Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Złów i wypuść". Znów można łowić ryby w Odrze. Zgodę wydał marszałek województwa zachodniopomorskiego

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Marszałek województwa Olgierd Geblewicz wydał zgodę na połów ryb w Odrze.
Marszałek województwa Olgierd Geblewicz wydał zgodę na połów ryb w Odrze.
Znów można łowić ryby w Odrze! - zakaz połowów przestaje obowiązywać od środy. Wprowadzona jest jednak jedna zasada: "Złów i wypuść!".

Wprowadzony 13 sierpnia zakaz amatorskiego połowu ryb na Odrze i Jeziorze Portowym został zniesiony przez Zarząd Województwa. Ryby na całym zachodniopomorskim odcinku Odry można łowić od środy (14 września). Przypomnijmy, zakaz był wprowadzony z powodu katastrofy ekologicznej, która doprowadziła do śnięcia setek ton ryb.

- Zakaz połowu wprowadziliśmy w trosce o zdrowie i życie wędkarzy i ich rodzin. Nie mając żadnych informacji na temat tego, co jest pierwotną przyczyną masowego wymierania ryb, musieliśmy reagować natychmiast – powiedział podejmując decyzję Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. – Dzisiaj po wsłuchaniu się w liczne głosy płynące ze środowiska wędkarzy i rybaków, ale także opinie naukowców i odpowiednich służb, znosimy zakaz połowu, co jednak nie oznacza końca naszej walki o czystą Odrę.

Decyzję o wycofaniu zakazu podjęto po uzyskaniu opinii Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii i Polskiego Związku Wędkarskiego. Jak informuje prezes szczecińskiego okręgu PZW prof. Adam Tański z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, na wodach Okręgu w Obwodzie rybackim rzeki Odra nr 5 i Jeziorze Portowym do końca miesiąca obowiązywać będzie zasada "złów i wypuść".

- Po przeprowadzeniu analizy aktualnego stanu ichtiofauny obowiązywanie tej zasady może być przedłużone – zastrzega prof. Tański.

Z kolei Wojewódzki Lekarz Weterynarii, w odpowiedzi na pytanie Urzędu Marszałkowskiego zapewnia, że "analiza wyników badań ryb prowadzonych w związku z zanieczyszczeniem rzeki Odry nie wykazała przekroczeń w zakresie badanych parametrów".

- Mam nadzieję, że wędkarze będą z możliwości łowienia ryb korzystali w sposób rozsądny – zaapelował Olgierd Geblewicz. - Rybie trzeba dać możliwość przemieszczenia się w górę rzeki. Oczywiście niezbędne będą kontrolne połowy i analiza ekosystemu. W tej sprawie ponownie będę się spotykał ze specjalistami.

Choć zakaz wędkowania w Odrze już nie obowiązuje, sytuacja w rzece cały czas jest zła - potwierdzili to podczas ostatniego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zarówno wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki jak i marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- Nastąpił znaczny ubytek bogactwa Odry - podkreślił wojewoda.

Zbigniew Bogucki przypomniał, że rząd przeznaczy 250 mln zł na monitoring Odry, który powinien zapobiec kolejnym tego typu kryzysom.

Zdaniem marszałka sierpniowa katastrofa ekologiczna na Odrze była największą, do jakich doszło w ostatnich dziesięcioleciach. Co ważne - jak ocenił, była rezultatem działań człowieka.

Eksperci ZUT, którzy pomagają w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy twierdzą, że bezpośrednią przyczyną zatrucia Odry są toksyny wytwarzane przez złote algi. Nie wiadomo jednak jeszcze, dlaczego na początku sierpnia pojawiło się ich w wodzie aż tak dużo. W efekcie na kilkuset kilometrach rzeki wyłowiono setki tysięcy martwych jesiotrów, okoni, sandaczy, szczupaków, łososi, leszczy, boleni, cert, brzan i miętusów.

Strat w ekosystemie Odry człowiek nie jest w stanie odtworzyć - musi to zrobić sama natura. Naukowcy twierdzą, że potrwa to dziesiątki lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński