Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmodernizowana Baza Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie. Co to takiego?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Baza Oznakowania Nawigacyjnego po modernizacji
Baza Oznakowania Nawigacyjnego po modernizacji fot. Urząd Morski w Szczecinie
Remont trwał trzy lata. Kosztował ok. 54 mln mln zł. To ostatni element inwestycji związanej z pogłębianiem toru wodnego Odry do 12,5 metra.

Baza Oznakowania Nawigacyjnego przy ulicy Światowida zajmuje teren prawie 6,8 ha. Znajdują się na niej m.in. budynki biurowe, warsztatowe, hala pław, budynki magazynowe, trafostacje, parking, garaże, zaplecze kontenerowe, place i drogi wewnętrzne oraz baseny dla jednostek pływających. To tu znajdują się wszystkie niezbędne znaki i tzw. pławy, które służą do oznaczania toru wodnego. Na terenie Bazy są również przeprowadzane remonty i konserwacje urządzeń nawigacyjnych.

Część budynków jest wykorzystywana przez Wydział Pomiarów Morskich, w którego kompetencjach jest prowadzenie pomiarów batymetrycznych na wodach morskich (torach wodnych, akwenach portowych). Pozostałe obiekty i pomieszczenia są użytkowane przez Wydział Zaopatrzenia i Transportu, który prowadzi magazyny i nadzór nad środkami transportu lądowego Urzędu, a także warsztaty obsługi transportowej, Wydział Energetyczny, sprawujący nadzór nad eksploatacją i remontami urządzeń i sieci m.in. elektroenergetycznych oraz Wydział Elektroniki i Łączności, obsługujący systemy ostrzegania, łączności morskiej, kontroli i monitorowania ruchu statków (VTS i AIS).

- Urząd Morski w Szczecinie, w ramach prowadzonej działalności statutowej, realizuje m.in. zadania z zakresu bezpieczeństwa żeglugi, oznakowania nawigacyjnego i radionawigacji na polskich obszarach morskich. Zadania te są realizowane przez odpowiednie służby Urzędu, ulokowane na terenie Bazy Oznakowania Nawigacyjnego. Swoje codzienne zadania wykonują tam nasi pracownicy, ale także przechowywane są elementy oznakowania nawigacyjnego, sprzęt, części zamienne i materiały potrzebne do utrzymania w gotowości technicznej i eksploatacyjnej jednostek pływających oraz sieci i urządzeń elektroenergetycznych - wyjaśnia Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie.

W ramach zrealizowanej inwestycji przeprowadzono prace rozbiórkowe, zmodernizowano obiekty istniejące, a także wybudowano nowe obiekty, m.in. wiatę na pławy o powierzchni ok. 1700 metrów kwadratowych i kubaturze ok. 13 tys. metrów sześciennych. Wykonano również remont basenu południowego, w którym stacjonuje część naszej floty. Cała zabudowa Bazy została scalona, zwiększono powierzchnie magazynowe i parkingowe oraz przeprowadzono kompleksowe zagospodarowanie całego terenu.

W bazie zatrudnionych jest ponad 100 pracowników różnych wydziałów Urzędu Morskiego. Prace rozpoczęły się w 2019 roku. Wykonawcą modernizacji jest Przedsiębiorstwo Budowlane CALBUD sp. z o.o. ze Szczecina.

- Ważna inwestycja została zakończona. Przebudowa Bazy Oznakowania Nawigacyjnego była elementem szeroko zakrojonej modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin, była jednym z najbardziej ambitnych zadań zrealizowanych przez polską administrację morską w ostatnich latach - mówi Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

Modernizacja bazy to ostatni element przebudowy toru wodnego do 12,5 metra. Inwestycja rozpoczęła się w 2001 r. Była podzielona na trzy etapy. Efektem jest uzyskanie głębokości docelowej 12,5 m na długości ok. 62 km toru wodnego Świnoujście – Szczecin oraz dodatkowo przebudowa skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków, budowa dodatkowych konstrukcji hydrotechnicznych, w postaci dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim. Wykonawcą jest belgijsko-holenderskie konsorcjum firm Dredging International nv i Van Oord Dredging and Marine Contractors bv

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński