Zbudują nowe centrum

  Zbudują nowe centrum

  Anna Starosta

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Tak będzie wyglądał nowy amfiteatr w Międzyzdrojach.

  Tak będzie wyglądał nowy amfiteatr w Międzyzdrojach.

  Nowiutki amfiteatr z kinem i galerią sztuki - takie plany na 2009 rok mają władze Międzyzdrojów.
  Tak będzie wyglądał nowy amfiteatr w Międzyzdrojach.

  Tak będzie wyglądał nowy amfiteatr w Międzyzdrojach.

  Co to jest kino 4D

  Co to jest kino 4D


  Kino 4D, które będzie w amfiteatrze charakteryzuje się tym, że nie tylko oglądamy obraz i słyszymy dźwięk. W kinie takim również czujemy - powiew wiatru, kołysanie fal a nawet drgania trzęsienia ziemi itp. Obraz rzucany jest równocześnie z dwóch projektorów na jeden ekran. Fotele, na których siedzimy poruszają się. Można więc poczuć się jak bohaterzy filmu, którzy na przykład płyną motorówką. Słyszymy pluski, krople wody czujemy na twarzy a fotel porusza się w prawo, lewo jak łódź na ekranie.  Projekt jest już gotowy. W budżecie zapisano właśnie 1,6 miliona złotych. Resztę dołoży Unia Europejska.

  Ustalono, że uroczyste otwarcie nowego amfiteatru odbędzie się 1 lipca 2009 roku. Najbliższy sezon będzie jeszcze po staremu. Na miejscu gdzie powstanie amfiteatr stoją punkty gastronomiczne. Handlowcy mają umowy dzierżawy do końca sierpnia przyszłego roku.

  Ludzie chcą nowego

  Mieszkańcy są entuzjastycznie nastawieni do tego pomysłu.
  - Przez lata niewiele się działo w Międzyzdrojach - podkreśla Piotr Kłosiński, student piątego roku ekonomii. - Żyliśmy na sławie Festiwalu Gwiazd i jedynego dużego hotelu. A on już też ma swoje lata. Festiwal uciekł do Gdańska. My oczywiście - na szczęście - mamy swoją formułę. Ale poza tym nic się nie dzieje. Molo jest jak było, promenada dziadowska.

  Trzeba inwestować

  Nasi rozmówcy podkreślają, że miasto powinno zacząć inwestować. W to, co - jak mówią - Międzyzdroje ma najcenniejsze. Czyli obiekty dla turystów.

  - Budowa nowych hoteli czy remonty ośrodków wczasowych to zwykle prywatne inwestycje - mówi Anna Jercz, nauczycielka z Międzyzdrojów. - A miasto powinno zająć się właśnie promenadą, molo czy budynkami, które są dla turystów. A pośród nich tylko dom kultury wygląda dobrze.

  Po co remontowali stary?

  Pojawiły się też głosy, że skoro były od dawna plany budowy nowego amfiteatru, to czemu zaledwie rok temu remontowano stary.

  - To pieniądze wyrzucone w błoto - mówi jeden z mieszkańców. - Od razu mogli zacząć budować nowy.

  Urzędnicy podkreślają jednak, że nie jest to takie proste. Aby wybudować nowy amfiteatr potrzeba wykonać projekty, zebrać dokumentację techniczną, zgłosić się z wnioskiem o dofinansowanie z Unii itp.

  - Remont starego amfiteatru był konieczny - mówi Leszek Dorosz, burmistrz Międzyzdrojów. - Obiekt groził katastrofą budowlaną. Podłoga była przegniła, skrzynka elektryczna stara i pordzewiała. Cud, że się nikomu do tej pory nic nie stało. Obiekt nie był remontowany przez lata.

  Murek trzymał się na papie

  Część mieszkańców, w rozmowie z nami, rzeczywiście przyznaje, że murek, który okalał amfiteatr trzymał się dosłownie na papie.

  - Jakby się tam dobrze oprzeć to wszystko by runęło - podkreśla pan Stanisław. - Cały murek się kruszył i łamał.

  Podczas remontu wymieniono tylko podłogę i wymalowano muszlę. Pojawiły się też nowe ławki.

  Handlowcy chcieli dłużej pracować

  W przyszłym roku ruszy budowa nowego amfiteatru. Dokładnie 1 września. Do końca sierpnia na placu, gdzie ma powstać amfiteatr, będą jeszcze pracować handlowcy.

  Część z nich narzeka, bo - jak tłumaczą - mieli nadzieję pracować w tym miejscu jeszcze przez kilka lat.

  - To nasze źródło utrzymania - mówią. - Pieniądze zarabiamy tylko w sezonie, ale żyjemy z nich cały rok. Zarzuca sie nam, że pawilony gastronomiczne nie są ładne. Ale nie chcieliśmy w nie inwestować, skoro mamy tylko dzierżawę i to na krótki okres czasu.

  Umowy były na trzy lata

  Pracownicy magistratu podkreślają jednak, że handlowy musieli się liczyć z takim obrotem sprawy.

  - Mieli umowy tylko na trzy lata, nikt nie zapewniał, że będą one przedłużane - mówią urzędnicy. - Wręcz przeciwnie od dwóch lat wiadomo było, że w tym miejscu będą prowadzone inwestycje związane z przebudową promenady i budową nowego amfiteatru.

  Biorą pieniądze z Unii

  W projekcie budżetu na 2008 rok zapisano 1,6 miliona złotych. To pieniądze, które miasto wyda na budowę nowego amfiteatru. Resztę dołoży Unia. W sumie inwestycja będzie kosztować około 5 milionów złotych.

  - Środki unijne to niecałe 3,4 miliona złotych - mówi Leszek Dorosz. - My dokładamy tylko 30 procent. W tym roku poszły pierwsze pieniądze na projekt - 160 tysięcy złotych.

  Uroczyste otwarcie

  1 lipca 2009 roku planowane jest uroczyste otwarcie nowego amfiteatru. Ma być specjalnie na tę uroczystość zaproszona gwiazda. Będą koncerty, imprezy towarzyszące. W tym samym czasie będzie otarcie galerii i kina 4 D, które zlokalizowane będą w budynkach przy amfiteatrze.

  - Pojawią się tam też kawiarenki, restauracje - mówi Anna Płatek, jedna z projektantek. - Budowa będzie nawiązywać do stylu, w jakim zbudowano Międzynarodowy Dom Kultury.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!