MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w rządzie. Prezydent powoła dziś dwóch nowych ministrów

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Zmiany w rządzie. Robert Telus i Janusz Cieszyński nowymi ministrami.
Zmiany w rządzie. Robert Telus i Janusz Cieszyński nowymi ministrami. Sylwia Dąbrowa/ Polska Press
W czwartek dokonam zmian w składzie Rady Ministrów – poinformował prezydent Andrzej Duda. Z przekazanych przez głowę państwa informacji wynika, że na funkcję ministra rolnictwa powołany zostanie Robert Telus zaś teka ministra cyfryzacji powierzona zostanie Januszowi Cieszyńskiemu.

W czwartkowym "Salonie Politycznym Trójki" prezydent Andrzej Duda został zapytany, czy powoła w czwartek nowego ministra rolnictwa po dymisji Henryka Kowalczyka

– Tak, mogę oficjalnie powiedzieć, umówiliśmy się wczoraj z panem premierem, właśnie wczoraj pan premier ze mną na ten temat jeszcze rozmawiał, że dzisiaj dokonamy powołania dwóch ministrów. Nie tylko ministra, który przejmie pałeczkę prowadzenia spraw polskiego rolnictwa po panu ministrze, premierze Henryku Kowalczyku – poinformował Duda.

Dopytywany, czy to stanowisko obejmie Robert Telus, prezydent odpowiedział: "Tak, pana posła Telusa".

Polecjaka Google News - Portal i.pl

– Ale też będzie minister cyfryzacji – oświadczył Andrzej Duda. – Pan premier mi powiedział, że jest przekonany, że może tę cyfryzację w pełni, również i w sensie formalnym, złożyć w godne ręce. Dzisiaj jest tak, że sam pełni osobiście urząd tego ministra – dodał.

Dopytywany, kto zostanie ministrem cyfryzacji, Duda odpowiedział, że będzie nim sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. – Nie jest to żadne zaskoczenie – zaznaczył.

Prezydent przekazał, że premier Mateusz Morawiecki powiedział mu, że nabrał tyle zaufania do Cieszyńskiego oraz do jego profesjonalizmu, zdolności i wiedzy, że może mu powierzyć w pełni ten urząd.

W środę Henryk Kowalczyk poinformował, że złożył rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. – Złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, widząc, że podstawowy postulat rolników przez Komisję Europejską nie zostanie spełniony – powiedział Kowalczyk.

Jak dodał w oświadczeniu, KE opublikowała projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok, który ma obowiązywać od czerwca tego roku do 5 czerwca 2024 r. Podkreślił, że "widać bardzo wyraźnie, że ten postulat, podstawowy postulat rolników przez KE nie zostanie spełniony".

Nowy minister rolnictwa. Kim jest Robert Telus?

We wtorek portal i.pl jako pierwszy poinformował, że prawdopodobnie w czwartek dojdzie do zmiany na stanowisku ministra rolnictwa. Podaliśmy wówczas, że nowym szefem resortu rolnictwa i rozwoju wsi zostanie przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł PiS Robert Telus. 

Robert Telus to poseł na Sejm VI, VII, VIII i IX. Z zawodu jest rolnikiem. Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej. Był pracownikiem fizycznym i inspektorem nadzoru. Pełnił także funkcję prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Opocznie (1999–2007) oraz dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi (2007). W 2021 roku został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład Rady Doradców Politycznych.

Janusz Cieszyński na czele ministerstwa cyfryzacji

Janusz Cieszyński, który obejmie tekę ministra cyfryzacji, ukończył studia z zakresu finansów i rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej. W latach 2018-2020 pełnił podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. W resorcie odpowiadał za informatyzację sektora zdrowia, w tym sprawował nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Był również członkiem Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji przy Prezesie Rady Ministrów i Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Po odejściu z Ministerstwa Zdrowia, w listopadzie 2020 roku objął stanowisko wiceprezydenta Chełma. Do rządu powrócił w czerwcu roku kolejnego jako sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

i.pl, PAP

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w rządzie. Prezydent powoła dziś dwóch nowych ministrów - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński