Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaczenie obrazu w naszym życiu - międzynarodowa wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wystawa „Seeing Is (Not) Believing” w Muzeum Narodowym w Szczecinie
Wystawa „Seeing Is (Not) Believing” w Muzeum Narodowym w Szczecinie
Muzeum Narodowe zaprasza na wystawę „Seeing Is (Not) Believing". To obszerna prezentacja prac Sladjana Nedeljkovica i Rolanda Schefferskiego, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie we współpracy z Rostock Kunsthalle.

- Wystawa wpisuje się w nasz cykl pokazywania artystów Polaków mieszkających w Niemczech i artystów niemieckich u nas - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Chodzi o wspólną strategię traktowania sztuki i wyzwolenia nas z rutyny sposobu prezentowania świata przez media.

W projekcie „Seeing Is (Not) Believing” obaj uczestniczący w wystawie artyści – Sladjan Nedeljkovic i Roland Schefferski – podejmują niezależnie szereg problemów prowokowanych procesem intensywnie „mediatyzującej” się rzeczywistości. Dotyczą one tego, co widzimy, mechanizmów interpretacji tego, co postrzegamy, oraz refleksji nad wpływem informacji medialnych na nasze wyobrażenia o świecie. Posługując się techniką destabilizacji i paradoksalnych interwencji, Nedeljkovic i Schefferski zaburzają sens przekazów medialnych, demaskując ich struktury narracyjne. Na wystawie wśród kilkudziesięciu obiektów i instalacji zrealizowanych przez artystów w ciągu ostatnich 25 lat znajdą się realizacje premierowe przygotowane specjalnie na ekspozycje w Szczecinie i Rostocku. W ramach projektu ukażą się również monograficzne publikacje poświęcone twórczości artystów.

Wystawy historyczne zdemolowane. Wandalizm w centrum Szczeci...

- Od czasu wynalezienia fotografii i innych technik masowej reprodukcji nasza rzeczywistość wizualna w zawrotnym tempie nasyca się obrazami. Rewolucja digitalna przypadająca na lata 80. ubiegłego wieku wraz z upowszechnieniem techniki wideo i szybko postępującą komputeryzacją zintensyfikowały ten proces, wprowadzając dodatkowo do obiegu obrazy cyfrowe - mówi Magdalena Lewoc, jedna zkuratorek wystawy. - Szybki rozwój mediów cyfrowych spowodował na przestrzeni ostatnich kilku dekad bezprecedensowy wzrost presji tego, co wizualne, na środowisko, w którym funkcjonujemy. Wpływ ten manifestuje się nie tylko w zmianie sposobu, w jaki postrzegamy świat, ale także w nowych modelach społecznych relacji czy indywidualnych stylów życia.

Wystawie towarzyszy polsko-niemieckie spotkanie dyskusyjne – Rozmowa/Gespräch, w której udział wezmą kuratorzy, teoretycy sztuki, artyści oraz dyrektorzy obu partnerskich instytucji.

Wernisaż 28 stycznia o godz. 18 przy ul. Staromłyńskiej 1.

Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście-Szczecin” oficjalnie otwarta.

Wystartowała wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecin...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński