MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielony Plan Odbudowy. "Teraz sytuacja jest tragiczna. Każdy mieszkaniec ma auto". Zieloni mają jednak plan...

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- Przed nami dwa wielkie wyzwania: jak żyć w świecie w pandemii i po pandemii koronawirusa oraz kryzys klimatyczny. Mamy plan jak sobie z tym poradzić - przekonywał dzisiaj w Szczecinie, Przemysław Słowik, szef Zielonych.

Odpowiedzią na te wyzwania ma być przyjęty niedawno przez partię, Zielony Plan Odbudowy. Opiera się na trzech filarach: zielonej gospodarce, opiece i zapewnieniu godnego rozwoju społecznego oraz ochronie środowiska i transformacji energetycznej. Kluczowym elementem zielonej gospodarki jest rewolucja w myśleniu o wskaźniku wzrostu gospodarczego.

- Musimy odejść od wskaźnika PKB. Ma już prawie sto lat. Nie mówi o dobrobycie, o zapewnieniu godnych warunkach dla wszystkich. Mówi tylko o wzroście gospodarczym, który prowadzi do katastrofy klimatycznej, o drenażu naszego środowiska, jego dóbr, które nie są niewyczerpalne - przekonywał Przemysław Słowik.

Alternatywą ma być stworzenie wskaźnika lub wskaźników, które będą brały pod uwagę dobrobyt wszystkich obywateli, stan jakości powietrza, emisji gazów cieplarnianych, odpowiednia dystrybucja środków na cele społeczne jak edukacja, czy ochrona zdrowia. Zieloni proponują, aby preferencje podatkowe były skierowane do firm, którym zależy na ochronie środowiska, biorą od uwagę neutralność klimatyczną. Wyższe płaciliby ci, którzy trują środowisko.

ZOBACZ TEŻ:

Zieloni przyznają jednak, że nie tak łatwo będzie wszystko zastąpić ekologicznymi produktami. Np. wymianę aut z silnikami spalinowymi na elektryczne.

- Dlatego potrzebne są zmiany, szczególnie z transporcie publicznym; nowe autobusy i tramwaje, budowa nowych torowisk, ścieżek rowerowych. W przyszłości nie musi być tak, że każdy z nas będzie musiał mieć samochód, dlatego systemowo musimy dbać, aby komunikacja zbiorowa w kraju i miastach była dostępna, tania i niezawodna. W Szczecinie jednym z celów powinno być ograniczenie samochodów o połowę do 2030 r. Teraz sytuacja jest tragiczna. Każdy mieszkaniec ma auto - proponuje Słowik.

Małgorzata Matyja, przewodnicząca Zielonych w Szczecinie, zwraca uwagę, że pandemia powiększyła w wielu dziedzinach i tak trudną sytuacje kobiet: kobiety częściej traciły pracę, mają mniejsze wynagrodzenie niż mężczyźni, na ich barkach jest opieka nad dziećmi podczas zdanej nauki, coraz częściej padają ofiarami przemocy domowej.

- Dlatego nasz plan odbudowy zawiera szereg propozycji od kwot menażerskich i na listach wyborczych po infrastrukturę żłobkową. Zadbamy o pomoc dla ofiar przemocy, o nowoczesną szkołę, aby młodzi ludzie uczyli się w niej o zmianach klimatycznych i wiedzy technologicznej, opracujemy nowe regulacje dotyczące stanowienia kobiety o samej sobie i swoim ciele - mówiła.

Jagoda Żyłkowska, członkini zarządu Zielonych w Szczecinie opowiedziana o planach Zielonych w zakresie transformacji energetycznej.

- Zakłada elektryfikację systemu ciepłowniczego, zwiększenie efektywności elektrycznej budynków i procesów przemysłowych, program rozwoju lokalnych instalacji ciepłowniczo-energetycznych, likwidację ubóstwa ciepłowniczego - wyliczała.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński