Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w urlopach: 35 dni zamiast 26 dni urlopu w roku dla każdego pracownika. Już w 2020 będziemy mieć dłuższy urlop? 12.03.2020

Monika Piątas
Jakie zmiany w urlopach? Prawo pracy
Jakie zmiany w urlopach? Prawo pracy archiwum
Urlop 2020. Duże zmiany w 2020 roku? Propozycja wydłużenia urlopu z 26 dni, aż na 35 dni. Dałoby to prawie dwa tygodnie wolnego więcej. Dyrektywa jest analizowana przez organizacje pracodawców. Kiedy powstanie projekt unijnego aktu prawnego i od kiedy zacznie on obowiązywać?

Obecnie urlop wypoczynkowy wynosi 26 dni dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Nie jest to jednak długość urlopu obowiązująca każdego. Jeśli staż pracy nie przekracza 10 lat – urlop wynosi jedynie 20 dni rocznie. Niewykorzystany należy wykorzystać do końca września następnego roku.

Natomiast jeśli niewykorzystanie nastąpi z powodu zakończenia umowy, pracownikowi należy się ekwiwalent za urlop.

Aktualnie do stażu pracy wlicza się też z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  • szkoły policealnej - 6 lat,
  • szkoły wyższej - 8 lat (wystarczy ukończenie pierwszego stopnia studiów)

Jednak w tym wypadku czasu nauki nie można sumować.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, którego głównym zadaniem jest obrona socjalnych i pracowniczych uprawnień członków związków, zaproponowało, aby bez względu na staż, zwiększyć liczbę dni urlopu do 35 dla wszystkich pracowników. Zobacz, jakie zmiany mogą nas czekać i co obecnie stanowi kodeks pracy.

Urlopy 2020. Wydłużenie urlopu wypoczynkowego.

Dodatkowe dni wolne od pracy wiążą się z problemami finansowymi pracodawców, dlatego w pierwszej kolejności organizacje pracodawców muszą wydać opinie na temat zmian, a dopiero później można spodziewać się projektów ustaw. Wydłużenie urlopu o 9 dni oznacza tyle, że pracownik będzie miał wolnego aż o 1/3 więcej niż dotychczas, więc w praktyce jest to łącznie prawie 1,5 miesiąca wolnego w ciągu 12 miesięcy pracy.

Już teraz Polacy mają do dyspozycji dużo więcej wolnych dni niż większość państw Unii Europejskiej. Aktualnie polscy pracownicy mają 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Dla porównania Anglia i Walia ma 8 dni wolnych, Szkocja – 9 dni, Irlandia – 10. Jednak są też i takie kraje, jak Belga i Łotwa, które dni wolnych ustawowo od pracy mają aż 17!

Miejmy jednak nadzieje, że w państwie rozwijającym się, jakim jest Polska, tak radykalne wydłużenie urlopów dla każdego, nie odbije się negatywnie na rozwoju i gospodarce kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński