Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniszczono wystawę o rotmistrzu Pileckim. Wandalizm czy świadome działanie?

Wiktor Ferfecki / tvp.info
Fot. wikipedia.org
W Szczecinie uszkodzono wystawę plenerową upamiętniającą postać bohatera II wojny światowej rotmistrza Witolda Pileckiego. Sprawę komplikuje fakt, że wkrótce wystawa miała ruszyć do Koszalina.

Poinformował o tym serwis internetowy tvp.info. Można by to uznać za zwykły akt wandalizmu, gdyby nie fakt, że ataków na pokazywaną w całej Polsce wystawę dochodziło już kilkakrotnie.

Wystawa stoi na popularnym deptaku w samym centrum miasta, naprzeciw rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego. Na planszach można zobaczyć zdjęcia z archiwum rodzinnego, dokumenty oraz fragmenty raportu Pileckiego z pobytu w Auschwitz.

- Ktoś potraktował pięścią albo butem jedną z plansz opisującą młodzieńcze lata rotmistrza, całkowicie ją niszcząc - mówi portalowi tvp.info dr Sebastian Ligarski ze szczecińskiego IPN. - Planszę trzeba będzie wymienić. Sprawę komplikuje fakt, że wkrótce wystawa miała ruszyć do Koszalina.

- Nie jest wykluczone, że był to zwykły akt wandalizmu. Dziwne jest jednak to, że nikomu nie przeszkadza stojąca nieopodal podobna wystawa dotycząca rocznicy wyborów czerwcowych, a do aktów wandalizmu wymierzonych w wystawę o rotmistrzu Pileckim dochodzi w całym kraju - dodaje dr Ligarski.

- Na wylot przebito trzy tablice w dolnośląskim Lubinie, ktoś próbował wyjąć jedną z plansz, gdy wystawa stała na rynku we Wrocławiu, powypisywano na tablicach hasła - mówi Dominika Arendt-Wittchen ze Stowarzyszenia Dolnośląska Inicjatywa Historyczna, które zainicjowało powstanie wystawy.

- Mamy różne hipotezy dotyczące powstania uszkodzeń. Nie wygląda to na zwykły wandalizm - dodaje.

Rotmistrz Witold Pilecki to legendarny żołnierz podziemia z okresu II wojny światowej. Z własnej inicjatywy trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz i jako pierwszy poinformował Zachód o popełnianych tam zbrodniach.

W obozie organizował ruch oporu. Po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim. W 1947 został schwytany przez komunistyczne władze, osądzony w pokazowym procesie, skazany na karę śmieci i stracony. Na jego skazanie naciskał ówczesny premier Józef Cyrankiewicz. Polityk również był więźniem Auschwitz i próbował przypisywać sobie obozowe zasługi Pileckiego. Znany brytyjski historyk prof. Michael Foot w książce "Six faces of courage" umieścił Pileckiego w gronie sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński