Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znacie te symbole, ale nie wiecie, co naprawdę znaczą. Błyskawica, gest rogów, swastyka. Skąd się wzięły?

JK
Szymon Starnawski / Polska Press
Są takie symbole, które zostały zaanektowane przez dany ruch społeczny, polityczny lub ideologiczny, przez co ich pierwotne znaczenie uległo całkowitemu zatarciu. Niekiedy znaki pierwotnie pozytywne historia dziejów zamieniła w symbole terroru - i na odwrót. Jak jest z głośną ostatnio czerwoną błyskawicą, znakiem rozpoznawczym Ogólnopolskiego Strajku Kobiet? 50 pracowników naukowych Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego wydało oświadczenie w tej sprawie.

Symbole, które zmieniły znaczenie

Geneza symboli, które do dziś kojarzone są z danym ruchem, społecznością, epoką czy ustrojem, potrafi zaskoczyć. Znaki zaanektowane przez konkretne ugrupowania nie są bowiem przypadkowymi piktogramami. Są to przeważnie celowo dobrane emblematy, których zadaniem jest konkretny przekaz. Jakie jest pierwotne znaczenie symboli takich błyskawica, swastyka czy gest rogów? Sprawdź w galerii.

Czerwona błyskawica - skąd się wzięła?

Czerwony piorun, czyli znak rozpoznawczy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, pojawiający się w logotypie i identyfikacji wizualnej organizacji, a także na plakatach, transparentach, chodnikach i ciałach protestujących, od pewnego czasu budzi skrajne emocje.

Niektórzy, szczególnie ci nieprzychylni protestom, porównują go do emblematu SS, paramilitarnej formacji nazistowskiej powstałej w celu ochrony Hitlera. Osoby wspierające strajki doszukują się genezy w znakach Grup Szturmowych Szarych Szeregów.

juxtapose


Na temat symbolu wykorzystanego w identyfikacji wizualnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet niejednokrotnie wypowiadała się sama autorka, Aleksandra Jasionowska, wskazując, że źródłem inspiracji był znak awarii. W wywiadzie z Newsweekiem graficzka na temat błyskawicy mówi:

Jej ostrzegawczy charakter jest czytelny dla wszystkich ludzi na świecie, niezależnie od kraju czy języka, jakim się posługują. Muszę przyznać, że kiedy w 2016 roku powstawały pierwsze plakaty dla Strajku, nie miałam zbyt wiele czasu na szukanie rozbudowanych znaczeń, nie odwoływałam się ani do mitologii, ani do religii, odwoływałam się do symbolu ostrzeżenia i był to zabieg mocno graficzny.

(źródło)

Czerwona błyskawicaWspółczesne znaczenieW Polsce symbol został rozpowszechniony jako logotyp organizacji Ogólnopolski Strajk Kobiet. Za identyfikację
Czerwona błyskawica

Współczesne znaczenie

W Polsce symbol został rozpowszechniony jako logotyp organizacji Ogólnopolski Strajk Kobiet. Za identyfikację wizualną odpowiada Aleksandra Jasionowska, wskazując, że źródłem inspiracji był znak awarii, będąc zarazem znakiem ostrzegawczym, rozpoznawalnym we wszystkich kulturach. Od października 2020 roku zaczął funkcjonować jako główny symbol Strajku Kobiet przeciwko ograniczaniu ich praw.

Pierwotne znaczenie

Naukowcy Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w odniesieniu do głosów, iż błyskawica czerpie z symboliki faszystowskiej, wskazują: Błyskawica i piorun to znak gniewu, oburzenia, ale również siły i szybkości działania. Symbol ten funkcjonował także w polskiej symbolice wojskowej. Wykorzystywanie go przez Ogólnopolski Strajk Kobiet nie ma nic wspólnego z nadużyciem, gdyż jest to jeden z najdawniejszych, funkcjonujących w wielu kulturach, powszechnie zrozumiałych, archetypicznych wręcz znaków. Wiązanie go z symboliką faszystowską jest zaś albo świadomą manipulacją, obliczoną na niewiedzę odbiorców, albo przejawem głębokiej ignorancji.

Szymon Starnawski / Polska Press

Oświadczenie naukowców Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego

By rozwiać wszelkie wątpliwości, temat kontrowersyjnego pochodzenia symbolu Strajku Kobiet podjęli pracownicy naukowi Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Pod ich oświadczeniem podpisali się badacze z innych uczelni i wydziałów. Co wynika z analizy czerwonej błyskawicy, przeprowadzonej przez ekspertów od języka wizualnego?

Błyskawica i piorun to znak gniewu, oburzenia, ale również siły i szybkości działania. Symbol ten funkcjonował także w polskiej symbolice wojskowej. Wykorzystywanie go przez Ogólnopolski Strajk Kobiet nie ma nic wspólnego z nadużyciem, gdyż jest to jeden z najdawniejszych, funkcjonujących w wielu kulturach, powszechnie zrozumiałych, archetypicznych wręcz znaków. Wiązanie go z symboliką faszystowską jest zaś albo świadomą manipulacją, obliczoną na niewiedzę odbiorców, albo przejawem głębokiej ignorancji.

Naukowcy w swoim oświadczeniu wyrazili także sprzeciw wobec nierzetelnego przedstawiania przez niektóre media i polityków źródeł symboliki wykorzystywanej podczas protestów wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020 roku. Badacze zwrócili uwagę, że język i oprawa protestów są w pełni uprawnione. Link do źródła znajduje się w poniższym poście:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znacie te symbole, ale nie wiecie, co naprawdę znaczą. Błyskawica, gest rogów, swastyka. Skąd się wzięły? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński