MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2020: Kiedy zmieniamy czas na letni? [12.03.2020] Zmiana czasu marzec 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?

Monika Piątas
Zmiana czasu 2020. Kiedy zmiana czasu? Sprawdź
Zmiana czasu 2020. Kiedy zmiana czasu? Sprawdź archiwum
Zmiana czasu na letni. Sprawdź kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. Zmiana czasu 2020 w marcu. Kiedy, data zmiany czasu. Sprawdź kiedy należy przestawić zegarek z czasu letniego na zimowy.

Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki? Kiedy ostatni raz zmieniamy godzinę? Zniesienie zmiany czasu w Unii Europejskiej. Już niedługo będzie dłużej jasno! Sprawdź kiedy pośpimy godzinę krócej.

Kiedy zmiana czasu: Zmiana czasu w Polsce

W Polsce czas zmieniamy dwa razy w roku, mam czasu letni i zimowy. W ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach czasu zimowego, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. W związku z czym śpimy o godzinę krócej, ale wieczorem dłużej jest jasno. W ten sposób przechodzimy z czasu zimowego na letni. Siedem miesięcy później (bo tyle obowiązuje czas letni), w ostatnią niedzielę października cofamy zegarki z 3:00 na 2:00, przechodząc tym samym z powrotem na czas zimowy.

  • czas zimowy - to inaczej czas środkowoeuropejski, obowiązuje od końca października do końca marca, trwa 5 miesięcy
  • czas letni - to czas środkowoeuropejski letni, obowiązuje od końca marca do końca października, trwa 7 miesięcy

Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?

Jak pisaliśmy wyżej, czas na czas letni przechodzimy w ostatnią niedzielę marca. W 2020 roku jest to 29 marca. To wtedy przestawimy zegarki z 2:00 na 3:00 i śpimy godzinę krócej, ale coś kosztem czegoś. Dzięki temu na dworze dłużej będzie jasno.

Natomiast czas zimowy wraca już w październiku, dokładnie 25.10 i wtedy zmieniać będziemy godzinę w zegarku z 3:00 na 2:00.

Kiedy zmiana czasu: Ostatnia zmiana czasu, kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

W 2018 roku w Unii Europejskiej przeprowadzono internetową ankietę, w której zapytano o zdanie na temat zmiany czasu. Zdecydowana większość, bo aż 84% respondentów była za zniesieniem. W marcu 2019 w głosowaniu w komisji transportu Parlamentu Europejskiego zdecydowano, by ostatnia zmiana czasu miała miejsce w 2021 roku. Podobną ankietę przeprowadzono w Polsce, gdzie za likwidacją zmiany czasu wypowiedziało się ponad 78% Polaków.

W państwach, które zdecydują się na pozostanie w czasie letnim, ostatnia zmiana czasu będzie w marcu 2021 roku, natomiast te, które wybiorą czas zimowy, ostatni raz przestawią zegarki w październiku 2021.

A jaki czas wybierze Polska?

Prawie pewne jest, że Polska zdecyduje się pozostać na zawsze w czasie letnim. Jakie to będzie miało konsekwencje dla nas? Słońce będzie wstawać i zachodzić później. Będziemy to odczuwać szczególnie zimą. Przykładowo:

  • w Szczecinie, 27 grudnia słońce wstanie dopiero o godzinie 9:17!
  • w Suwałkach 27 grudnia zachód słońca będzie miał miejsce o 16:11 (aktualnie słońce zachodzi o 15:11)

Zobacz także: Pracodawcy nie będą tworzyć nowych miejsc pracy i będą redukować zatrudnienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński