Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana formy opodatkowania. Masz czas do 20 stycznia

Marek Rudnicki
Tylko do 20 stycznia masz czas na wybór.
Tylko do 20 stycznia masz czas na wybór. Fot. Marcin Bielecki
Już za kilka dni, bo 20 stycznia mija termin, do którego przedsiębiorcy muszą dokonać wyboru formy opodatkowania swoich dochodów.

Również do tego dnia osoby, które nie są przedsiębiorcami, ale uzyskują przychody z najmu, muszą zdecydować, czy chcą być opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym czy na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania za dany rok podatkowy podatnik składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według swojego miejsca zamieszkania.

- Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu dotyczy również lat następnych - wyjaśnia Małgorzata Brzoza, rzecznik Izby Skarbowej w Szczecinie i dodaje: - Podatnik może jednak do 20 stycznia zawiadomić na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania. Może też złożyć pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wybór formy opodatkowania zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich, to rodzaj prowadzonej działalności, wysokość przychodów, kosztów, dochodów, dochody osiągane z innych źródeł (np. praca, najem itp.), prawa do ulg podatkowych oraz liczba prowadzonych ewidencji podatkowych.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (czyli PIT) od dochodu z działalności gospodarczej może być płacony:
- według skali podatkowej - w zależności od wysokości dochodu jest on objęty stawką 18 lub 32 proc. (są to tzw. zasady ogólne),
- według 19 proc. jednolitej stawki - bez względu na wysokość dochodu (tzw. podatek liniowy),
- w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
- w formie karty podatkowej.

- Należy pamiętać, że wybrana forma opodatkowania i sposób rozliczenia podatku są wiążące przez cały 2010 rok - ostrzega rzecznik Izby. - Nie można ich zmienić w trakcie roku podatkowego.

Jeżeli we wskazanym terminie podatnicy kontynuujący działalność nie poinformują urzędu skarbowego o zmianie formy opodatkowania, obowiązywać ich będzie dotychczasowy sposób rozliczania. Jeżeli chcą rozliczać podatki według takich samych zasad jak w 2009 r., nie muszą składać żadnych oświadczeń i automatycznie zostaną objęci tą formą opodatkowania.

Przypomnijmy, że możliwe są następujące formy opodatkowania: podatek według skali (zasady ogólne), podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa.

Podstawową formą opodatkowania jest podatek według skali (zasady ogólne). Dostępny jest dla każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności.

- W tej formie podatek płacony jest od dochodu, czyli różnicy między przychodem czyli tym, co do nas wpływa, a kosztami czyli wydatkami, które musieliśmy ponieść, aby uzyskać przychody - mówi Małgorzata Brzoza. - Podatek płacony jest według skali podatkowej określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 18 i 32 proc. w zależności od wysokości dochodu.

Przy tej formie opodatkowania przedsiębiorca może korzystać ze wszystkich dostępnych ulg podatkowych np. ulga prorodzinna, na internet, rehabilitacyjna. Musi prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, w której ewidencjonuje się zarówno przychody jak i koszty.

Podatek liniowy jest również dostępny niezależnie od rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności gospodarczej. Jedyne występujące ograniczenie dotyczy osób świadczących usługi na rzecz byłych pracodawców.

- Główną zaletą tej formy rozliczenia jest 19-proc. stawka, która ma zastosowanie do wszystkich dochodów z działalności gospodarczej i to bez względu na ich wielkość - mówi Małgorzata Brzoza. - Pamiętać należy, że przy tej formie opodatkowania nie można skorzystać z większości ulg i preferencji podatkowych.

Ta forma także wymaga prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą wybrać osoby prowadzące działalność samodzielnie, w spółce cywilnej lub jawnej. Ograniczeniem w stosowaniu tej formy jest wysokość przychodów. Ryczałtu nie mogą opłacać przedsiębiorcy, którzy osiągają przychód w wysokości większej niż 150 000 euro, czyli na dziś 633 420 zł. Po przekroczeniu tego limitu przedsiębiorca traci prawo do ryczałtu i musi dokonywać rozliczeń na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. Niektóre rodzaje działalności zostały wyłączone z opodatkowania ryczałtem m. in. apteki, lombardy, kantory, niektóre wolne zawody, np. doradcy podatkowi, architekci.

- Zaletą ryczałtu jest to, że nie trzeba prowadzić księgi przychodów i rozchodów, jak przy zasadach ogólnych i podatku liniowym - wyjaśnia pozytywy rzecznik Izby. - Przedsiębiorca prowadzi uproszczoną ewidencję przychodów. Przy rozliczeniu podatkowym nie uwzględnia się bowiem kosztów działalności.
Podatek jest płacony od przychodu, a nie od dochodu, za to na ogół według niższych stawek. Wynoszą one, w zależności od rodzaju działalności, 20 proc., 17 proc., 8,5 proc., 5,5 proc. i 3 proc. Przy tej formie nie ma możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci, dostępne są natomiast inne ulgi podatkowe.

Ostatnią formą jest karta podatkowa. bardzo wygodna dla osób prowadzących drobną działalność handlową, gastronomiczną lub inną usługową. Zarówno samodzielnie, jak i w spółce cywilnej. A także ci, którzy wykonujące niektóre wolne zawody. Krótko mówiąc, jest to najprostsza forma opodatkowania. Nie trzeba liczyć przychodów ani kosztów działalności, a podatek płaci się co miesiąc w stałej wysokości określonej w decyzji urzędu skarbowego po pomniejszeniu go jedynie o zapłaconą składkę zdrowotną. Wybierającym kartę nie przysługują inne ulgi i odliczenia ani preferencyjne rozliczenie z małżonkiem czy dla samotnych rodziców. Zaletą karty jest to, że nie musimy prowadzić żadnych ewidencji dla celów tego podatku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński