Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kodeksie drogowym. Dwuletni okres próbny dla młodych kierowców

Czesław Wachnik / Gazeta Lubuska
Po uzyskaniu 24 punktów zostaniemy skierowani na kurs reedukacyjny i przejdziemy pięcioletni okres próbny. Jeśli ponownie nazbieramy 24 punkty, stracimy prawo jazdy. Chcąc je odzyskać musimy zdać egzamin
Po uzyskaniu 24 punktów zostaniemy skierowani na kurs reedukacyjny i przejdziemy pięcioletni okres próbny. Jeśli ponownie nazbieramy 24 punkty, stracimy prawo jazdy. Chcąc je odzyskać musimy zdać egzamin Fot. Mariusz Kapała
Urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury zakończyli prace nad projektem ustawy o kierujących pojazdami. Trafił on już do rządu a niebawem pojawi się w Sejmie.

Prawo o ruchu drogowym powinno być zmienione, bo nasze przepisy trzeba dostosować do norm unijnych. Tak Ministerstwo Infrastruktury argumentuje konieczność uchwalenia nowej ustawy o kierujących pojazdami (czyli popularnie Kodeksu drogowego).

Co się zmieni?

1. Obecnie każdy, o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich, dostaje prawo jazdy na całe życie. Praktyka pokazuje, że jest to złe rozwiązanie. Niekiedy zdarza się, że kierowca słabo widzi, ma problemy ze słuchem, a kieruje autem. Dlatego prawo jazdy ma być ważne 15 lat. Po tym okresie chcąc je przedłużyć, trzeba będzie wystąpić z wnioskiem, dołączając aktualne zdjęcie oraz badania w zakresie fizycznej i psychicznej zdolności do kierowania motocyklem czy samochodem.

2. Punkty karne pozostaną. Natomiast kierowca, który uzyska 24 punkty, nie straci prawa jazdy, ale zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. Później będzie musiał przejść pięcioletni okres próbny. Jeśli w tym czasie nazbiera 24 punkty, straci prawo jazdy. Chcąc je odzyskać musi odbyć kurs i zdać egzaminy.

3. Inaczej będą traktowani młodzi kierujący. Zastaną oni objęci dwuletnim okresem próbnym. Jeśli w tym czasie popełnią dwa wykroczenia trafią na kurs reedukacyjny. I okres próbny zostanie wydłużony o dwa lata. Trzecie wykroczenie oznacza utratę prawa jazdy.

4. Obok dotychczasowych kategorii, mają być wprowadzone dwie nowe: AM i A2.
AM - to prawo jazdy dla użytkowników motorowerów oraz lekkich pojazdów czterokołowych (quady), które można będzie zdobyć od 16 roku życia. Natomiast w przypadku samych motorowerów z silnikami do 50 ccm, wiek może zostać obniżony do 14 lat.
A2- pośrednia kategoria między A1 a A. Upoważni ona do prowadzenia motocykli z silnikiem o mocy do 35 kW. Pamiętać jednak trzeba, że młody człowiek chcąc uzyskać uprawnienia do kierowania motocyklami, będzie musiał wcześniej zdobyć kategorię A1 (nawet w wieku 16 lat), a następnie po dwóch latach uzyska szansę dostania uprawnień w zakresie A2 lub A czyli na mocniejsze motocykle. W przypadku najcięższych motocykli, uprawnienia do ich prowadzenia można będzie uzyskać dopiero po skończeniu 20 lat, o ile wcześniej przez minimum 2 lata mieliśmy prawo jazdy kat. AM lub 24 lata, jeśli dopiero przystępujemy do zdobywania prawa jazdy na motocykl.

5. Ośrodki szkolenia mają zostać poddane ściślejszemu nadzorowi, łącznie z zabraniem im praw do szkolenia. Zapowiadane są też częstsze kontrole szkół nauki jazdy. Instruktorzy będą musieli też uczestniczyć w warsztatach dokształcających.
Źródło:
Dwuletni okres próbny dla młodych kierowców. Zobacz co się zmieni w kodeksie drogowym - Gazeta Lubuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński