Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 24 października 2020. W nocy przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu

Marta Zalewska
Marta Zalewska
W nocy z 24 na 25 października 2020 przestawiamy zegarki.
W nocy z 24 na 25 października 2020 przestawiamy zegarki. Tomasz Czachorowski
Zmiana czasu na zimowy już w nocy z 24 na 25 października 2020. Dzięki tej zmianie czasu pośpimy godzinę dłużej. Zapowiedziano jednak zniesienie systemu zmiany czasu. Czy w 2020 roku po raz ostatni będziemy przestawiać zegarki? Sprawdź!

Zmiana czasu 24/25 października 2020

Jak co roku, zmiana czasu na zimowy przypada w ostatni weekend października. W 2020 roku zegarki przestawimy w nocy z 24 na 25 października 2020 z godziny 3 na 2. To dobra wiadomość dla śpiochów, którzy będą mogli dzięki temu pospać godzinę dłużej. Niestety, ze zmianą czasu wiążą się również pewnie utrudnienia i komplikacje.

Najlepsze memy o zmianie czasu - zobacz więcej na następnych slajdach >>>

Zmiana czasu NAJLEPSZE MEMY Tak internet szydzi z tego, że w...

Zmiana czasu na zimowy 2020

Ze zmiany czasu z letniego na zimowy mniej ucieszą się osoby zmuszone do nocnych podróży koleją, czy miejskim transportem publicznym, a także osoby pracujące na nocnych zmianach. Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.

Likwidacja zmiany czasu

Z powodu problemów, jakie generuje zmiana czasu, często pojawiały się głosy o potrzebie jej likwidacji. Było to przedmiotem licznych debat na arenie międzynarodowej. Już od ponad roku mówi się, że nadchodząca zmiana czasu będzie tą ostatnią. Nic się jednak w tym zakresie nie zmieniło. Czy w tym roku będzie inaczej i w październiku 2020 przestawimy zegarki już po raz ostatni?

Po przeprowadzonym na terenie UE referendum, w którym większość obywateli państw członkowskich opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu, miały zapaść decyzje krajowe w tym zakresie. Zgodnie z wytycznymi Parlamentu Europejskiego, kraje należące do Unii Europejskiej miały zdecydować, przy którym czasie pozostaną: letnim czy zimowym. Pierwotnie zakładano, że w 2021 roku po raz ostatni w krajach członkowskich UE zostanie zmieniony czas. W państwach, które zdecydują się na czas letni, po raz ostatni zegarki miałyby zostać przestawiane w ostatnią niedzielę marca 2021. Z kolei w tych krajach, które wybiorą czas zimowy - ostatnia zmiana miałaby nastąpić na koniec października 2021 roku. Plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa, która spowodowała, że prace nad zniesieniem zmiany czasu w krajach członkowskich, zeszły na dalszy plan. Kwestia zapowiadanych terminów zniesienia zmiany czasu stanęła więc pod znakiem zapytania.

Zmiana czasu - dlaczego przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy - dlaczego w ogóle przestawiamy zegarki? Jest kilka wyjaśnień dotyczących potrzeby zmiany czasu. Przede wszystkim, latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Jednak już od lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – co roku w ostatni weekend października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu 24 października 2020. W nocy przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu - Gazeta Pomorska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński