Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żegluga Pomorska już nie chce

Michał Fura, 30 września 2004 r.
Władze miasta nie chcą już wydzierżawiać basenu prywatnej firmie, bo uważają, że przynosi to tylko same problemy.
Władze miasta nie chcą już wydzierżawiać basenu prywatnej firmie, bo uważają, że przynosi to tylko same problemy. Sławek Ryfczyński
Od października armator statków białej floty Żegluga Pomorska nie będzie już zarządzać Basenem Północnym. Teraz zajmie się tym miasto.

Pierwszego października wygasa umowa Żeglugi Pomorskiej na dzierżawę basenu. Obie strony - miasto i armator - nie chcą jej przedłużyć.

Władze Świnoujścia uważają, że najlepiej będzie jeśli basenem nie będzie rządzić już prywatna firma. Dlatego zarządzaniem akwenem i tamtejszym terenem, na zlecenie urzędu, zajmie się teraz miejska firma Ośrodek Sportu i Rekreacji OSiR "Wyspiarz".

Od początku był problem

Według prezydenta miasta, dzięki temu skończą się konflikty między armatorami korzystającymi z basenu. Wszyscy użytkownicy nabrzeży będą traktowani na równi.

Część nabrzeży oddał w dzierżawę Żegludze Pomorskiej jeszcze poprzedni zarząd miast. Od początku było to źródłem wielu konfliktów między żeglugą a niemieckim armatorem Adler -Schiffe.

Spory o możliwość dobijania do nabrzeży i wysokość opłat odbijały się głośnym echem nie tylko w Świnoujściu i niemieckich przygranicznych miejscowościach, ale nawet na szczeblu ministerstw Polski i Niemiec.

Każdy chce pieniędzy

Do rozwiązania pozostaje jednak jeszcze kwestia wzajemnych roszczeń finansowych między władzami miasta a Żeglugą Pomorską.

- Oni żądają od nas pieniędzy, my od nich - mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. - Prowadzimy rozmowy. Chcemy pójść na ugodę. Jeśli to się uda, to zamkniemy ten temat i zaoszczędzimy na procesach sądowych.

Miasto chce na przykład odkupić od armatora wszystkie obiekty, które służą do odpraw granicznych. W ten sposób armator miałby otrzymać zwrot kosztów poniesionych na przygotowanie basenu do cumowania statków.

Co będzie później?

Miasto zamierza przygotować koncepcję zagospodarowania basenu. Ma ona określić, jak ma wyglądać marina, w którym z obiektów będzie zaplecze sanitarne itp.

Tereny, które otaczają akwen mają zostać w przyszłości sprzedane. Na przykład pod budowę obiektów hotelowych. W przyszłym roku miasto ma otrzymać pieniądze z funduszu POJAR na modernizację nabrzeży. Na cyplu nabrzeży ma natomiast powstać punkt odpraw granicznych dla jachtów oraz stacja paliw dla jednostek pływających.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński