Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdroje: Odpady zasypane w ziemi? Będą kontrole. Właściciel: Na mojej działce na pewno nie ma niebezpiecznych odpadów. Tylko budowlane

Anna Folkman
Anna Folkman
Źródło: www.google.com/maps
Mieszkańców szczecińskich Zdrojów zaniepokoiły sygnały dotyczące rzekomego składowania pod ziemią odpadów niebezpiecznych na jednej z działek przy ul. Wspólnej. Właściciel zaprzecza, a urzędnicy przeprowadzają kontrole.

- W Szczecinie na jednej z działek przy Cegielince prawdopodobnie zagrzebywane są niebezpieczne odpady - napisał na [email protected] anonimowy mieszkaniec. - Mówili o tym sami kierowcy, którzy transportują te odpady. Były tam podobno eternit, opony, które potem zasypywano ziemią. Sprawdziliśmy teren na mapach satelitarnych, rzeczywiście widać, że z roku na rok się podnosi. Sprawa na pewno wymaga zainteresowania, bo jest to rejon szczególny przyrodniczo. W pobliżu jest łowisko i kanał.

Chodzi o działkę w rejonie ul. Wspólnej.

Skontaktowaliśmy się z jej właścicielem, by zapytać o prowadzoną działalność.

- Zajmujemy się wyłącznie odpadami budowlanymi. Na moim terenie nie były, nie są zakopywane niebezpieczne odpady - mówi Marcin Piechota z firmy Czerwona Kropka. - W ogóle nie zajmuję się odpadami typu eternit (z uwagi na azbest) czy opony. Ogólnie staram się nie gromadzić odpadów tylko jak najszybciej transportować je do miejsc przetwarzania tj. Zakład w Leśnie Górnym, ZUO w Stargardzie. Odpady transportowane są do tych zakładów praktycznie codziennie. Na zamówienie klienta dostarczamy kontener na odpady, po jego zapełnieniu odbieramy go od niego. Następnie albo kontener jedzie bezpośrednio do zakładu przetwarzania odpadów albo zjeżdża do bazy, a dopiero później najczęściej następnego dnia odpady są transportowane do zakładu przetwarzania.

Sprawą zainteresowali się urzędnicy.

- Na działce, o której mowa działalność prowadzi prywatny przedsiębiorca, który jest jednocześnie jej współwłaścicielem - informuje Paulina Łątka ze szczecińskiego urzędu miasta. - Posiada on zezwolenie na zbieranie odpadów wydane 18 kwietnia 2018 roku.

Zgodnie z tą decyzją, działalność związana z gospodarowaniem odpadami dotyczy zbierania przede wszystkim odpadów pobudowlanych, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

- W aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego ten teren jest przeznaczony pod gospodarowanie odpadami. Od momentu wydania zezwolenia nie docierały do urzędu miasta żadne sygnały o nieprawidłowościach - dodaje Paulina Łątka. - Na wrzesień została zaplanowana kontrola przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności.

CZYTAJ TEŻ:

Taką kontrolę przeprowadził już Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie. Z przeprowadzonych wspólnie z pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie ustaleń wynika, że działka ta nie jest objęta żadną formą prawną ochrony przyrody.

Prowadzona działalność gospodarcza w zakresie zbierania odpadów na podstawie decyzji prezydenta miasta, obejmuje zbieranie 92 rodzajów odpadów, które powinny być magazynowane w kontenerach, pojemnikach lub luzem w hałdach (np. gruz lub ziemia), w zależności od rodzajów i gabarytów odpadów.

- 21 sierpnia 2019 r. zostały przeprowadzone oględziny części działki przy ul. Wspólnej w Szczecinie, podczas których stwierdzono dokonywanie utwardzania terenu gruzem i płytami betonowymi - informuje Lidia Rafa, główny specjalista, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie.

ZOBACZ TAKŻE:

Rocznie wytwarzasz 300 kg śmieci, w tym 500 foliówek. Jak to zmienić?

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński