Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia starego Szczecina. Tak wyglądał najpiękniejszy plac naszego miasta [GALERIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Plac Grunwaldzki (Kaiser Wilhelm platz) na planie miasta z 1938 roku.Kaiser-Wilhelm-Strasse to obecna Al. Papieża Jana Pawła II, a Friedrich-Karl-Strasse to dziesiejsza Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Plac Grunwaldzki (Kaiser Wilhelm platz) na planie miasta z 1938 roku.Kaiser-Wilhelm-Strasse to obecna Al. Papieża Jana Pawła II, a Friedrich-Karl-Strasse to dziesiejsza Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdjęcia ze zbiorów Emila Szwechłowicza
Dziś kojarzymy to miejsce z ważnym przystankiem tramwajowym, miejscem spotkań, manifestacji. A jak kiedyś wyglądał największy i najokazalszy plac gwiaździsty w Szczecinie?

Plac powstał pod koniec lat 80. XIX wieku w centrum zlikwidowanego w 1884 roku Fortu Wilhelma. Pierwotnie nazywał się placem Kościelnym Westend, a później - Cesarza Wilhelma. Zabudowa placu reprezentacyjnymi kamienicami wzniesionymi głównie w stylu eklektycznym trwała do początku XX wieku. Część zabudowań zniszczył nalot aliancki w 1944 roku. W miejscu zniszczonych budynków na trzech narożnikach placu powstały w latach 60. XX wieku wielopiętrowe bloki. Niektóre kamienice utraciły część zdobień elewacji i zwieńczeń dachów w postaci hełmów oraz szczytów.

Polską nazwę Plac Grunwaldzki nadano 15 lipca 1945 roku, w 535. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Tablicę z polską nazwą placu odsłonił pierwszy polski prezydent Szczecina Piotr Zaremba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński