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zobacz ile będzie Cię kosztować budowa domu w 2018 roku! - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński