Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdążyć przed czadem. ZBiLK w Szczecinie montuje za darmo czujniki

Andrzej Kus
Marcin Bielecki
Statystyki są niestety przerażające. Tylko w ten weekend tlenkiem węgla zatruły się cztery osoby. Sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa są czujniki, montowane za darmo mieszkańcom miasta.

Akcję prowadzi Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych oraz Szczecińskie Centrum Renowacyjne. Pierwsza instytucja do rozdysponowania ma 380 czujników w mieszkaniach osób starszych oraz rodzin posiadających małe dzieci.

- Akcję prowadzimy kolejny rok z rzędu. Wiadome jest, że czad, czyli tlenek węgla jest bezwonny i w wielu przypadkach prowadzi do tragedii, których chcemy uniknąć - mówi Szymon Dominiak- Górski ze ZBiLKu. - Naszym lokatorom czujniki montujemy za darmo. Są bardzo dokładne. W wielu lokalach są stare urządzenia grzewcze, bądź nieszczelne kominy. Urządzenia potrafią wykryć w powietrzu stężenie tlenku węgla w ilości, która jeszcze nie zagraża zdrowiu i życiu. Szczecińskie Centrum Renowacyjne, które również włączyło się do akcji do darmowego rozdania ma 70 czujników.

Montażem zajmuje się firma GAZ-POM Zabezpieczenia Gazowe. - Oprócz detektorów montujemy czujniki gazu z elektrozaworami, które odcinają jego dopływ. Robią to w chwili, gdy czujnik zareaguje. Dostają to osoby starsze bądź chore - wyjaśnia Krzysztof Nowakowski, właściciel. Czujnik czadu kosztuje 100 złotych. Z montażem i przeglądem instalacji gazowej oraz mierzeniem obecności tlenków węgla poświadczonym protokołami to jest koszt 145 złotych. Jest jednak możliwość założenia ich samemu . Gwarancja na urządzenie to siedem lat, trzeba tylko pamiętać o wymianie baterii.

Mirosław Siewierski, rzecznik szczecińskiej straży pożarnej przyznaje, że wciąż jest ogromne zagrożenie w naszym mieście. Tylko w miniony weekend strażacy wyjeżdżali pomagać czterem zatrutym osobom. - Każdego tygodnia wyjeżdżamy kilkanaście razy do zgłoszeń dotyczących zatrucia, nie wszystkie się potwierdzają. Najczęściej przyczyną są awarie urządzeń grzewczych. Najwięcej problemów jest z kotłami gazowymi, warto zafundować taki z zamkniętą komorą spalania. Czujniki to bardzo dobre rozwiązanie, ale to jedynie ostrzegacz. Należy dążyć do całkowitej eliminacji zagrożenia. Niestety w tym roku mamy już jedną ofiarę śmiertelną. Zdarzenie miało miejsce 13 listopada na ulicy Królowej Jadwigi. A jesień i zima są bardzo łagodne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński