Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawsze inwestuj w swoje... tętnice

Alina Konieczna
Niezdrowe jedzenie i jego nadmiar to jedna z przyczyn aterotrombozy.
Niezdrowe jedzenie i jego nadmiar to jedna z przyczyn aterotrombozy. Archiwum
Statystyki alarmują. Co czwarty Polak umiera z powodu chorób sercowo-naczyniowych i udarów mózgu.

Około miliona osób ma zdiagnozowaną chorobę wieńcową. Sytuacja z roku na rok staje się coraz gorsza.

Na całym świecie lekarze różnych specjalizacji starają się walczyć z tym globalnym problemem. Niezwykle ważna jest współpraca całego środowiska medycznego oraz wzajemna wymiana doświadczeń na forum międzynarodowym. Zawał mięśnia sercowego i udar mózgu, będące skutkiem nieleczonej aterotrombozy, co roku dotykają ponad 32 miliony ludzi na całym świecie. A liczba ta stale rośnie.

- Aterotromboza nie jest już tylko sprawą lekarzy. Konieczna jest debata publiczna, która uświadomi skalę problemu całej populacji ludzkiej - mówił prof. John Deanfield z Institute of Child Heath w Londynie. Ten uznany autorytet w dziedzinie kardiologii wygłosił niedawno wykład inauguracyjny w czasie II Konferencji Naukowej Instytutu Aterotrombozy.

Po pierwsze - zapobiegaj

- Inwestuj w swoje tętnice, jak w emeryturę. Jeżeli zaczynasz odkładać pieniądze w wieku 64 lat, to nie możesz spodziewać się dużej emerytury. Wtedy jest już za późno, by zagwarantować sobie zabezpieczenie finansowe na stare lata.
Musisz zdecydowanie wcześniej zacząć odkładać pieniądze. Podobnie rzecz ma się z aterotrombozą. Należy jej zapobiegać już od najmłodszych lat.

Skutków aterotrombozy w wieku podeszłym nie da się całkowicie cofnąć. A pierwszymi objawami często są zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu, które mogą zakończyć się śmiercią człowieka.

Najważniejsza jest prewencja. Aterotromboza nie może być traktowana, jako problem tylko geriatryczny. Jest ona chorobą całego życia - argumentował prof. Deanfield.

Po drugie - walcz z otyłością

Obliczono, że gdyby udało się całkowicie wyleczyć każdy rodzaj nowotworu, to przeciętna długość życia populacji ludzkiej wzrosłaby o 3 lata, natomiast jeżeli wyeliminuje się choroby sercowo-naczyniowe i udar mózgu, to ten sam wskaźnik wzrośnie o 9,78 lat.

Rozwojowi aterotrombozy sprzyja wiele czynników, takich jak m.in. wysoki poziom cholesterolu we krwi czy nikotynizm, lecz ostatnio najczęściej porusza się kwestię otyłości. Stała się ona prawdziwą plagą naszych czasów.
Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, która stanowi wysokie ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Po trzecie - zdrowo jedz

- Widelec i nóż to najczęstsze narzędzia... samobójstw. Złe nawyki żywieniowe prowadzą do rozwoju wielu chorób, które często kończą się śmiercią człowieka - powiedział prof. Deanfield. Profesor John Deanfield odwiedził Polskę na zaproszenie Instytutu Aterotrombozy. W spotkaniu z naukowcem wzięło udział ponad 300 lekarzy z całego kraju. Oprócz prof. Deanfielda wykłady wygłosili uznani polscy specjaliści, zajmujący się problematyką aterotrombozy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński