Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie w czasie pandemii, część 5. NFZ informuje, co robić, jak się zachować, gdy miałeś kontakt z osobą chorą na Covid-19

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że wirusem SARS-CoV-2 można się zarazić przebywając w bezpośrednim bliskim kontakcie z osobą chorą. Co w takim przypadku należy zrobić, jak się zachować?

Pacjenci pytają, co tak naprawdę oznacza bliski kontakt i kiedy on następuje?

Bliski kontakt, to kiedy?

Bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa najczęściej oznacza:

 • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż dwa metry przez ponad 15 minut,
 • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (np. podanie ręki),
 • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z Covid-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej),
 • przebywanie w tym samym pomieszczeniu co chory z Covid-19 przez co najmniej 15 minut (np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala, sali konferencyjnej),
 • kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego, obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) sąsiadujące z osobą z Covid-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z Covid-19, członków załogi obsługujących sekcję, w której znajduje się chory.

Wyślij zgłoszenie do sanepidu

Jeśli jesteś po bliskim kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem SARS-CoV-2 (osoba ta uzyskała potwierdzony pozytywny wynik testu PCR), zgłoś ten fakt inspekcji sanitarnej. Można skorzystać z formularza online. Znajduje on się na stronie www.gov.pl w zakładce „Zgłoś kwarantannę”. Możesz ten formularz wysłać pocztą elektroniczną albo bezpośrednio zadzwonić do sanepidu.

Nałożenie kwarantanny

Gdy inspekcja sanitarna obejmie cię kwarantanną z powodu narażenia na koronawirusa, dostaniesz informację na ten temat. Fakt ten zostanie zarejestrowany w systemie teleinformatycznym EWP, do którego dostęp ma m.in. policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS przekazuje decyzję twojemu pracodawcy, dlatego inspekcja sanitarna nie wydaje już pisemnych decyzji.

Uwaga! W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomione zostało automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o Covid-19 albo wyjaśnienie statusu kwarantanny, można dzwonić pod numer b.

Na kwarantannie

NFZ radzi: Pozostań w domu, nawet jeśli formalnie nie masz jeszcze decyzji o nałożeniu kwarantanny i dobrze się czujesz. Unikaj kontaktu z innymi ludźmi. Możesz ich zarazić, gdyby okazało się, że jesteś zakażony.

Jeśli to niemożliwe, stosuj wszelkie wymagane środki ochrony indywidualnej.

Natomiast jeśli potrzebujesz pomocy, np. w robieniu zakupów, skontaktuj się z ośrodkiem pomocy społecznej w swojej miejscowości.

Kto nie musi być na kwarantannie

Ale twoi domownicy nie muszą już przebywać z tobą na kwarantannie. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. Dotyczy to np.: członków rodziny zamieszkujących z osobą przebywającą na kwarantannie ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną/chorą, rodziców zamieszkujących z dzieckiem poddanym kwarantannie ze względu na wystąpienie wirusa w szkole czy w przedszkolu.

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 5:

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 1:

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 2:

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 3:

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 4:

RAPORT:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński