Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znicze pamięci. Oni odeszli od nas w tym roku

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą". W tym roku odeszło od nas grono osób znanych, lubianych, którzy zapisali się w historii, o których stracie będziemy długo pamiętać. Bez nich świat nie będzie już taki sam.

W Polsce

Leszek Kołakowski
Wybitny polski filozof zmarł 17 sierpnia 2009 roku. Miał 82 lata. Urodził się 23 października 1927 roku w Radomiu. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk, Fundacji im. Stefana Batorego i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydał m.in. książki: "Rozmowy z diabłem" (1965), "Świadomość religijna i więź kościelna" (1965), "Obecność mitu" (1972), "Główne nurty marksizmu" (1976-78), "Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań" (1982).

Zbigniew Zapasiewicz
Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych zmarł 14 sierpnia 2009 roku w Warszawie. Miał 75 lat. Urodził się 13 września 1934 r. w Warszawie. Karierę filmową rozpoczął w 1963 r. rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Zdobył popularność dzięki rolom docenta w "Za ścianą" Krzysztofa Zanussiego (1971), okrutnego Kesslera w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Jana Kazimierza w "Mazepie" Gustawa Holoubka (1975).

Zbigniew Religa
Najbardziej znany polski lekarz zmarł 3 sierpnia 2009 roku. Urodził się w grudniu 1938 r. w Miedniewicach na Mazowszu, kształcił w Warszawie, potem na stażach wUSA. Jego największy sukces związany był ze Śląskiem. Był nikomu nieznanym docentem, kiedy w 1984 roku przyjechał do tworzącego się w Zabrzu Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii. 5 listopada 1985 roku razem ze swoim zespołem wykonał tam pierwszą w Polsce transplantację serca.

Zofia Komedowa -Trzcińska
Nazywana kobietą polskiego jazzu zmarła 21 sierpnia 2009 roku. Po II wojnie światowej menadżersko współtworzyła środowisko jazzowe, Krakowski Klub Jazzowy (późniejszy Helikon) i współpracowała z Piwnicą Pod Baranami.

Marek Walczewski
Aktor teatralny i filmowy zmarł 27 maja 2009 roku w Warszawie. Miał 72 lata. Jego karierę aktorską zatrzymała choroba. Cierpiał na Alzheimera. Zagrał m.in. w takich filmach jak "Pasażerka", "Wesele", "Ziemia Obiecana", "Vabank II", "Nocach i dniach", "Kingsajz".

Marek Edelman
Zmarł 6 października 2009 roku. Był lekarzem, działaczem Bundu, zastępcą komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, dowódcą powstania w getcie warszawskim (1943), działaczem polskiej opozycji w czasach PRL, kawalerem Orderu Orła Białego (1998). Urodził się w 1921 roku w Homlu na Białorusi. Do 1989 roku uczestniczył w podziemnym ruchu solidarnościowym, brał też udział w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989-93 był posłem na Sejm.

Na świecie

Edward "Ted" Kennedy
Lubiany senator USA, ostatni przedstawiciel politycznej generacji rodziny Kennedych - zmarł 26 sierpnia 2009 roku. Miał 77 lat. Był młodszym bratem prezydenta Johna F. Kennedy'ego, zamordowanego w 1963 roku i Roberta F. Kennedy'ego, zastrzelonego w 1968 roku. Uważano go za jednego z najbardziej wpływowych i skutecznych polityków Partii Demokratycznej oraz nieformalnego lidera lewego skrzydła partii.

Michael Joseph Jackson
Król muzyki pop - zmarł 26 czerwca 2009 roku. Urodził się w 1958 roku w Gary w stanie Indiana, na robotniczych przedmieściach Chicago. W latach 80. młody Jackson stał się ikoną stylu pop; jego teledyski - przeboje jak "Billy Jean", "Beat It" i "Thriller" zmieniły przemysł muzyczny. Jackson ustanowił kilka rekordów odnotowanych w księdze Guinnessa - zdobył 13 nagród Grammy, na świecie sprzedano ponad 750 mln jego płyt. Operacje plastyczne twarzy, zmiana wizerunku artysty, ekscentryczny styl życia "króla popu" przyciągały latami uwagę tabloidów; stał się jedną z najbardziej znanych na świecie postaci pop-kultury.

Farrah Fawcett
Amerykańska aktorka znana jako jedna z trójki kobiet-detektywów z serialu "Aniołki Charliego", zmarła 25 czerwca 2009 roku w Santa Monica. Miała 62 lata. Od 2006 r. walczyła z rakiem. Swoje zmagania z chorobą pozwoliła uwiecznić w dokumencie stacji NBC "Farrah's Story".

Patrick Swayze
Zmarł 15 września 2009 roku w Los Angeles. W latach 80. został jedną z największych gwiazd Hollywood i symbolem seksu, dzięki rolom w dwóch kultowych już filmach - "Dirty Dancing" i "Uwierz w ducha". Chorobę Swayzego zdiagnozowano w styczniu 2008 roku. Wówczas już rak trzustki zdążył zaatakować także wątrobę. Publicznie mówił o tym, że nie podda się chorobie i odbywał eksperymentalne leczenie, zaskakując Hollywood kontynuacją pracy. Walcząc z chorobą jednocześnie kręcił telewizyjny serial detektywistyczny "The Beast".

Anatolij Gurewicz
Legendarny szpieg radziecki, uważany za pierwowzór Otto Stirlitza z kultowego serialu "17 mgnień wiosny" - zmarł 6 stycznia 2009 roku w Sankt Petersburgu. Miał 96 lat. Przesiedział 25 lat w więzieniach i łagrach za zdradę Związku Radzieckiego. Był ostatnim żyjącym członkiem "Czerwonej Orkiestry", podporządkowanej wywiadowi ZSRR siatki szpiegowskiej działającej w czasie II wojny światowej na terytorium Belgii, Holandii, Francji i Niemiec.

Na Pomorzu

Tadeusz Kamiński
Dziennikarz. Przyjechał do Szczecina w 1967 roku, skończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną. W "Głosie Szczecińskim" pracował od 1952 roku. Był sekretarzem redakcji, a potem zastępcą redaktora naczelnego w "7 Głosie Tygodnia" - niedzielnym dodatku "Głosu". Był związany z tygodnikiem "Jantar" oraz "Morze i Ziemia". Pracował także w "Rybaku Dalekomorskim", pływał na statkach. Zajmował się publicystyką morską. Zmarł w marcu w wieku 81 lat.

Danuta Kret - Szukszta
Dziennikarka "Głosu Szczecińskiego". Zajmowała się głównie tematyką kultury. Przyjechała do Szczecina z Bytomia, w 1967 roku. Przedtem studiowała dziennikarstwo na UJ w Krakowie i pracowała w domu kultury w Katowicach. Pochodziła z Tarnopola. Zajmowała się tematyką kulturalną. Kochała teatr, muzykę i literaturę. Zawsze elegancka, imponowała wiedzą i wielką kulturą. Zmarła w czerwcu po długiej chorobie. Miała 66 lat.

Wojciech Jabłoński
Znany fotografik szczeciński. Wykładał w Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej, uczył fotografii uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Przez 30 lat dokumentował Kontrapunkt - Festiwal Teatrów Małych Form, za co szczecińscy aktorzy przyznali mu tytuł honorowego członka Związku Artystów Scen Polskich. Po tragicznej śmierci syna Wojtek przeniósł się na wieś. Wylew zakończył jego życie w wieku 56 lat. Kochał ludzi i zwierzęta.

Teodor Baranowski
Długoletni dziennikarz Polskiego Radia. Mówiono, iż rodzina Baranowskich opanowała szczecińskie media - brat Piotr telewizję, Maciej prasę, Tosiek radio. Całe lata prowadził Studio Bałtyk, był też jego szefem. Szanował podwładnych i słuchaczy. Zmarł we wrześniu w wieku 61 lat po ciężkiej chorobie.

Bohdan Albert Janiszewski
Aktor. Pracował w Państwowych Teatrach Dramatycznych, a potem w Teatrze Polskim w Szczecinie.

Plutonowy Marcin Poręba
Saper z 5. Pułku Inżynieryjnego w Podjuchach. Zginął wAfganistanie w wyniku wybuchu miny pułapki. Miał 32 lata, osierocił 7-letniego syna.

Kapral Szymon Graczyk
Saper z 5. Pułku Inżynieryjnego w Podjuchach. Zginął w trzecim roku służby wojskowej podczas swojej pierwszej misji w Afganistanie w wyniku wybuchu miny pułapki. Miał 23 lata, osierocił żonę i 2-letniego syna.

Kapral Radosław Szyszkiewicz
Saper z 5. Pułku Inżynieryjnego w Podjuchach. Zginął podczas swojej pierwszej misji w Afganistanie w wyniku wybuchu miny pułapki. Miał 22 lata, był kawalerem.

Arcybiskup Marian Przykucki
Pierwszy metropolita Ziemi Szczecińsko-Kamieńskiej. Do Szczecina przyjechał z diecezji chełmińskiej, w której był biskupem. Dokończył budowę seminarium duchownego w Szczecinie i włączył je w struktury Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sprowadził relikwie św. Wojciecha do katedry, odbudował kościół w Wolinie, wybudował nowy gmach Kurii Biskupiej. Za współpracę z diecezjami hamburską i berlińską otrzymał Wielki Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Żył w czterech epokach - przedwojennej, wojennej, totalitaryzmu komunistycznego i w wolnej Polsce. Pracował także na emeryturze, na którą przeszedł w 1999 r. Pod koniec życia mieszkał w swojej rezydencji w kościele p.w. św. Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej. Jest pierwszym biskupem, którego ciało spocznie w krypcie katedry szczecińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński