sportowy24
  Zimno i deszcz im niestraszne. Rekordowy maraton w Dębnie....

  Zimno i deszcz im niestraszne. Rekordowy maraton w Dębnie. Wystartowało w nim 1021 zawodników

  Jarosław Marendziak

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Na starcie maratonu stanęło 1021 zawodników.

  Na starcie maratonu stanęło 1021 zawodników. ©Fot. Jarosław Marendziak

  W Dębnie podczas maratonu, w ramach którego odbywają się także mistrzostwa Polski, padł rekord frekwencji imprezy. Na trasę wyruszyło aż 1021 zawodników. Taka liczba uczestników może oznaczać problemy w przyszłości.
  Na starcie maratonu stanęło 1021 zawodników.

  Na starcie maratonu stanęło 1021 zawodników. ©Fot. Jarosław Marendziak


  To był dla Dębna i jego najważniejszej sportowej imprezy rok wyjątkowy. Najlepszy w Polsce maraton, będący od lat także mistrzostwami Polski seniorów, odbyć się miał pierwotnie 11 kwietnia. Z powodu żałoby narodowej w ostatniej chwili imprezę musiano odwołać.

  Dlatego maratończycy na prawo walki o prymat w kraju czekać musieli ponad pół roku. Liczba zgłoszeń przekroczyła 1300. Wiadomo jednak, że z powodów zdrowotnych i pogodowych nie wszyscy ze zgłoszonych pojawiali się na starcie. Ale rezygnacji było niewiele. Ostatecznie na trasę wyruszyło 1021 zawodników. To rekord imprezy i pewien problem na przyszłość.

  - Trasa maratonu składa się z trzech równych okrążeń. Przy takiej ilości zawodników ilość dubli sprawia kłopoty już nie tylko sędziom, ale i najszybszym biegaczom - zwłaszcza wtedy kiedy muszą wyprzedzać duże grupy "amatorów". Zdajemy sobie z tego sprawę - powiedział w trakcie maratonu jego dyrektor Stanisław Lenkiewicz. - Ratunkiem będzie zmiana trasy, tak by liczyła nie trzy, a dwa okrążenia.

  A sama rywalizacja była do drugiego okrążenia zaskakująca. Faworyt, Kenijczyk Joel Komen Kosgei, długo nie nadążał za Ukraińcem Witalijem Szafarem. Ten jednak narzucił sobie takie tempo, którego sam nie wytrzymał. Padł tuż przed zakończeniem drugiego okrążenia, na 32 kilometrze zszedł z trasy.

  W ten sposób z czasem, znakomitym jak na warunki atmosferyczne, 2 godziny i 15 minut pewnie jako pierwszy wpadł Joel Komen Kosgei. - To była walka z wiatrem przeszkadzającym na każdym metrze biegu - powiedział zwycięzca na mecie. Czasami padał nawet deszcz, bieg kosztował mnie ogrom sił - powiedział Afrykańczyk. To dało się zauważyć, bo w trakcie maratonu nie padało, na Kenijczyka być może spadała woda z drzew, ale przy takim zmęczeniu nie był w stanie tego zauważyć.

  Drugi na mecie Radosław Dudycz - zdobył równocześnie tytuł mistrza Polski. Zdobył i obronił tytuł sprzed roku. Wśród pań sportowe marzenie zrealizowała Dorota Gruca - na koniec kariery chciała zdobyć złoto mistrzostw Polski i to jej się udało.

  Wyniki
  Mężczyźni: 1.Joel Komen Kosgei (Kenia) - 2:15;00; 2. Radosław Dudycz (KS Team Run Gdańsk) - 2:16;15; 3. Radosław Kłeczek (Śląsk Wrocław) - 2"16;57. 12. Łukasz Hryciuk (MKS Dąb Dębno) - 2:32;28 - najlepszy z regionu. Kobiety: 1. Dorota Gruca (KS Agros Zamość) - 2:39;19 (19. w całym maratonie); 2. Ewa Brych-Pająk (CKS Budowlani Częstochowa) - 2:45;15 (24. w maratonie); 3. Maria Butakova (Białoruś) - 2:46;55 (27. w maratonie).


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów