MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZBOT rośnie w siłę. Nowi żołnierze stawili się w szczecińskich koszarach

Julia Zając
Julia Zając
Nowi żołnierze pochodzą z różnych środowisk i są w różnym wieku, ale wielu z nich to ludzie młodzi, bo aż 23 z nich nie ukończyło jeszcze 20 roku życia.
Nowi żołnierze pochodzą z różnych środowisk i są w różnym wieku, ale wielu z nich to ludzie młodzi, bo aż 23 z nich nie ukończyło jeszcze 20 roku życia. 14 ZBOT
Wczoraj, ostatni raz w tym roku nowi żołnierze wstąpili do 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To 60 osób - kobiet i mężczyzn z całego województwa zachodniopomorskiego. Jednostka liczy już prawie 1200 Terytorialsów.

W piątek 18 listopada, w koszarach 14 ZBOT odbyło się wcielenie do jednostki tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z wojskiem. Z samego rana zgłosili się przed bramą jednostki w Szczecinie - Podjuchach w cywilnych ubraniach i z walizkami. Po kilku godzinach byli już umundurowani a cywilny ekwipunek zamienili na odzież i sprzęt spakowany do wojskowych plecaków. Rozpoczęli tzw. „szesnastkę”, czyli trwające 16 dni szkolenie podstawowe dedykowane dla osób, które nigdy wcześniej nie miały na sobie wojskowego czy np. policyjnego munduru a chcą zostać żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. W piątek zostali poinstruowani na temat zasad wojskowego zachowania się, zostali przebadani przez lekarza, wpisani do wojskowej ewidencji i oczywiście umundurowani. Później wyjechali do batalionu w Choszcznie, gdzie rozpoczną swoje szkolenie.

- To nie będą łatwe dni, ale każdy z nowych żołnierzy ma tego świadomość - zapowiada zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak. - Nasze szkolenie jest bardzo intensywne, trwa całe dnie a także w nocy, żołnierze nie rozstają się z bronią niczym na amerykańskich filmach. Ale jestem pewien, że szkolenie to da im wiele satysfakcji i pozwoli poznać swoje możliwości.

Kim są nowi zachodniopomorscy Terytorialsi? Wśród 60 nowych żołnierzy jest 14 kobiet.

- To charakterystyczne dla całej naszej formacji, a szczególnie dla naszej brygady, w której kobiety stanowią ok. 23 procent stanu jednostki - wyjaśnia ppłk Tomasz Rejczak. - Służba w WOT pozwala bowiem godzić życie zawodowe i rodzinne z wojskową pasją i niesieniem pomocy innym w kryzysowych sytuacjach. Stąd panie dużo chętniej wybierają WOT niż zawodową służbę w wojskach operacyjnych.

Nowi żołnierze pochodzą z różnych środowisk i są w różnym wieku, ale wielu z nich to ludzie młodzi, bo aż 23 z nich nie ukończyło jeszcze 20 roku życia. Pochodzą zarówno z dużych miast, np. ze Szczecina (15 osób), ze Stargardu, Kołobrzegu, Koszalina czy ze Szczecinka, jak i małych miejscowości, np. ze Sławoborza, Starego Czarnowa, Radowa Małego, Wrzosowa czy Świerzyna. Wśród nowych żołnierzy są m.in. bracia ze Szczecina. To Dominik i Kamil w wieku 29 i 27 lat.

- Z zamiarem wstąpienia do WOT nosiłem się już długo - mówi Dominik, który jest instruktor nauki jazdy i codziennie szkoli swoich kursantów. - Pozwala mi łączyć służbę z pracą. Sytuacja na świecie jest nieciekawa, więc chcę być gotowy bronić kraju, gdyby zaszła taka potrzeba.

Do wstąpienia w szeregi 14 ZBOT namówił swojego brata.

- Mama jest dumna, że będzie miała dwóch żołnierzy - mówi Kamil. - A jest nasz aż dziesięcioro rodzeństwa w domu.

„Szesnastkę” zakończy uroczysta przysięga wojskowa, którą złożą na placu apelowym koszar w Choszcznie 3 grudnia.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński