MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znana w Koninie siostra Janina zginęła w wypadku autokaru w Chorwacji. W przeszłości uczyła w konińskim liceum

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Siostra Janina nie żyje. Poinformowały o tym siostry nazaretanki
Siostra Janina nie żyje. Poinformowały o tym siostry nazaretanki ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
Pomimo że od tragicznego wypadku autokaru jadącego z pielgrzymką do Medjugorie minęły już dwa dni, wciąż jeszcze informacje o wszystkich jego uczestnikach nie są nam znane. Jedną z takich osób jest siostra nazaretanka Janina Mateusiak, która dała się dobrze poznać w Koninie w czasie, gdy w II Liceum Ogólnokształcącym przekazywała młodzieży wiedzę na temat religii. Aktualizacja: Zgromadzenie poinformowało, że s. Janina zginęła w tragicznym wypadku.

Wciąż nie wiadomo co z siostrą Janiną

W wypadku autokaru w Chorwacji ucierpieli pielgrzymi m.in. z diecezji włocławskiej, do której należą parafianie z Konina oraz z diecezji radomskiej, z której wywodzi się siostra Janina Mateusiak. Posługuje ona w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Kolonii Jedlnia, z kolei wcześniej była nauczycielką religii w II LO w Koninie.

Poza siostrą, w wypadku poszkodowanych zostało jeszcze osiem osób z diecezji radomskiej. Było to dwóch mężczyzn oraz sześć kobiet. Jak ustalili tamtejsi duchowni, życiu mężczyzn nie zagraża niebezpieczeństwo.

O kobietach pochodzących z Radomia i okolic, dowiedziano się, że trzy z nich są aktualnie hospitalizowane. Niestety pozostają jeszcze dwie poszkodowane w wypadku, których losy wciąż są nieznane – jedną z nich jest właśnie siostra Janina.

– Jesteśmy myślą, sercem i modlitwą z tymi, którzy ucierpieli w tym wypadku. Razem z s. Janiną z Kaplicy Wieczystej Adoracji wyjechały cztery osoby z naszej parafii. Z tego co wiemy trzy osoby żyją. Jedna jest po operacji nogi i nosa, druga jest potłuczona, ale jest świadoma. Trzecia jest w ciężkim stanie, ale stabilnym. Natomiast o siostrze Janinie i tej czwartej osobie jeszcze nic nie wiadomo. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzinami poszkodowanych i wspieramy ich jak możemy.

– powiedział ks. kan. Janusz Smerda, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni, w rozmowie dla Radia Plus Radom.

Siostra Janina uczyła religii w liceum w Koninie

Siostra Janina w II LO w Koninie pracowała od 2014 r., a na emeryturę odeszła dwa lata temu. Przykrą informacje o tym, że była pracownica „Drugiego” brała udział w wypadku, a jej los pozostaje nieznany, szkoła otrzymała od nas. W związku z tym dyrekcja ani pracownicy placówki również nie mogli powiedzieć nam nic na temat stanu w jakim znajduje się siostra. Swoją koleżankę wspominają jednak bardzo ciepło, wyrazili też głęboką nadzieję, że siostra żyję, a jeżeli coś jej się stało szybko wróci do zdrowia.

Siostry pojechały do Chorwacji w poszukiwaniu odpowiedzi

Żadnej informacji na temat siostry Janiny nie mają także inne siostry, które również pełnią posługę w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Kolonii Jedlnia. Aby dowiedzieć się w jakim stanie są parafianie należący do diecezji radomskiej, a także ich koleżanka, kilka sióstr wyruszyło do stolicy Chorwacji.

Jak udało nam się dowiedzieć, być może delegacja z Jedlni-Kolonia dotarła już do Zagrzebia, a wieści o stanie siostry poznamy w ciągu najbliższych godzin, o czym z pewnością Was poinformujemy.

Aktualizacja godz. 20: Siostra Janina nie żyje

Niestety potwierdził się najczarniejszy ze scenariuszy. Była nauczycielka religii II LO zginęła w tragicznym wypadku autokaru jadącego z pielgrzymką do Medjugorie. Siostra Janina Mateusiak ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu jest jedną z dwunastu ofiar.

O śmierci zakonnicy poinformowała Przełożona Sióstr Nazaretanek.

– Nasza s. Janina Mateusiak zginęła w wypadku autokaru jadącego do Medjugorie w dniu 6.08.2022 r. Prosimy o modlitwę za jej duszę, a także o powrót do zdrowia s. Urszuli, s. Emmanueli oraz wszystkich poszkodowanych

– napisały siostry nazaretanki na swojej stronie internetowej.

Kim była siostra Janina?

W Koninie siostra Janina dała się poznać jako ciepła, uśmiechnięta i pełna energii osoba. Miała świetny kontakt z młodzieżą, którą przez około 6 lat uczyła religii w II Liceum Ogólnokształcącym w Koninie. Swoją pracę rozpoczęła tam w 2014 r., a na emeryturę odeszła w roku 2020.

Siostra Janina Mateusiak pełniła posługę w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kolonii Jedlnia, wraz dwoma siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Nazaretanki przyjechały tu w listopadzie 2019 r. na zaproszenie Fundacji Eucharystyczny Promień, która budowała tu kaplicę Wieczystej Adoracji.

To jedyna zmarła z osób pielgrzymujących z terenu Diecezji Radomskiej. W poniedziałek o 19.00 w parafii Matki Bożej Królowej Świata przy ul. Grzybowskiej została odprawiona Msza Święta za wszystkie ofiary i poszkodowanych w wypadku, a także za ich rodziny.

– W modlitwę włączają się pielgrzymi Diecezji Radomskiej, którzy wraz z Biskupem Markiem Solarczykiem zmierzają na Jasną Górę

– mówi ks. Damian Fołtyn, rzecznik prasowy Kurii Diecezji Radomskiej.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński