MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdunowo: Mikrosondą przez gardło do płuc. Pierwszy zabieg w Polsce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Folkman
Anna Folkman
To pierwszy taki zabieg wykonany w Polsce
To pierwszy taki zabieg wykonany w Polsce Andrzej Szkocki
Zamiast trzygodzinnej operacji, kilkunastominutowy zabieg. Lekarze ze szczecińskiego Zdunowa nie muszą już otwierać klatki piersiowej pacjenta, by pobrać wycinki do diagnostyki chorób płuc. Teraz jako pierwsi w Polsce robią to za pomocą najnowocześniejszej mikrosondy mrożącej, którą wprowadza się przez gardło.

Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowego urządzenia przeprowadzono w poniedziałek w Pracowni Badań Endoskopowych Układu Oddechowego w SPWSZ w Szczecinie przy ul. Sokołowskiego.

- Nasza pracowania została wytypowana jako pierwsza w Polsce do użycia specjalnych mikrosond mrożących do pobierania miąższu płucnego sposobem nieoperacyjnym – mówi dr hab. n. med. Jarosław Pieróg ze szpitala w Zdunowie, który specjalizuje się w takich zabiegach. - Obecnie, dzięki nowemu urządzeniu udaje się zdiagnozować choroby miąższu płucnego, choroby nowotworowe płuc bez konieczności otwierania klatki piersiowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dodatkowo dożylnie podawany jest środek uspakajający. Zabieg trwa od 10 do 15 min. Na drugi dzień pacjent może iść do domu.

Mikrosonda krio to urządzenie, za pomocą którego można uzyskać materiał diagnostyczny z oskrzeli, miąższu płucnego i opłucnej bez operacyjnego otwierania klatki piersiowej. Dzięki temu pacjenci mogą być szybko poddani leczeniu bez konieczności operacji diagnostycznej, co ma ogromne znaczenie np. w leczeniu nowotworów. Zabieg z wykorzystaniem mikrosondy jest szybszy, mniej obciążający i dokładniejszy, niż dotychczasowe badania.

- Mikrosondę wprowadza się przez usta do drzewa oskrzelowego. Kierując się obrazem tomografii komputerowej wybieramy obszar miąższu płucnego, gdzie znajdują się zmiany i z tego obszaru pobieramy reprezentatywny materiał tkankowy do badania histopatologicznego – dodaje dr Pieróg.

Materiał ten przed pobraniem jest zamrażany w temperaturze minus 60 stopni Celsjusza i ma wielkość główki od szpilki. Tylko w poniedziałek przeprowadzono w Zdunowie pięć takich zabiegów.

Pracownia Badań Endoskopowych Układu Oddechowego wzbogaciła się także w urządzenie do ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej z wykorzystaniem wirującej głowicy USG. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia pacjenci będą mogli również uzyskać rozpoznanie choroby i leczenie bez konieczności obciążających operacji diagnostycznych z otwieraniem klatki piersiowej.

Rok 2018 w opiece zdrowotnej w Szczecinie to m.in. bank mleka kobiecego, in vitro i innowacje w szpitalach. Sprawdź, co działo się w szczecińskiej służbie zdrowia. Oto najciekawsze naszym zdaniem wydarzenia. Szczegóły na kolejnych slajdach! >>>

Bank Mleka Kobiecego, in vitro, czworaczki, hologram na sali...

Rafał Sonik w ubiegłym tygodniu uległ wypadkowi podczas Dakaru. Zoperowano go w Zdunowie.

Rafał Sonik, były zwycięzca rajdu Dakar, po operacji. "Jeste...

Dotacja na przebudowę to 2 mln zł brutto. Marszałek zapewnia, że to nie koniec inwestycji, kolejna będzie dotyczyła zaplecza łóżkowego

2 mln złotych na nową pracownię w szpitalu w Zdunowie [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński