Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w stoczni Gryfia. 1,5 tys. osób straci pracę? W środę manifestacja

Bogna Skarul
Bogna Skarul
1 500 osób, w większości mieszkańców Świnoujścia, może stracić pracę w związku z zapowiadaną decyzją Zarządu Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Chodzi o sprzedaż świnoujskiego oddziału stoczni.

- Na pytanie gdzie my, pracownicy i stoczniowcy mamy znaleźć pracę, zarząd odpowiedział nam, że możemy jej szukać w Szczecinie – mówi Bartłomiej Szmyt, przewodniczący NSZZ Solidarność Gryfia. – Mamy codziennie jeździć po 200 kilometrów? – pyta retorycznie.

Jak mówią związkowcy z czterech związków zawodowych, jakie działają w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, zarząd planuje sprzedać oddział spółki w Świnoujściu, bo potrzebuje pieniędzy na budowę doku w Szczecinie.

- Ale naszym zdaniem zarząd w ogóle nie radzi sobie z prowadzeniem firmy – mówi Bartłomiej Szmyt, przewodniczący NSZZ Solidarność Gryfia i opowiada, jak na spotkaniu zarządu z związkowcami, jeszcze 28 lipca, wszelkie pomysły pracowników świnoujskiego oddziału były po prostu ignorowane.

- A my mamy pomysły jak wyjść z impasu – twierdzi Bartłomiej Szmyt, ale od razu dodaje, że nie chce w tej chwili ich ujawniać. – Opowiem o nich tuż po naszej manifestacji – dodaje.

A manifestację pracowników stoczni Gryfia w Świnoujściu zaplanowano na środę 12 sierpnia na godzinę 15. Ma się odbyć przy ulicy Ludzi Morza 16.

Manifest będzie skierowany również przeciwko polityce rządu w sprawie przemysłu stoczniowego i sprzedaży stoczni do spółki skarbu państwa (nie związanej z produkcją i remontami stoczniowymi Port Handlowy) oddziału stoczni Gryfii w Świnoujściu.

- Pomysł ten jest wolą nieudolnego zarządu Gryfii, a który reprezentuje pan Prezes Krzysztofa Zaremba, bo dzięki takiemu zabiegowi mają się znaleźć pieniądze na budowę doku – pisze w liście przewodniczący NSZZ Solidarność i dodaje: - A wszędzie dookoła pieją, że kasa na budowę doku jest - a tu wychodzi, że nie ma.

ZOBACZ TEŻ:

Pracownicy świnoujskiego oddziału MSR Gryfia sprzeciwiają się też politycznym zarządom spółek skarbu państwa.

- Ponieważ zasiadający obecnie panowie nie mają pojęcia o przemyśle stoczniowym – tłumaczy Szmyt. - Pan prezes (politolog) Zaremba i pan dyrektor naczelny Trzeciakowski, zamiast pomagać i odbudowywać stocznię, to doprowadzają ją do ruiny swoimi bzdurnymi działaniami. I próbują ratować siebie i swoje stołki sprzedażą oddziału Świnoujście. Nie patrząc na ludzi i ich rodziny, bo to jest bagatela 1500 osób.

Z pytaniami o planowaną budowę doku i pomysły na restrukturyzację stoczni zwróciliśmy się do zarządu MSR Gryfia. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ: Trzeci megajacht spłynął z pochylni Wulkan Stoczni Szczecińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński