Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoża ropy i gazu w Świnoujściu - samorząd nie zgadza się na kolejne prace związane z badaniem zasobów

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Tak wyglądały w ubiegłym roku badania złóż, przeprowadzane na zlecenie kanadyjskiej firmy
Tak wyglądały w ubiegłym roku badania złóż, przeprowadzane na zlecenie kanadyjskiej firmy Joanna Maraszek
Kanadyjska firma wystąpiła z prośbą o umożliwienie dzierżawy prawie 4 hektarów lasu pod budowę instalacji, która umożliwiłaby kolejne badania złoża ropy i gazu.

Do Prezydenta Miasta wpłynął wniosek z Nadleśnictwa Międzyzdroje o opinię w sprawie dzierżawy prawie 4 hektarów lasu na Warszowie. Inwestorem jest kanadyjska spółka, która już od roku prowadzi badania na terenie Świnoujścia.

– Nie ma zgody na lokalizację takiej inwestycji na terenie Świnoujścia – mówi stanowczo Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Na terenie lasu w świnoujskim Warszowie powstać by miała wiertnia do wywiercenia dwóch otworów poszukiwawczych o głębokości do 3500 metrów.

– Jestem kategorycznie przeciwny takiej lokalizacji i tak też brzmi moja odpowiedź do Nadleśnictwa Międzyzdroje – mówi Prezydent Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Teren ten jest przeznaczony na zaplecze dla plaży miejskiej. W bezpośrednim sąsiedztwie przebiegają też szlaki turystyczno – rowerowe do Międzyzdrojów.

Dodaje również, że lokalizacja instalacji związanych z wydobyciem ropy i gazu będzie ogromnym problemem jeśli chodzi o ochronę środowiska.

– Świnoujście ma status uzdrowiska – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Dlatego taka instalacja na terenie administracyjnym naszego miasta jest niedopuszczalna.

Zaznacza także, że ewentualna zgoda wydana kanadyjskiej spółce na dzierżawę i wylesienie terenów leśnych w granicach administracyjnych Świnoujścia wpłynie na sprawę budowy terminala kontenerowego.

– Ta inwestycja wykluczy jakiekolwiek poparcie dla portu kontenerowego – mówi twardo prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Prezydent o sprawie poinformował Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, Wojewodę Zachodniopomorskiego Tomasza Hinca, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Radę Miasta Świnoujście, Zarząd Osiedla Warszów oraz Burmistrza Gminy Międzyzdroje Mateusza Bobka.

Przypomnijmy, że w grudniu 2017 roku Ministerstwo Środowiska wydało kanadyjskiej firmie Central European Petroleum (oddział w Warszawie) koncesję na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie ropy naftowej oraz gazu ziemnego na obszarze wyspy Wolin, konkretnie terenach położonych w granicach czterech gmin: Świnoujście, Międzyzdrojów, Dziwnowa i Wolina oraz na terenie przyległego morza. Na podstawie tej koncesji pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto poszukiwania surowców w granicach administracyjnych Świnoujścia. A na początku lipca tego roku zakończono badania sejsmiczne na wodach morskich w strefie przybrzeżnej.

W październiku 2019 r. kanadyjska spółka wystąpiła do Lasów Państwowych o dzierżawę gruntów leśnych o powierzchni około 3,85 hektara wraz z ich wylesieniem pod lokalizację wiertni i wywiercenie dwóch otworów poszukiwawczych. Wniosek argumentowano, że jest to konsekwencja prac poszukiwawczych prowadzonych w ramach koncesji wydanej przez Ministra Środowiska w 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto