Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoto czy nieruchomości. Jaka forma oszczędzania daje największą pewność inwestorowi w niepewnych czasach pandemii?

Leszek Wójcik
Sztabka złota czy nieruchomość? W czasach pandemii Polacy pozbywają się nadwyżek, tracąc zaufanie do pieniądza. Kupują więc mieszkania, zarówno w mieście, jak i (najczęściej) w regionie nadmorskim. Ale interesującą formą lokowania pieniędzy wciąż, od wieków, jest też złoto. Ono zawsze jest w cenie.

Wzrost zainteresowania inwestorów złotem wynika - szczególnie w czasach pandemii - z utraty zaufania do pieniądza papierowego, do ekonomistów i polityków. Kiedy wszyscy szukają odpowiedzi, tylko złoto mówi prawdę.

Nasz ekspert, Paweł Mazurek z Mennicy Mazovia, jest przekonany, że lokowanie pieniędzy w złoto to bardzo dobre rozwiązanie. - Bo żadne akcje czy obligacje nie zagwarantują takiego poczucia bezpieczeństwa - twierdzi.

Czas pandemii zdecydowanie zmienił nasze priorytety. Dotyczy to praktycznie każdej sfery życia, zarówno materialnej, jak i duchowej. Inaczej postrzegamy pracę, dobra materialne, sposób wydawania pieniędzy czy oszczędzania. Z dnia na dzień wkroczyliśmy w fazę planowania wydatków, oszczędności i obaw o przyszłość.

- Wielu Polaków sięga więc po sprawdzone rozwiązania i ponownie odkrywa zalety metali szlachetnych - twierdzi Paweł Mazurek. - Skąd ten nagły zwrot ku inwestowaniu w złoto i srebro? Decydująca okazała się potrzeba stabilizacji. Złote sztabki i monety lokacyjne można spieniężyć na całym świecie. O dużym bezpieczeństwie tego typu inwestycji może świadczyć fakt, że decydują się na nie także światowe rządy, zabezpieczając narodowy kapitał w złocie.

Tradycyjną formą inwestycji w złoto jest zakup monet bulionowych lub sztabek wykonanych z najwyższej próby złota, zawierającej 99,99 proc. lub 99,999 proc. czystego kruszcu. Te tradycyjne formy inwestowania są pewne i bezpieczne, ponieważ złoto otrzymujemy w formie fizycznej i możemy nim dowolnie dysponować. Posiadanie złota jest więc skutecznym zabezpieczeniem majątku na wypadek kryzysu, przewrotu politycznego czy wojny.

- Zazwyczaj emisje monet i sztabek bulionowych są nielimitowane a zysk z inwestycji zależy od rynkowego kursu złota w dniu sprzedaży. Do ceny złota inwestycyjnego nie dolicza się podatku VAT - płacimy więc za metal oraz kilkuprocentową marżę. Nie ma również obowiązku zapłaty podatku dochodowego, jeżeli zbycie monety bulionowej lub sztabki następuje po upływie sześciu miesięcy od daty jej zakupu.

Intratną inwestycją może być również zakup monet kolekcjonerskich, których emisja jest limitowana. Cena emisyjna jest znacznie wyższa niż wartość kruszcu. To nie tylko inwestycja w złoto, ale również w wartość kolekcjonerską, która rośnie z czasem.
Jednak sądząc po liczbie podpisanych ostatnio umów z Marina Developer, widać, że Polacy coraz odważniej inwestują w nieruchomości. - I tu chciałbym podkreślić wyjątkowość Pomorza Zachodniego - mówi Krystian Surmacz, dyrektor ds. sprzedaży. - To jedno z niewielu już miejsc w kraju z tak wyjątkowymi lokalizacjami. Weźmy np. nasze propozycje w Dziwnowie. Są tak usytuowane, że z trzech stron widać wodę. I to kupujący doceniają.

Zdaniem Krystiana Surmacza, zachodniopomorski rynek odnotowuje ciągły wzrost cen. Jest też bardzo różnorodny. W Dziwnowie największym zainteresowaniem cieszą się dwupokojowe mieszkania (które można wykorzystać jako miejsce wypoczynku albo przeznaczyć do wynajęcia). Z kolei w Szczecinie - lokalizacje w okolicach jeziora Dąbie i na Warszewie - lepiej się sprzedają lokale luksusowe.

Co ciekawe, w naszym województwie w mieszkania inwestują drobni inwestorzy, którzy kupują jedno mieszkanie, często obarczone kredytem. Są też „hurtownicy", którzy kupują od razu po kilka lokali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński