Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaleźli godne miejsce na krzyż pionierów Szczecina

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Krzyż Pionierów Szczecina.
Krzyż Pionierów Szczecina. Andrzej Szkocki
To pierwszy przydrożny krzyż w powojennym Szczecinie. Po 73 latach ma zostać przesunięty w inne miejsce. - Będzie uhonorowany lepiej niż do tej pory - zapewnia zastępca prezydenta Szczecina.

Betonowy krzyż stoi u zbiegu ulic Szafera i Modrej na szczecińskim osiedlu Krzekowo. Został postawiony w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia 1947 r. przez pierwszych mieszkańców Krzekowa. Na tabliczce znajdującej się pod krzyżem wyryto napis: "Boże, błogosław naszą pracę". To było świadectwo oddania i powierzenia swej pracy Bogu przez pionierów miasta.

Teraz krzyż musi zmienić swoje miejsce, bo w miejscu gdzie stoi będzie budowane rondo. To kolejny etap przebudowa ulicy Szafera (na odcinku od al. Wojska Polskiego do ul. Sosabowskiego). Części mieszkańcom pomysł zmiany miejsca krzyża nie podoba się. W sobotę zorganizowali protest. Na transparentach napisali hasła "Brońmy krzyża od Bałtyku do Tatr", "Marsz po niepodległość wciąż trwa". Chcą, aby krzyż stanął na środku nowego ronda.

ZOBACZ TEŻ: Kawałek ulicy Szafera w Szczecinie już otwarty dla kierowców. Zobacz wideo i zdjęcia

- To zabytkowy krzyż, który postawili pierwsi przesiedleńcy. To pamiątka historyczna i nie powinna stać gdzieś za krzakami. W tej sprawie zbierane są podpisy do urzędu miasta - mówił Adrian Włodarczyk, radny osiedla Krzekowo.

Także radni miejscy skierowali już kilka interpelacji do prezydenta Szczecina z pytaniami o przyszłość pomnika i jego zabezpieczenie na czas przebudowy drogi.

- Ze względu na wyjątkowość i świadectwo pierwszych mieszkańców (osadników) w Szczecinie, ten szczególny i pamiątkowy krzyż, powinien być objęty ochroną i zabezpieczony przed uszkodzeniem, ponieważ w jego otoczeniu trwają prace budowlane z użyciem ciężkiego sprzętu - apeluje radny Roman Lewandowski.

Władze Szczecina zdecydowały, że krzyż nie może stanąć na rondzie ze względu bezpieczeństwa, ale zapewniają, że nowe miejsce będzie dla niego godne. Tuż przy rondzie na skwerze zieleni, na specjalnym monumencie.

- Krzyż jest zabezpieczony. Nie może znaleźć się w centrum ronda, bo byłoby to niebezpieczny, choćby dla osób, które chciałby pod nim złożyć kwiaty czy znicze. Będzie widoczny zarówno z ronda, przy nim będzie też przebiegać droga rowerowa i chodnik. Dlatego krzyż stanie na obrzeżu ronda na zielonym skwerze. To było ustalone ze społecznością lokalną. Będzie właściwie uhonorowany. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że lepiej niż do tej pory. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "stanie w krzakach" - wyjaśniał Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina do spraw inwestycji.

Zgodnie z dokumentacją projektową, pomnik z krzyżem zostanie przestawiony w nowe miejsce. Projektanci dali wytyczne dla wykonawcy robót.

- Należy zdemontować krzyż, który usytuowany jest na betonowej podstawie pomnika. Należy wykonać nowe powłoki malarskie. Betonową podstawę należy przenieść w całości (bez demontażu tablic) w nowe miejsce i usytuować na odpowiednio wcześniej przygotowanych warstwach według projektu drogowego. Do przeniesienia podstawy pomnika i krzyża należy użyć dźwigu (lub innego sprzętu). Następnie na betonowej podstawie pomnika usytuowanej w nowej lokalizacji należy zamontować krzyż - napisali projektanci.

Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy krzyż zostanie przesunięty.

ZOBACZ TEŻ: Tak ma wyglądać nowy Pomnik Ofiar Grudnia 1970 roku w Szczecinie. Zobacz zdjęcia

Tak ma wyglądać nowy Pomnik Ofiar Grudnia 1970 roku w Szczec...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński