MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się wypłata 14. emerytury. Ile i kiedy emeryci dostaną "czternastkę" na swoje konto? [TABELA WYLICZEŃ] 21.07.2024

MS
14. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne wypłacane raz w roku. Trafia ono do emerytów, a także rencistów i wszystkich osób, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych. Ile wyniesie ”czternastka” w 2024 roku oraz kiedy będzie wypłacona?Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>
14. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne wypłacane raz w roku. Trafia ono do emerytów, a także rencistów i wszystkich osób, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych. Ile wyniesie ”czternastka” w 2024 roku oraz kiedy będzie wypłacona?Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>archiwum Polska Press
14. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne wypłacane raz w roku. Trafia ono do emerytów, a także rencistów i wszystkich osób, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych. Ile wyniesie ”czternastka” w 2024 roku oraz kiedy będzie wypłacona?

14. emerytura w 2024 roku. Kiedy i ile?

W przeciwieństwie do 13. emerytury wysokość "czternastki" jest różna i nie wszyscy kwalifikują się do jej otrzymania. Wszystkie szczegóły dotyczące 14. emerytury w 2024 roku poznasz w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Komu przysługuje 14. emerytura?

14. emerytura jest wypłacana osobom, które mają prawo do jednego z wymienionych w ustawie świadczeń długoterminowych. Dotyczy to nie tylko takich świadczeń jak: emerytury i renty w systemie powszechnym, ale także m.in.: emerytury pomostowe, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty czy renty socjalne. Przy czym aby otrzymać "czternastkę", wypłata świadczenia głównego nie może być zawieszona.

Kiedy wypłata 14. emerytury w 2024 roku?

Według planów wypłaty 14. emerytur odbędą się w drugiej połowie 2024 roku. Dodatkowe świadczenia prawdopodobnie pojawią się na kontach emerytów i rencistów już we wrześniu lub październiku.

Czy aby otrzymać 14. emeryturę, trzeba złożyć jakikolwiek wniosek? "Czternastka" to świadczenie wypłacane z urzędu. A to oznacza, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam wypłaca odpowiednio naliczoną kwotę 14. emerytury każdemu, komu ona przysługuje. Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków w ZUS.

W kwietniu 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił tzw. 13. emeryturę ponad 8,5 milionom Polaków. Okazuje się jednak, że część z nich powinna zwrócić otrzymane pieniądze. ZUS wydał w tej sprawie ważny komunikat.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>

Te osoby muszą zwrócić 13. emeryturę. ZUS wydał ważny komuni...

Ile wyniesie 14. emerytura w 2024 roku?

14. emerytura w 2024 roku ma wynieść maksymalnie 2650 zł brutto – czyli około 2200 zł netto. Pełną kwotę 14. emerytury otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe wynosi maksymalnie 2900 zł brutto.

Osoby, których świadczenie wyniesie między 2900 a 5500 zł brutto, wysokość "czternastki" zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym czy zwolnionym z podatku. Warto wiedzieć, że z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Jak obliczyć kwotę 14. emerytury?

Wysokość 1. emerytury nie jest taka sama dla wszystkich i zależy ona od wysokości podstawowego świadczenia. Przykładowo: jeżeli emeryt ma emeryturę w wysokości 4000 zł, to kwota 14. emerytury zostanie pomniejszona o 1100 zł jako różnica między 4000 zł a 2900 zł. Tym samym zamiast otrzymać 2650 zł, otrzyma on 1550 zł brutto.

Natomiast emeryci, których dochód wyniesie ponad 5500 zł brutto, nie otrzymają w ogóle tego świadczenia – bowiem według przepisów wysokość 14. emerytury musi wynieść minimum 50 zł brutto. Tak wiec np.: osoba posiadająca świadczenie podstawowe w wysokości 5490 zł otrzyma 60 zł brutto "czternastki". Osoba, której świadczenie wynosi równo 5500 zł brutto, otrzyma 50 zł brutto. Natomiast każdy, kogo emerytura lub renta jest wyższa niż 5500 zł (nawet o 1 zł), nie otrzyma już przelewu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński