MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł „rektor rektorów”, „kapitan kapitanów”. Na wieczną wachtę odszedł Aleksander Walczak

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
AMS
Nie żyje prof. dr kpt. ż.w. Aleksander H. Walczak, wieloletni rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, dziekan Wydziału Nawigacyjnego WSM, doktor honoris causa Akademii Morskiej w Szczecinie (2022) i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (2015).

Środowisko akademickie straciło jednego ze swoich najznakomitszych przedstawicieli, wychowawcę wielu pokoleń.

- Z głębokim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Profesora Aleksandra Walczaka, który był wieloletnim Rektorem naszej uczelni, wspaniałym nauczycielem i wychowawcą studentów wielu pokoleń, również mojego. To on zatrudniał mnie w ówczesnej Wyższej Szkole Morskiej, to przy nim rozwijałem się zawodowo i naukowo. Profesor był osobą, która nas kształtowała, z którą mieliśmy kontakt zarówno zawodowy, jak i w relacji mistrz-uczeń. – mówi JM Rektor AMS Wojciech Ślączka.

Profesor Aleksander Walczak odznaczał się niezwykłą otwartością na ludzi, był towarzyszem studentów w ich drodze po wiedzę, motywował do rozwoju, podsuwał rozwiązania. Autorytet, który dał się lubić – tak wspominają prof. Walczaka jego wychowankowie.

- Pana Profesora zapamiętam jako pogodnego, zawsze uśmiechniętego, życzliwego nauczyciela akademickiego, który zawsze miał czas dla studentów, doktorantów, pracowników. Starał się dla każdego znaleźć czas i rozwiązywać nasze problemy. Był człowiekiem niezwykle otwartym, ciekawym nowych rozwiązań, koncepcji. Był mistrzem pracy zespołowej. – wspomina JM Rektor AMS Wojciech Ślączka.

- W swojej pracy i życiu zawsze kierował się zasadą, że „autorytet człowieka zdobywa się wiedzą i umiejętnością współżycia z ludźmi”. Wyżej cenił ludzi otwartych niż popierających każdy pomysł przełożonego. Był nauczycielem, ale równocześnie starszym „bratem” dla swoich wychowanków. Profesorze, odszedłeś na wieczna wachtę, ale w naszej pamięci dalej pozostaniesz „Rektorem rektorów” i „Kapitanem kapitanów”. – mówi dziekan Wydziału Nawigacyjnego Paweł Zalewski.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 sierpnia w Kaplicy Głównej Cmentarza Centralnego o godz. 14.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński