Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdążyć przed mrozem

elle, 2 grudnia 2004 r.
Większość inwestorów stara się zakończyć budowy przed zimą.
Większość inwestorów stara się zakończyć budowy przed zimą.
Początki grudnia to zazwyczaj nerwowy czas na budowie i gdybanie: chwyci, czy nie chwyci mróz. Przy obniżonych temperaturach bowiem nie powinno się prowadzić prac budowlanych na zewnątrz budynku. Co jednak zrobić, gdy harmonogram prac się przesunął i przynajmniej pewne roboty zakończyć trzeba?

Prace budowlane zazwyczaj wykonuje się na otwartym terenie lub w budynkach zamkniętych w stanie surowym. Na efektywność i jakość tych prac bezpośredni wpływ mają zjawiska meteorologiczne - opady, mgły, szron, szadź, temperatura powietrza, wiatr. Jeśli warunki są zbyt trudne, prowadzenie tzw. mokrych prac trzeba bezwzględnie zawiesić. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli wymaga tego harmonogram budowy, można jedynie kłaść tynki wewnątrz domu.

Co prawda dzisiejsze rozwiązania techniczne umożliwiają stworzenie warunków, pozwalających na budowanie przy obniżonych temperaturach (od plus 5 do minus 15 stopni C), ale jest to wyjście bardzo kosztowne.

Porządkujemy materiały

Niezależnie od tego, czy budowę przerwiemy, czy będziemy ją kontynuować, przed zimą należy uporządkować plac budowy. Materiały i elementy budowlane trzeba zabezpieczyć przed działaniem mrozu i opadów atmosferycznych oraz zapewnić im w miarę stałą dodatnią temperaturę. W przeciwnym razie mogą utracić swoje właściwości techniczne. Powinniśmy więc przygotować brezentowe plandeki, folię z tworzyw sztucznych, maty ze słomy lub trzciny, papę, wełnę mineralną, styropian.

Oziębienie materiałów następuje tym szybciej, im większa ich powierzchnia (w stosunku do objętości) jest narażona na działanie mrozu. Materiały muszą też być właściwie zabezpieczone przed wilgocią z podłoża oraz przed opadami atmosferycznymi. Przy wykonywaniu betonów i zapraw trzeba pamiętać o podgrzewaniu materiałów i elementów budowlanych.

Zabezpieczamy izolacje

Bardzo ważna jest ochrona przed przemarzaniem sieci wodociągowej. Także tej, wykonanej prowizorycznie, tylko na potrzeby budowy. Powinno się ją umieścić poniżej poziomu przemarzania gruntu lub ocieplić specjalnymi otulinami, np. z pianki poliuretanowej. Pamiętajmy też o prawidłowym umocowaniu przewodów sieci energetycznej i oświetleniowej. Zbyt napięte mogą popękać pod wpływem mrozu, dlatego należy je rozluźnić.

Ciepło i sucho

Jeżeli budynek jest w stanie surowym zamkniętym, umożliwiającym uruchomienie wewnątrz ogrzewania, można w nim murować, kłaść tynki, gładzie, płytki itp., niezależnie od pory roku. Do ogrzania pomieszczenia możemy użyć ogrzewania centralnego lub specjalnych nagrzewnic czy przenośnych piecyków węglowych, odprowadzających spaliny na zewnątrz. Pamiętajmy, że nie wolno korzystać z otwartego ognia! Musimy również zapewnić odpowiednią wentylację, która będzie odprowadzała wilgoć z budynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński