Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żłobek luxpolowski 1975-1981. Dzieci i ich "ciocie"

Grzegorz Drążek
Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/315/ZPDZ Luxpol w Stargardzie Szczecińskim/sygn. 733
Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/315/ZPDZ Luxpol w Stargardzie Szczecińskim/sygn. 733
W zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie jest kronika żłobka przy Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol w Stargardzie. Obejrzyjcie archiwalne zdjęcia i przeczytajcie ich opisy. Niejedna osoba zapewne odnajdzie na fotografiach siebie sprzed 40 lat.

W kronice żłobka przy ZPD Luxpol, która jest w zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie, jest jedno zdjęcie pokazujące budynek żłobka z zewnątrz.

Jest kilka zdjęć, na których w tle widać otoczenie budynku. Większość fotografii przedstawia dzieci, które uczęszczały do tego żłobka w latach 1975-1981 i panie, które się nimi opiekowały, nazywane przez dzieci ciociami.

Żłobek luxpolowski mieścił się w pobliżu Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol, przy ulicy Partyzantów. Budynek stoi do dzisiaj, ale służy już zupełnie innej działalności.

TUTAJ ZOBACZ JAK TERAZ WYGLĄDA TEN BUDYNEK

fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/315/ZPDZ Luxpol w Stargardzie Szczecińskim/sygn. 733

Historyczna zagadka. Gdzie był żłobek luxpolowski w Stargardzie?

Obecni czterdziestoparolatkowie, którzy jako małe dzieci przebywali w żłobku luxpolowskim, mogą teraz poszukać siebie na archiwalnych zdjęciach. A dla innych będzie to zapewne ciekawa historyczna galeria zdjęć ze Stargardu. I nie tylko zdjęć.

W kronice żłobka luxpolowskiego zdjęcia opatrzone zostały wpisami, które opisywały to, co działo się w żłobku.

- Dzieci swój pobyt w żłobku dzielą na trzy etapy: posiłek, zabawa i odpoczynek - czytamy w jednym z wpisów w kronice. - Zabawy dzieci odbywają się w różnych kącikach np. kuchennym. Bardzo chętnie przygotowują herbatkę, na którą zapraszają swoją "ciocię", bo wspólnie lepiej smakuje.

- Nareszcie ciepło - lato, wreszcie można wyjść do żłobkowego ogródka - to fragment kolejnego wpisu. - Marta z laleczką w wózeczku wybrała się na spacer. Krzysiu już się zmęczył i odpoczywa na ławeczce, oglądając samochód, którym za chwilę pojedzie po Agnieszkę na spacer.

ZOBACZ TAKŻE

Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/85/ Prez.P.R.N i U.M.iP. Stargard/ sygn. 2378

ZOBACZ Stargard i okolice w 1967 roku. Millenium i Duet stoj...

Sporo miejsca w kronice poświęcono wizytom świętego Mikołaja.

- Jak co roku odwiedza nasz żłobek Mikołaj, bardzo go dzieci lubią, bo zawsze przynosi tyle wspaniałości: zabawki, radość, uśmiech i wiele niespodzianek - to fragment wpisu ze stycznia 1979.

W kronice żłobka luxpolowskiego jest także kartka z życzeniami dla pań pracujących w żłobku, którą z okazji Dnia Kobiet przysłał im dyrektor ówczesnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Stargardzie. A że ten materiał publikujemy właśnie 8 marca, to jest to informacja jak najbardziej na czasie...

Na koniec kroniki (także w naszej galerii) dowiadujemy się, w którym zakładzie kronika została wydana i ile to kosztowało.

Archiwum Państwowe w Stargardzie udostępniło nam kronikę żłobka luxpolowskiego do publikacji w celu promocji historii Stargardu i powiatu stargardzkiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto