MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zniszczone skrzydło Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zostanie odbudowane przez Mostostal Warszawa. Kiedy wielkie otwarcie?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Pierwsze pół roku Mostostal Warszawa będzie przygotowywał dokumentację projektową. Następne dwa lata poświęci na prace budowlane. To ta firma odbuduje zniszczone w katastrofie budowlanej północne skrzydło Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Ma też zagospodarować zamkowe tarasy.

Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich rozstrzygnął przetarg

Wiemy więc, kto wykona wszystkie prace (projektowe i budowlane) związane z odnową pomieszczeń zrujnowanych w 2017 r. - kiedy zawaliły się wszystkie kondygnacje w północnym skrzydle Zamku. Przypomnijmy, nikt na szczęście nie odniósł obrażeń, ale ta część Zamku do dzisiaj jest niedostępna dla zwiedzających. Przez pierwsze lata prowadzone były tam prace polegające na odgruzowaniu i zabezpieczeniu wnętrz.

Dziś już wiemy, że pechowe, północne skrzydło zabytku będzie odbudowane do końca 2024 r. Wykonawca, firma Mostostal Warszawa, ma 2,5 roku na wykonanie dokumentacji projektowej i wszelkich prac budowlanych. Otrzyma za to 84 mln zł.

Co zostanie wykonane?

Przez pierwsze pół roku powstanie projekt na podstawie Programu Funkcjonalno–Użytkowego przygotowanego przez spółkę Maple. Potem wykonawca m.in. osuszy ściany fundamentowe, wykona drenaż od strony dziedzińca i wyremontuje dach (wraz z renowacją attyki). Odnowiona też zostanie elewacja zamku od strony dziedzińca.

Ale to nie wszystko. Zgodnie z planem, odbudowę skrzydła połączy się z modernizacją zamkowych tarasów. Renowacji zostaną poddane wszystkie trzy zamkowe tarasy: północny i skarpa północna (od strony Trasy Zamkowej), wschodni (od strony ul. Panieńskiej) oraz południowy (od strony ul. Kuśnierskiej). Od strony tarasów odnowione zostaną elewacje wszystkich ścian. Renowację przejdzie też attyka.

Prace na tarasach potrwają 2 lata. Najwcześniej powinien być gotowy taras południowy (rok od dnia podpisania umowy), później taras wschodni (1,5 roku), a na końcu taras północny (2 lata).

Zwycięzca przetargu - Mostostal Warszawa - zaproponował najatrakcyjniejszą cenowo ofertę. Biorące również udział w konkursie Korporacja Budowlana Doraco proponowała bowiem 87 mln zł, a spółka Erbud – 110 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński