Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaleziony martwy dzik zarażony wirusem ASF. Specjalne ćwiczenia w gminie Marianowo

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Na terenie gminy Marianowo znaleziono martwego dzika zarażonego wirusem ASF, afrykańskiego pomoru świń. W związku z tym w tym tygodniu zostały tam przeprowadzone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii ćwiczenia GNIAZDO 19 - ASF. Zaangażowane były wszystkie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz rozwiązywanie sytuacji kryzysowych. Wzięli w nich udział także stargardzcy policjanci i jak relacjonuje ich rzecznik, mimo że były to tylko zaplanowane ćwiczenia praktyczne, wszystkie zadania wykonywane były w sposób całkowicie realny.

- Ćwiczenia, które w miniony wtorek odbyły się na terenie leśnym w gminie Marianowo, miały na celu wypracowanie współdziałania policji z innymi podmiotami w razie wystąpienia zagrożenia epizootią na terenie naszego powiatu - wyjaśnia asp. szt. Krzysztof Wojsznarowicz, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. - W działania te zaangażowane zostały między innymi policja, straż pożarna, inspekcja ruchu drogowego, straż leśna, żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, stargardzkiego starostwa oraz gminy Marianowo. Głównym celem realizowanym przez stargardzkich mundurowych było ustalenie przebiegu zdarzenia, izolacji i zabezpieczenie rejonu działań, a następnie zapewnienie bezpieczeństwa innym służbom podczas wykonywania poszczególnych zadań na miejscu.

Przeprowadzenie działań, a następnie wyciągnięcie wniosków, spostrzeżeń pozwoli na wypracowanie schematów współpracy wszystkich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie naszego powiatu na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej.

KPP STARGARD

GŁÓWNY INSPEKTORAT WETERYNARII O chorobie ASF
Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu 3-4 dni).

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez nawet 3-6 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński