MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znany szczeciński sędzia napisał książkę o dynastii Gryfitów

Mariusz Parkitny
Pixabay
Sędzia Maciej Strączyński napisał książkę pt. "Poczet Książąt Pomorskich. Dynastia Gryfitów 1119-1637". Autorką ilustracji jest Sylwia Godowska.

Spotkanie z autorami odbędzie się 16 czerwca 2024 r. o godz. 17.00 na dziedzińcu Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Przyszły tłumy.

To unikalne wydarzenie było doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy na temat dziejów jednej z europejskich dynastii. Autorzy książki Pan Maciej Strączyński i Pani Sylwia Godowska zapoznali Czytelników zarówno z procesem pracy nad publikacją, jak i z nieznanymi dotąd faktami oraz ciekawostkami z życia książąt pomorskich.

„Poczet Książąt Pomorskich” to pierwsza publikacja zawierająca biogramy i portrety wszystkich książąt z dynastii Gryfitów. Publikacja ukazała się nakładem szczecińskiego wydawnictwa Zapol.

Sędzia Strączyński w latach 2010-2016 Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, w latach 2017-2023 Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie, prywatnie pasjonujący się historią, autor m.in. ukazujących się na łamach miesięcznika „In Gremio” felietonów o tematyce historycznej.

Jego tekst dopełniają portrety książąt autorstwa Sylwii Godowskiej, wykładowczyni Wydziału Grafiki w Pracowni Ilustracji Zakładu Grafiki Artystycznej Akademii Sztuki w Szczecinie, która zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracjami i plakatami.

Sędzia Strączyński prywatnie pasjonuje się m.in. żeglarstwem. Pięć lat temu wydał "Pojezierze Meklemburskie - Przewodnik dla wodniaków". Opisał wszystkie szlaki wodne Pojezierza Meklemburskiego, od Szczecina po Łabę i Schwerin - ponad 800 km tras żeglugowych, ponad 90 jezior, 40 śluz, 160 portów jachtowych. Przewodnik zawiera dodatkowo kilkadziesiąt opisów miast, zabytków i obiektów turystycznych i mapy wszystkich opisywanych szlaków wodnych!

W 1991 r. wygrał teleturniej "Wielka Gra" z tematu katastrofy morskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński