Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znasz te produkty? Oto marki, które przetrwały czasy PRL-u. Są w polskich domach od lat

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Słodycze produkowane przez zakład Wedel. 1956 r.  Zobacz w galerii także inne marki i produkty, które działają do dzisiaj. Przesuwaj zdjęcia gestem lub strzałką.
Słodycze produkowane przez zakład Wedel. 1956 r. Zobacz w galerii także inne marki i produkty, które działają do dzisiaj. Przesuwaj zdjęcia gestem lub strzałką. Narodowe Archiwum Cyfrowe/Siemaszko Zbyszko
Cytronada, polo cockta, szampan mleczny... Jest wiele produktów i marek, niegdyś popularnych, które nie przetrwały siermiężnych czasów komuny w Polsce. Ale są też takie, które kupowały w sklepach nasze babcie i mamy, a teraz kupujemy i my. Czy wiecie na przykład, że pierwszy wafelek czekoladowy Prince Polo wyprodukowano prawie 70 lat temu? Od tamtej pory zdobył sławę w całej Europie. Produktów, które przetrwały PRL, jest więcej. Jak wygląda ich historia? Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Na skróty

Firmy spożywcze, które przetrwały PRL

To, co przetrwało z PRL w branży kulinarnej to, oprócz produktów spożywczych i półproduktów, także bary mleczne lub tzw. bary popularne. Chociaż obecnie wypierane przez fast foody, w wielu miastach pod szyldem „Bar mleczny” jeszcze dziś można zjeść smaczny polski obiad w przyzwoitej cenie, na białych talerzach i stole zaścielonym ceratą.

Jednak też w naszych domach nie brakuje produktów, które są na polskich stolach, od kiedy sięgamy pamięcią. To między innymi marki, które rozpoczęły swoją działalność przed PRL lub w trakcie i z powodzeniem przetrwały ustrojową transformację.

W sklepach wciąż sięgamy po smakołyki, które poznaliśmy w czasach PRL, ale nie tylko. W koszykach lądują m.in.:

  • czekolady Wedel (1851 r.),
  • soki i napoje Tymbark (od 1936 r.),
  • margaryna i masło roślinne MR - zakłady Kruszwicy (od 1949 r),
  • herbaty Herbapol (lata 40. XX w.),
  • makarony Lubella (koniec XIX w.),
  • wędliny Krakus (od 1951 r.),
  • wafelki Prince Polo (od 1955 r.),
  • paprykarz szczeciński (połowa lat 60.),
  • soki i warzywa Hortex (od 1958 r.).

Polskie produkty, zagraniczny kapitał?

Niektóre znane nam produkty, których produkcję rozpoczęto w Polsce, i często u nas wytwarza się je do dzisiaj, należą do zagranicznego kapitału, np. marka Prince Polo od początku lat 90. znajduje się w rękach globalnego koncernu Mondelēz International. Lajkonik, którego początki sięgają okresu przedwojennego, w 1993 roku został sprzedany niemieckiej firmie Bahlsen. A polskie piwo Żywiec w większości znajduje się w rękach holenderskiego Heinekena.

W czasach PRL ruszyła także pierwsza produkcja piwa w browarze w Łomży (1968 rok). Były to wtedy zakłady państwowe (należące do PPS). Obecnie browar Łomża należy do spółki Van Pur SA, powstałej w 1989 roku. W tym miejscu prostujemy wcześniej podane w tym materiale wprowadzające w błąd informacje o tym, że Łomża należy do niemieckiego przedsiębiorstwa. Van Pur SA należy w całości do polskich przedsiębiorców, reprezentuje wyłącznie polski kapitał. Firma Van Pur nigdy nie była częścią niemieckiego koncernu.

Różne marki spożywcze znane nam od dziesięcioleci należą obecnie do Maspex Wadowice. Są to m.in.:

  • Tarczyn,
  • Lubella,
  • Tymbark,
  • Krakus,
  • alkohole: Soplica, Żubrówka.

Poznaj historię wybranych kultowych marek smakołyków i produktów spożywczych, które pamiętają czasy PRL i wciąż mają się świetnie.

Słodycze produkowane przez zakład Wedel. 1956 r.  Zobacz w galerii także inne marki i produkty, które działają do dzisiaj. Przesuwaj zdjęcia gestem lub strzałką.

Znasz te produkty? Oto marki, które przetrwały czasy PRL-u. ...

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

od 7 lat
Wideo

Wytrawny sernik z pomidorkami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znasz te produkty? Oto marki, które przetrwały czasy PRL-u. Są w polskich domach od lat - Strona Kuchni

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński