Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa cisza

Alina Konieczna
Chwila relaksu w wannie, z dala od hałasu, na pewno przyniesie odprężenie i tym samym ulży sercu.
Chwila relaksu w wannie, z dala od hałasu, na pewno przyniesie odprężenie i tym samym ulży sercu.
Pod wpływem hałasu rośnie napięcie nerwowe. A to może przyczynić się do rozwoju chorobywieńcowej - twierdzą eksperci programu "Serce na nowo".

Ponad 70 procent Polaków twierdzi, że odczuwa hałas w swoim otoczeniu. Tymczasemstały i uporczywy hałas negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, powoduje rozdrażnienie, nerwowość. Uciążliwy zgiełk może być przyczyną wielu chorób. Począwszy od utraty słuchu, choroby układu pokarmowego, po choroby układu sercowo- naczyniowego np. choroby wieńcowej.

Wyniki badań wskazują na związek natężenia hałasu i częstotliwość występowania zawałów serca. Długotrwałe przebywanie w hałasie wywołuje napięcie nerwowe, które w konsekwencji zwiększa ciśnienie krwi i podwyższa poziom "złego" cholesterolu, który odkłada się w ściankach naczyń krwionośnych.

Te zmiany mogą prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, np. choroby niedokrwiennej serca, w końcu też do zawału mięśnia sercowego - mówi profesor Zbigniew Gaciong, ekspert programu "Serce na nowo". - Najbardziej typowym objawem choroby niedokrwiennej serca jest ból w klatce piersiowej charakteryzujący się uczuciem piekącego bólu i ucisku szczególnie za mostkiem, który pojawia się w stresujących sytuacjach lub w trakcie wysiłku fizycznego.

Często ból nasila się przy nagłej zmianie temperatury otoczenia, np. po wyjściu na zimne powietrze. Hałas dokucza nam każdego dnia w pracy, w domu, na ulicach, centrach handlowych a nawet w miejscach wypoczynku. Nie lekceważmy go.

Unikając hałasu zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Jeżeli na co dzień przebywamy w zatłoczonych i głośnych centrach miast, zaplanujmy wycieczkę za miasto. Zmiana otoczenia pozwoli się zrelaksować, wyciszyć, rozładować stres nagromadzony w pracy. Spacer na świeżym powietrzu dotleni komórki organizmu, zwiększy ich metabolizm.

Trening fizyczny poprawia wydolność mięśnia sercowego, reguluje czynność serca i mniejsze ciśnienie skurczowe, co zapewnia dobre samopoczucie i większą odporność na stres.

Jeżeli nie można uniknąć hałasu, trzeba chronić uszy za pomocą stoperów, zatyczek, nauszników oraz słuchawek. Kiedy są dobrze dopasowane do uszu, tłumią hałas w miejscu pracy i na ulicy. Starajmy się wyciszać pomieszczenia, w którychprzebywamy. Zamykajmy drzwi i okna po wietrzeniu pomieszczenia. Jeżeli mamy możliwość, uszczelnijmy je lub wymieńmy na modele dźwiękoszczelne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński