Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawody deficytowe w Zachodniopomorskiem, czyli jakich profesji brakuje na naszym rynku

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Archiwum Polska Press
Prawie 40 zawodów znalazło się na liście zawodów deficytowych województwa zachodniopomorskiego na rok 2023. To barometr, który określa prognozę zapotrzebowania na fachowców i specjalistów w wybranych profesjach w 2023 r. W ujęciu ogólnokrajowym liczba tych deficytowych zawodów w skali całego kraju zmniejszyła się do 27 z 30 w minionym roku.

Nadal w 2023 roku najbardziej deficytową grupą zawodową w Polsce, ale także w Szczecinie i całym regionie są kierowcy ciężarówek i TIR-ów. Natomiast w związku z wysokimi cenami prądu i gazu z listy deficytowych zawodów właściwie zniknęli piekarze (piekarniom bowiem grozi upadłość). Wśród deficytowych zawodów nie ma już robotników obróbki drewna i stolarzy. Za to pojawili się nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz nauczyciele szkół specjalnych.

W zachodniopomorskim nadal brakuje pielęgniarek i spawaczy oraz lekarzy, szczególnie w placówkach zdrowotnych w powiatach. Barometr zawodów ujawnił także braki w dostępie do psychologów i psychoterapeutów, których niedobór nasiliło pogorszenie kondycji psychicznej Polaków w czasie pandemii.

Jakie jeszcze zawody znalazły się w grupie deficytowych w naszym województwie? To oprócz już wymienionych — betoniarze i zbrojarze, dekarze, elektrycy, fizjoterapeuci i masażyści, a także kierowcy autobusów, kucharze, logopedzi, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, zawody związane z budowlanką, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedszkoli, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pedagodzy, pomoce kuchenne, pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, ratownicy medyczni, księgowi, ślusarze, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

A w jakich zawodach jest więcej pracowników niż pracy? Okazuje się, że powiat policki „cierpi” na nadwyżkę prawników. Z kolei więcej niż potrzeba pracowników administracji jest w powiecie szczecineckim, a w powiatach gryfińskim, pyrzyckim, w Świnoujściu i Szczecinie brakuje rąk do pracy, bo kandydaci do niej nie spełniają oczekiwań pracodawców.

Natomiast jeśli chodzi o pracowników służb mundurowych to w naszym regionie praktycznie brakuje ich w każdym powiecie, bo jak się okazuje kandydaci, którzy zgłaszają się do takiej pracy nie mają odpowiednich kwalifikacji. Podobna sytuacja panuje w zawodzie pracownik socjalny, gdzie, choć kandydatów jest nawet sporo, to brakuje im wykształcenia i doświadczenia.

W powiecie stargardzkim brakuje z kolei i to sporo nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. W powiecie stargardzkim brakuje też dramatycznie nauczycieli zawodu, ale na braki tych specjalistów narzekają też w powiecie pyrzyckim, koszalińskim, szczecineckim, choszczeńskim i w Szczecinie. Na brak nauczycieli wczesnoszkolnych narzekają z kolei powiaty kamieński i łobeski.
W barometrze zawodów jedno z czołowych miejsc zajmuję deficyt w zawodzie kierowcy. Okazuje się, że w powiecie przede wszystkim dlatego, iż kandydatom do pracy nie odpowiadają warunki, jakie proponuje im pracodawca.

Co ciekawe — jeśli chodzi o zawód kierowca pojazdów osobowych, to nadwyżka kandydatów do takiej pracy jest w powiecie gryfickim, za to w powiatach polickim i stargardzkim brakuje kandydatów do pracy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński