Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie w kosmetykach naturalnych

Alina Konieczna
Fot. Laboratorium Kosmetyczne AVA
Podczas zakupów warto zwracać uwagę uwagę nie tylko na opakowanie, czy cenę kosmetyków, ale także na ich skład.

Kosmetyki naturalne są pozbawione syntetycznych konserwantów, substancji zapachowych, barwników, olejów parafinowych, emulgatorów nieprzyjaznych dla naszej skóry i środowiska.

Wyciągi z roślin stosowanych w kosmetyce naturalnej powinny pochodzić z ekologicznych upraw lub roślin dziko żyjących. Bazę kosmetyków ekologicznych stanowią; gliceryna roślinna, czyste oleje z roślin pozyskiwane z dojrzałych nasion i owoców.

Zapach nadają naturalne olejki eteryczne. Kosmetyki ekologiczne zawierają wyłącznie naturalne filtry przeciwsłoneczne, dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia alergii. Ba, tylko jak upewnić się, czy kosmetyk na sklepowej półce jest naprawdę ekologiczny?

Międzynarodowe certyfikaty

W rozpoznaniu prawdziwych kosmetyków naturalnych i organicznych pomagają międzynarodowe instytucje certyfikujące, które ustanowiły określone wymagania i standardy.

Zasady przyznawania certyfikatów bazują na wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy.
Powstała nawet definicja jasno określająca, że kosmetyk naturalny to "produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywania naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała oraz ducha."

Pod ścisłą kontrolą

Europejskie organizacje zajmujące się przyznawaniem certyfikatów kosmetykom kontrolują produkty pod względem naturalności i bezpieczeństwa. Weryfikują pochodzenie zawartych w nich komponentów.
Analizy są przeprowadzane nie tylko na samych roślinach, kontrolowana jest już jakość gleby - zanim zostanie założona plantacja, przez 3 lata sprawdzany jest skład chemiczny ziemi, na której mają wyrosnąć rośliny. Bada się także wodę deszczową, oraz tę używaną do podlewania upraw. Niedozwolone jest stosowanie konwencjonalnych nawozów i środków ochrony roślin.

Niezależne stowarzyszenie

ECOCERT to międzynarodowe niezależne stowarzyszenie, mające główną siedzibę we Francji. Od 2002 roku zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych.

Badanym wyrobom stowarzyszenie narzuciło surowe normy, między innymi, kosmetyki te muszą zawierać nie mniej, niż 95 procent surowców roślinnych i pochodzenia naturalnego, nie mogą też mieć w swoim składzie surowców z roślin modyfikowanych genetycznie, produkty nie powinny być testowane na zwierzętach, a gotowe kosmetyki muszą być sprzedawane w opakowaniach przyjaznych środowisku.
Na polskim rynku

Pojawiła się nowa linia kosmetyków ECO Linea z Laboratorium Kosmetycznego AVA z certyfikatem ECOCERT. To seria preparatów skierowanych do kobiet aktywnych, ceniących troskę o środowisko i własne zdrowie.
Kosmetyki zawierają rewitalizująco-ochronne ekstrakty roślin, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników niszczących włókna kolagenowe.
- Standardy certyfikacji ECOCERT są bardzo restrykcyjne i weryfikowane co roku - mówi Larysa Dysput, właścicielka Laboratorium Kosmetycznego AVA. - Wymagały od nas wiele pracy przy uzyskaniu właściwego składu receptury, musieliśmy sprostać wymogom dotyczącym produkcji, pakowania, znakowania. Wszystkie surowe normy spełniliśmy. Cieszymy się, ze możemy przekazać Polkom w pełni naturalną serię kosmetyków pielęgnacyjnych wyprodukowanych przez polska firmę.

Prawoślaz i imbir

Jakie rośliny zostały wykorzystane przy produkcji tych ekologicznych kosmetyków? To organiczny ekstrakt z prawoślazu lekarskiego, a także wyciągi z: imbiru, rumianku i zielonej herbaty.

W kosmetykach znajduje się również wosk z kwiatów mimozy, woda lawendowa, czysta witamina E oraz naturalne olejki eteryczne - lawendowy, z trawy cytrynowej, które działają antybakteryjnie i odświeżająco. Kosmetyków z tej linii można szukać między innymi w sieci drogerii Rossmann.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński