Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowsze grillowanie? To możliwe! Grill gazowy do ogrodu i na taras. Sprawdź najważniejsze zalety grilla gazowego

Grille gazowe zdobywają coraz większą popularność i wiele osób chętnie się na nie decyduje.
Grille gazowe zdobywają coraz większą popularność i wiele osób chętnie się na nie decyduje.
Grill gazowy to urządzenie, z którego skorzystamy, nawet gdy pogoda nas nie rozpieszcza. Możemy go ustawić nie tylko na trawie lub tarasie, ale również w ogrodowej altance, jako całoroczną kuchnię zewnętrzną. Grill gazowy nie emituje też podczas grillowania szkodliwych substancji, dlatego obok grilla elektrycznego to najzdrowszy rodzaj grilla. Niektórzy używają kompaktowych modeli grilli gazowych również na balkonie i w domu, ponieważ tego typu urządzenia nie generują dymu. Sprawdź, jakie zalety ma grill gazowy i co warto wiedzieć przed jego zakupem.

Spis treści

Grill gazowy to wybór zdrowy i przyjazny dla środowiska

Majówka już lada chwila, więc zaczynamy planować otwarcie sezonu grillowego z rodziną i przyjaciółmi. Mimo że ceny gazu systematycznie rosną, wiele osób decyduje się na zakup grilla gazowego. Dobrej klasy urządzenia zasilane gazem nie szkodzą środowisku, ponieważ nie emitują podczas spalania szkodliwych substancji, które powstają podczas palenia brykietu. Potrawy przyrządzane na grillu gazowym są też zdecydowanie zdrowsze, niż te, które przygotowujemy na tradycyjnym grillu węglowym. Wytapiany z potraw tłuszcz nie spala się w ogniu, więc nie przekształca się w niezdrowe opary (między palnikami a rusztem umieszczona jest blacha, które gra rolę ociekacza i izolatora od ognia).

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej wykonali na zlecenie firmy Gaspol analizę porównawczą trzech rodzajów grilli: na węgiel drzewny, zasilanych brykietem z węgla drzewnego i grilli gazowych uruchamianych za pomocą czystego propanu. Mierzono i analizowano gazy odlotowe (m.in. stężenia pyłu PM2,5) i oznaczano skład chemiczny szkodliwych substancji rakotwórczych (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych) – w fazie stałej i gazowej. Pierwszy cykl pomiarowy wykonano na grillach uruchomionych bez żywności. Następnie powtórzono badanie z grillowaniem żywności, na każdym z urządzeń umieszczono taki sam zestaw potraw.

– Najlepsze wyniki uzyskały grille gazowe, opalane czystym propanem. W strumieniu gazów odlotowych z tego rodzaju grilla nie stwierdzono obecności żadnego z 16 analizowanych węglowodorów aromatycznych, a obecność szkodliwego pyłu była znacząco mniejsza w porównaniu do grilli opalanych węglem drzewnym i brykietem – komentuje badania dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej.

Szybkie nagrzewanie i kontrola temperatury w grillu gazowym

Grill gazowy jest wyposażony w palniki stanowiące źródło ognia, podobnie jak na kuchence gazowej. Najczęściej jest zasilany za pomocą butli z gazem, dlatego jeśli grillujemy z dziećmi, musimy być bardzo ostrożni i cały czas mieć oko na maluchy. Ruszt urządzenie bardzo szybko się nagrzewa, nawet gdy aura nie sprzyja grillowaniu, dzięki czemu goście nie będą długo czekać na posiłek. Łatwo też w grillu gazowym możemy kontrolować i utrzymać temperaturę. Wystarczy obrócić pokrętło, w jedną lub drugą stronę, w zależności od tego, czy chcemy obniżyć, czy podwyższyć moc grillowego palnika. Nie musimy się obawiać, że wiatr nagle zupełnie zgasi grilla albo niekontrolowanie podwyższy się temperatura i jedzenie się spali.

Grillowanie bez dymu

Gryzący i bardzo aromatyczny dym z grilla często podrażnia oczy oraz może być irytujący dla naszych sąsiadów. W przypadku grilla gazowego problem dymu znika, ponieważ nie dochodzi w nim do spalania węgla, któremu towarzyszy uciążliwy dym. Oczywiście, jeśli chcemy z niego korzystać na tarasie domu czy w bloku, musimy pamiętać o zachowaniu względów bezpieczeństwa. Często wspólnoty mieszkaniowe wprowadzają przepisy, które zakazują stosowania grilli na balkonach i tarasach w budynkach wielorodzinnych.

Grill gazowy sprawdzi się, gdy aura nie sprzyja grillowaniu

W Polsce zaledwie przez kilka miesięcy w roku pogoda sprzyja grillowaniu. Słoneczna i bezwietrzna aura nas zbytnio nie rozpieszcza nawet latem. Z grillem gazowym możemy cieszyć się smakiem potraw z rusztu o każdej porze roku. Wystarczy znaleźć w ogródku zadaszone miejsce, żeby raczyć gości smakołykami z grilla. Dobrej klasy urządzenia są wyposażone w pokrywę, która jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne i dobrze utrzymuje temperaturę podczas grillowania.

Wyposażenie grilla gazowego

Grill zasilany gazem najczęściej jest wyposażony w dodatkowe udogodnienia, m.in.:

  • kółka – dzięki temu nie musimy go dźwigach, gdy chcemy umieścić grill w konkretnym miejscu;
  • duże półki boczne (możliwość zawieszenia grillowych akcesoriów);
  • zamykaną szafkę – na butlę gazową, która może służyć jako dodatkowy schowek;
  • pokrywę;
  • termometr;
  • pokrowiec.

Ceny grilli gazowych wahają się od ok. 400 zł do ok. 20 000 zł, w zależności od wielkości, wyposażenia i marki.

Jak czyścić grill gazowy?

Grill gazowy zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości niż grille zasilane węglem. W tego typu modelu znika m.in. problem sadzy i popiołu, które są nieestetyczne i trudne do usunięcia. Czyszczenie tego typu urządzenia zajmuje niewiele czasu, a w wielu modelach poszczególne elementy można myć w zmywarce.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdrowsze grillowanie? To możliwe! Grill gazowy do ogrodu i na taras. Sprawdź najważniejsze zalety grilla gazowego - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński